یکشنبه, 25 مهر 1400 - Sunday, 17 October 2021
کد خبـر : 7058
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ ۱۰:۵۷
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

علت کمبود سیمان در بازار بوشهر چیست؟

آوای پارسیان : یکی از مشکلات این روزهای جامعه و حوزه ساخت و ساز کمبود سیمان و افزایش چشمگیر این کالای مصرفی ضروری است. 

 

 

خبرنگار فارس برای بررسی علل کمبود سیمان و در پی آن افزایش چشمگیر این کالا و نارضایتی مردم به پای صحبت صاحب نظران و مسؤولان نشسته است. 

 

عوامل مهم افزایش قیمت سیمان 

ایمان دهداری یکی از عاملین فروش سیمان در زمینه کمبود بازار اظهار داشت: یکی از عوامل کمبود سیمان با علت ساخت و سازهای سال قبل بر اثر سیل می‌باشد و معتقدم سیمان دشتستان برای استان ما و همجوار در مقایسه با دیگر محصولات ارزان بود و به دلیل افزایش حقوق کارکنان، استهلاک دستگاه‌های کارخانه و حق بیمه از عوامل مهم افزایش قیمت سیمان هستند. 

دهداری ادامه داد: مدیران این صنعت اگر بومی باشند بدون شک بهتر است و عاملین فروش سیمان از نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی خواهان ورود به مشکلات پیش آمده هستیم. 

 

قطعی برق علت کمبود سیمان

سعید زرین‌فر در این گفتگو عنوان کرد: استان بوشهر دارای سه کارخانه سیمان است و به تازگی سیمان وارد بورس شده است و کمبود برق و به دنبال آن تعطیلی کارخانه‌ها در راستای صرفه جویی برق باعث کمبود این کالا شده است. 

 

 

معاون اقتصادی استانداری بوشهر ادامه داد: بر اساس برخی دلایل در سطح کشور و طبیعتاً استان، تصمیم اثر گذار خاصی نمی‌شود اتخاذ کرد و با همه چالش‌ها نظارت بر کارخانه‌ها و بازرسی توسط صمت و گروه‌های مشترک را در برنامه‌ها قرار دادیم و صدور سیمان و کلینکر به خارج از کشور مدیریت می‌شود. 

 

 

زرین‌فر خاطرنشان کرد: مشکل برق کارخانه‌ها حل شده است و به زودی شاهد پایداری در تولید و بهبود نیاز بازار و قیمت‌ها خواهیم بود. 

 

ورود سیمان به بورس

 

بهمن آهنگ‌پور یکی از عاملین فروش قدیمی سیمان در استان گفت: یکی از مشکلاتی که فروشندگان سیمان با آن روبرو هستند ورود سیمان به بورس هست و زمان زیادی باد طی شود تا این افراد وارد بورس و نحوه خرید از بورس را یاد بگیرند و برخی از کارگزاران مربوطه هم گفته‌اند به مدت سه الی چهار ماه اجازه خرید ندارید و اقدام به خرید توسط ما باید صورت بگیرد که باعث نارضایتی و گلایه بازاریان شده است. 

 

 

وی ادامه داد: برخی استان‌ها سیمان تولیدی‌شان را فقط در استان خود می‌فروشند و در استان بوشهر نیز انتظار از مسؤولان این است با جدیت بیشتری ورود کنند. 

 

عاملین فروش از چارچوب منظمی پیروی نمی‌کنند

علیرضا قلیپور یکی از پیمانکاران حوزه ساخت و ساز در گفتگو با خبرنگار فارس ابراز کرد: بنده هم اکنون باید سقف دو ساختمان را بریزم اما کمبود سیمان و گرانی قیمت‌ها باعث تعطیلی کار و سردرگمی‌ام شده است. 

قلیپور افزود: در یک نگاه کلی به مناطق استان بوشهر می‌بینیم در حوزه سیمان که یک کالا مهم برای مردم است اتحادیه‌ای وجود ندارد و عاملین فروش از چارچوب منظمی پیروی نمی‌کنند. 

این پیمانکار تصریح کرد: بعید می‌دانم با ورود سیمان به بورس دست دلال‌ها و واسطه‌ها قطع شود و با یک بررسی بسیار کوچک می‌بینیم در برخی شهرهای بسیار کوچک سیمان چهار نرخ دارد و این نشان دهنده ضعف مدیریتی و نظارت است. 

به گزارش فارس، با تمامی تفاسیر و صحبت‌های عنوان شده، مسؤولان کشوری چرایی اصلی این گرانی و کمبود را قطع برق می‌دانند و حال باید منتظر ماند و دید آیا مسؤولان باز دست بر روی دست خواهند گذاشت یا برای علاج این مشکل اقدام قابل موثری خواهند کرد.

انتهای پیام/ی   

 

خبرگزاری فارس بوشهر

 

 

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه