شنبه, 03 مهر 1400 - Saturday, 25 September 2021
کد خبـر : 7047
تاریخ انتشار: شنبه, ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ ۱۱:۳۲
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

بهره‌برداری از سد ارغون دشتستان و آبگیری سد خاییز تنگستان آغاز شد

آوای پارسیان : بهره‌برداری از سد اَرغون دشتستان و آبگیری سد خاییز تنگستان امروز در قالب پویش الف - ب ایران و در آخرین روزهای کاری دولت دوازدهم با دستور حسن روحانی رئیس جمهور در ارتباطی تصویری آغاز شد.

 

 

این مراسم با حضور استاندار بوشهر و جمعی از مسئولان استان در محل سد خاییز برگزار شد.

 

 

سد ارغون در بخش بوشکان شهرستان دشتستان قرار دارد و با طول تاج ۲۵۰ متر، عرض ۶ متر وحجم مخزن ۲ میلیون مترمکعب و  مبلغی افزون بر ۶۰۰ میلیارد ریال ساخته شده است.

 

 

ساخت این سد سال ۱۳۹۸ با هدف تامین آب آشامیدنی شهر کلمه واقع در بخش بوشکان و روستا‌های اطراف، کنترل سیلاب رودخانه و اشتغال‌زایی آغاز شد.

 

 

سد خاییز تنگستان هم از نوع خاکی با هسته رسی دارای ارتفاع ۳۶متر، طول تاج ۶۱۰ متر، عرض ۱۰ متر وحجم مخزن حدود ۱۶ میلیون متر مکعب است.

 

 

تامین آب ۶۸۱ هکتار نخلستان زیر پوشش شبکه آبیاری اهرم، تامین حقابه زیست محیطی، کنترل سیلاب رودخانه و اشتغال‌زایی از مهم‌ترین اهداف ساخت سد خاییز به شمار می‌رود.

 

 

ساخت این سد یکی از مطالبات تنگستانی‌ها بوده است و ساخت آن سال ۱۳۹۷ با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو بر روی رودخانه اَهرَم، در ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر اهرم مرکز شهرستان تنگستان آغاز شد.

 

 برای ساخت سد خاییز در مدت ۳ سال، افزون بر ۱۷۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

 

تنگستان پس از دشتستان، دومین شهرستان تولیدکننده خرما در استان بوشهر است.

 

رئیس جمهور در مراسم افتتاح و آبگیری سدهای ارغون و خاییز، گفت: بسیار خوشحالم که امروز دو سد در استان بوشهر یکی برای تامین آب آشامیدنی در دشتستان و دیگری برای تامین آب بخش کشاورزی در تنگستان، مورد بهره‌برداری مردم قرار می‌گیرد.

 

 

حسن روحانی با اشاره به توضیحات مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای بوشهر درباره سد‌های در دست ساخت در این استان، افزود: شما نوید دادید که دو سد دیگر تا پایان امسال در این استان به اتمام می‌رسد و سه سد مخزنی بزرگ هم در دست اجرا است که سال آینده به اتمام خواهد رسید. امیدواریم ۵ سدی که اشاره کردید و در دولت سیزدهم افتتاح می‌شود، موجب خوشحالی مردم شود.

 

 

او همچنین با تقدیم سلام به مردم بوشهر، یاد رئیسعلی دلواری را با عنوان «مجاهد بزرگ» گرامی داشت.

 

انتهای پیام/ک   

 

باشگاه خبرنگاران جوان  بوشهر

 

 

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه