پنج شنبه, 16 آذر 1402 - Thursday, 07 December 2023
کد خبـر : 7198
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۳۱ خرداد ۱۴۰۲ ۱۲:۱۰
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

فروش خودرو یا سرکیسه کردن مردم

قرار نیست خودرو سازان گره ای از مشکلات مردم باز کنند که هیچ بدتر گره های تازه تر و کور تری در زندگی مردم ایجاد می کنند. 

 

به گزارش آوای پارسیان به نقل از خلیج فارس؛از مدتی پیش تبلیغات نوبرانه و دلبرانه شرکت های خودرو سازی برای جلب خریدار در بازار راکد خودرو در راس اخبار بود و رقابت های ثبت نامی داغ، ولی حالا از آن تب و تاب، تنها دردی باقی مانده برای خریداران که دیگر نه راه پس دارند و نه راه پیش.

 

 ماجرا از این قرار است که برخی شرکت های خودروسازی مانند ایران خودرو و سایپا به هیچ یک از قول و قرارهای خود برای تحویل به مشتریان پایبند نمانده اند؛ نه در زمینه برابری آپشن های خودرو در زمان خرید و نه در زمینه قیمتی.

 

تجمع اعتراضی حواله داران دنا پلاس

به عنوان نمونه پس از ثبت نام متقاضیان مرحله اول فروش سامانه یکپارچه در اسفندماه سال گذشته، ایران خودرو به انتشار برنامه فروش محصولاتش اقدام کرد.

به نوشته تجارت نیوز، پس از گذشت یک ماه، یعنی در فروردین، شورای رقابت فهرست قیمت جدید برای فروش محصولات ایران خودرو و سایر شرکت‌های خودروسازی را اعلام کرد. طبق دستور این شورا، خودروی دنا پلاس با افزایش قیمت ۴۲ درصدی مواجه شد و گویا این شرکت از تاریخ فوق، دنا پلاسی تحویل مشتریان نداده است.

 

بر اساس قیمت‌های فوق دنا پلاس ساده که ۱۹۸ میلیون تومان به فروش می‌رسید، ۲۸۱ میلیون تومان تعیین نرخ شده است.

 

اما با کمال تعجب و با ابتکار عملی که شرکت ایران خودرو به‌ خرج داده، طبق اعلام فهرست قیمت جدید از سوی این شرکت در تاریخ ۲۱ خرداد (یعنی دقیقا ۵ روز از گذشت مصوبه ۵۷۴ شورای رقابت) قیمت دنا پلاس با کد کلاس ۷۰۳۲۳، به‌رقمی بالغ‌ بر ۳۴۷ میلیون تومان رسیده است. قیمت فوق، اختلاف ۱۱۰ میلیون تومانی با قیمت اعلامی مصوبه دارد که حس فریب‌خوردگی را به مشتریان داده است.

 

این موضوع باعث شد تا روز شنبه حواله‌داران دناپلاس در مقابل ساختمان مرکز ملی رقابت در تهران دست به تجمع اعتراض بزنند. باید منتظر ماند و دید شورای رقابت به اصلاخ قیمت ورود می کند یا خیر؟

 

قیمت ۴ خودرو پس از قرعه کشی هنوز اعلام نشده

از سوی دیگر عدم اعلام قیمت محصولات سایپا شرایط پیچیده ای را برای مشتریان ایجاد کرده است، چرا که مجبورند اقدام به ثبت نام خودروهایی کنند که قیمتشان مشخص نیست. 

 

دومین مرحله طرح فروش خودرو در سامانه یکپارچه برمبنای فرآیند نوبت دهی برای محصولات خودروسازان داخلی از ۳ تا ۱۰ خردادماه آغاز و ۲۴ خردادماه نیز نتایج قرعه کشی محصولات منتشر شد اما نکته اینجاست هنوز مشتریان ۴ محصول سایپا شامل کوییک GX ساینا GX شاهین اتوماتیک و اطلس اطلاعی از قیمت این خودروها ندارند و نمیدانند خودروهای ثبت نامی را باید با چه قیمتی خریداری کنند.

 

عدم اعلام قیمت محصولات سایپا شرایط پیچیده ای را برای مشتریان ایجاد می کند. آنها اقدام به ثبت نام خودروهایی میکنند که قیمت آنها مشخص نیست. علاوه بر این با توجه به نوسانات لحظه ای بازارها امکان پیش بینی میان مدت و حتی کوتاه مدت قیمت خودرو امکان پذیر نیست. به عبارت دیگر پیش ثبت نام این خودروها برای مشتریان با ریسک همراه است.

 

نکته دیگر اینجاست عدم اعلام قیمت محصولات سایپا باعث شده تا بازار حدس و گمان ها بر سر قیمت این محصولات داغ شود؛ بنابراین متقاضیان ترغیب می شوند تا به جای انصراف، برای تحویل خودروها اقدام کنند با این حال امکان دارد در زمان اعلام قیمت نهایی این خودروها متقاضیان غافلگیر شوند و امکان تهیه وجه مورد نیاز را نداشته باشند. 

 

 

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه