پنج شنبه, 16 آذر 1402 - Thursday, 07 December 2023
کد خبـر : 688
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ۱۳:۰۲
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

بوشهر بدون شهردار و سرپرست؛ فرمانداری و استانداری تعیین تکلیف کنند+عکس

بوشهر بدون شهردار و سرپرست؛ فرمانداری و استانداری تعیین تکلیف کنند+عکس

به گزارش آوای پارسیان نصرتی دبیر فراکسیون موسوم به توسعه درپاسخ به سوالی درباره دلیل غیبت اعضای همفکرش در جلسه شورا گفت: من و توسلی از قانون دفاع می کنیم و امشب کتاب قانون را به دوستانم نشان می دهم که میگلی نژاد دیگر نمی تواند شهردار باشدنشست دوم شورای شهر بوشهر با موضوع تعیین سرپرست همزمان با نشست های عصر سه شنبه بود که سالها در این روز اعضا در عمارت امیریه حضور می یابند، اما بازهم به دلیل غیب 4 عضو به حدنصاب نرسید.

این جلسه در شرایطی آغاز شد که علاوه بر ابوذر دهدار به عنوان رییس شورا، طاهره شمشیری، پویا دولابی، روح الله نصرتی و اکبر توسلی حضور یافتند، در عوض مشابه جلسه نخست که صبح برگزار شد، برزگرزاده، هاشم زاده، عبدالله زاده و آسایش غایب بودند.

از حواشی این جلسه اینکه دهدار ابتدا از توسلی عضو شورا و سپس از مسئول روابط عمومی شورا خواست تا به هاشم زاده تماس گرفته تا مشخص شود که وی به جلسه می آید یا خیر، اما هر دو پس از دقایقی اعلام کردند تلفن وی در دسترس نیست.

جلسه بعد، صبح چهارشنبه

پس از آنکه مشخص شد همانند جلسه صبح برخی اعضا درنظر دارند با عدم حضورشان، شورا را از حدنصاب انداخته تا درباره سرپرست تصمیم گیری نشود، رییس شورا در اظهاراتی گفت: حدنصاب جلسه شورا حضور 6 نفر از اعضا است که امروز برخی همکاران ما در هر دو جلسه صبح و عصر حضور نیافته اند.

ابوذر دهدار افزود: سومین نشست شورای اسلامی شهر بوشهر برای انتخاب سرپرست شهرداری ساعت 10 صبح فردا چهارشنبه بصورت علنی برگزار می شود. ما غیب همکاران مان را به دلیل گرفتاری می دانیم و امیدوارم در نشست سوم شاهد حضور آنها باشیم، چرا که وضعیت کنونی که به استناد قانون پایان کار شهردار اعلام شده و شهرداری سرپرست ندارد، خلا مدیریتی شکل گرفته است.

فرمانداری و استانداری ورود کنند

پس از سخنان دهدار، اکبر توسلی عضو شورا نیز طی نطقی با بیان اینکه قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان مانع از تداوم فعالیت شهردار بوشهر شده و تصمیم شورا نیز براساس مهلت تعیین شده در این ابلاغیه قانونی بوده، خاطرنشان کرد: وقتی قانون موضوع را به صراحت اعلام کرده نیازی به رای کمیته انطباق فرمانداری برای بقای شهردار نیست و شورا می تواند برای تعیین سرپرست اقدام کند

رییس کمیسیون عمران و خدمات شهری افزود: اکنون مهم ترین ارگان شهری بوشهر بدون شهردار یا سرپرست است و چنانچه اتفاق ناگواری نیز در سطح شهر رخ دهد بدون شک مسئولیت آن بر عهده همه 9 عضو شورای شهر خواهد بود.

وی تاکید کرد: از استاندار و فرماندار به عنوان نمایندگان دولت درخواست داریم به موضوع مهم بلاتکلیفی مدیریتی شهری بوشهر ورود کنند، ضمن اینکه با توجه به مصاحبه اخیر فرماندار بوشهر با رسانه ها، اگر کمیته انطباق روی این موضوع از لحاظ قانون نقشی ندارد، چرا فرماندار از ابلاغ نامه و روشن شدن قضیه به شورا خودداری کرده است.

این صندلی حرمت دارد، چرا همکاران در جلسات حضور نمی یابند

طاهره شمشیری دیگر عضو شورا نیز از 4 همکاری که در جلسات اخیر شورا حضور نمی یابند انتقاد کرد و گفت: صندلی شورا به واسطه رای مردم حرمت دارد و غیبت اعضا و بلاتکلیف گذاشتن شهر هیچ توجیه منطقی، قانونی و شرعی ندارد.

وی با بیان اینکه اکنون به دلیل کنار گذاشتن شهردار و تعیین نشدن سرپرست در بدترین شرایط قرار داریم تصریح کرد: من از ابتدای شورا درباره هیچ اتفاقی گلایه نکرده ام و اگر برخی موارد خلاف میل یا انتظار ما رخ داده هم به سلیقه همکاران مربوط می دانم، ولی این بار با صراحت از غیبت اعضای شورا گلایه دارم و این اقدام دهن کجی به رای مردم است.

دبیر شورای شهر بوشهر افزود: روری به ما می گفتند از بیرون هدایت می شوید، ولی اکنون می بینیم برخی از اعضا از بیرون هدایت می شوند و افرادی که برای انتخاب سرپرست شهرداری بوشهر حاضر نمی شوند، باید بدانند که در محضر خدای خود نیز باید پاسخگو باشند، ضمن اینکه این وضعیت تبعات قانونی برای این اعضا و شورا هم دارد.

شمشیری همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره ملاک قانونی بودن تصمیم شورا، با ارائه توضیحاتی مفصل درباره قوانین شورا و شهرداری تاکید کرد: براساس نامه بازرسی استان و وزارت کشور درباره تعیین تکلیف بازنشستگان که قانون جدیدی درباره آن ابلاغ شده، اکثریت شورا به این نتیجه رسیده که شهردار شرایط احراز این سمت را ندارد و این موضوع از اختیارات شورا می باشد.

میگلی نژاد قطعا دیگر نمی تواند شهردار باشد

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر بوشهر نیز که در این جلسه حضور داشت، طی نطقی گفت: ما پس از مصوبه اخیر درباره پایان کار شهردار، نشست هایی با فرمانداری، بازرسی و استانداری داشته ایم و در ارتباط با شهردار بوشهر شاهد تناقض های زیادی در بین مسئولان ذیربط هستیم و بین صحبت ها و نحوه عملکرد آنها توازنی وجود ندارد.

روح الله نصرتی افزود: وقتی میگلی نژاد نمی تواند به عنوان شهردار فعالیت کند دیگر رای کمیته انطباق برای چه باید شورا را معطل انتخاب شهردار کند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه شما به عنوان دبیر فراکسیون توسعه که 6 عضو از 9 عضو شورا در خود دارد چرا دوستان تان را برای حضور در جلسه دعوت نمی کنید خاطرنشان کرد: فراکسیون توسعه برای برکناری یا آوردن شهردار و از این قضایا نبوده، بلکه اهداف بالاتری برای توسعه شهر داشته، اما من و توسلی دو عضو فراکسیون با حضور در جلسات شورا بر روی قانون اصرار داریم و امیدواریم امشب با دوستان در فراکسیون جلسه گذاشته و کتاب قانون را به آنها نشان دهم که میگلی نژاد نمی تواند شهردار باشد تا در جلسه چهارشنبه حضور یابند.

یکی از خبرنگاران هم پرسید غیبت اعضا تا چند جلسه می تواند ادامه یابد که شمشیری با قرائت قانون، یادآور شد: غیب متوالی 6 جلسه و غیرمتوالی 12 جلسه منجر به سلب عضویت عضو شورا می شود.

پس از آن، دهدار رییس شورا یادآور شد: البته ما به این مراحل نمی رسیم و غیبت امروز هم ناشی از گرفتاری درنظر می گیریم، اما امیدواریم در جلسه فردا حضور یافته تا درباره سرپرست شهرداری تعیین تکلیف شود.

نهایتا پس از 30 دقیقه این جلسه به پایان رسید.

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه