دوشنبه, 13 آذر 1402 - Monday, 04 December 2023
کد خبـر : 725
تاریخ انتشار: جمعه, ۲۶ آبان ۱۳۹۶ ۰۸:۱۷
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

آسمان ابری شورای بوشهر/ اصرار عجیب برای انتخاب همزمان شهردار و سرپرست!

آسمان ابری شورای بوشهر/ اصرار عجیب برای انتخاب همزمان شهردار و سرپرست!

آوای پارسیان حاشیه های شورای شهر بوشهر بیش از متن و اصل آن است، آن هم در روزهایی که با 6 رای مثبت و 3 رای ممتنع تصمیم به پایان کار میگلی نژاد شهردار سابق گرفته شد، ولی هنوز این شورا برای تعیین سرپرست به حدنصاب و اجماع نمی رسند.پس از 4 جلسه فوق العاده روزهای سه شنبه و چهارشنبه شورای شهر با موضوع تعیین سرپرست که فقط با حضور 5 عضو همراه بود و به حدنصاب جهت تصمیم گیری نمی رسید، در جلسه فوق العاده پیش از ظهر پنج شنبه 3 تن از غایبان نشست های اخیر به جلسه آمدند، حضوری که گفته می شود پیامد اظهارات برخی مقامات مسئول مبنی بر سلب عضویت از شورا درصورت 6 غیبت متوالی می باشد.

بازگشت 4 عضو به جلسات شورا

هاشم زاده، عبدالله زاده و آسایش درشرایطی در جلسه امروز فوق العاده شورا با دستور کار تعیین سرپرست حاضر شدند که برزگرزاده از همراهان آنها در این نشست غیبت داشت؛ گروهی که روز گذشته در نامه ای که در فضای مجازی انتشار یافت،خطاب به فرماندار بوشهر جلسات فوق العاده اخیر را غیرقانونی دانسته بودند.

اما در شرایطی که انتظار می رفت با جمع شدن 8 عضو، پرونده تعیین سرپرست شهرداری بسته و تکلیف مدیریت شهری مرکز استان تا زمان روی کار آمدن شهردار جدید مشخص شود، برخی اعضا با پیشنهاد بحث برانگیزشان، مسیر جلسه را به سمت و سوی دیگری هدایت کرده، طوری که نشست 5 ساعته امروز شورا که دو بار تنفس 30 دقیقه ای در میان آن جهت مشورت اعضا هم داده شد، بدون تعیین سرپرست به پایان رسید و به جلسه بعدی در روز شنبه آینده موکول شد.

درخواست برای برگزاری جلسه در زمان دیگر

ماجرا از آنجا آغاز شد که ابوذر دهدار رییس شورا با اشاره به دستور کار جلسه فوق العاده امروز برای تعیین سرپرست، خواستار پیشنهاد گزینه های اعضا و نوشتن آن روی وایت برد جهت شروع رای گیری شد، اما برخی از اعضای فراکسیون موسوم به توسعه خصوصا هاشم زاده و عبدالله زاده مخالفت خود را با طرح اسامی در این جلسه اعلام کردند.

زمانی که عبدالله زاده اظهار داشت من با کسی برای سرپرستی رایزنی نکرده ام و باید فرصتی جهت بررسی داشته باشیم، دولابی دیگر عضو شورا به وی پاسخ داد: یعنی شما به عنوان عضوی که تجربه حضور در شورای قبل هم دارید متوجه نبودید وقتی دستور جلسه تعیین سرپرست شهرداری اعلام شده، به معنای مطرح کردن گزینه هاست، وگرنه اینجا برای تعیین سازوکار انتخاب سرپرست که جمع نشده ایم.

در این بین برخی دیگر از اعضای فراکسیون توسعه نظیر هاشم زاده و آسایش هم توضیحاتی مبنی بر منصرف شدن گزینه موردنظرشان برای سرپرستی یا ضرورت تعیین اختیارات سرپرست ارائه کرده و خواستار تعویق این تصمیم به فرصتی دیگر شدند؛ اما رییس شورا اظهار داشت: هرکسی که گزینه ای برای سرپرستی معرفی می کند، باید با وی صحت و هماهنگی کرده باشد، ولی اینکه دوستان می گویند گزینه نداریم به معنای بی نتیجه گذاشتن جلسه و عدم تصمیم گیری نیست. ضمن اینکه اختیارات سرپرست همانند شهردار می باشد.

در این مباحث اعضای حاضر در جلسه به دو گروه 4 نفره مبدل شده بود که یک طرف دهدار، دولابی، شمشیری و توسلی قرار داشت؛ سمت دیگر هاشم زاده، آسایش، عبدالله زاده و نصرتی بود که مقرر شد تنفسی 15 دقیقه ای برای بررسی و رایزنی اعضا با گزینه مدنظرشان برای سرپرستی شهرداری داده شود.

ناگهان پیشنهاد تعیین همزمان شهردار و سرپرست به میان آمد

اما مجددا با برقراری جلسه علنی شورا که خبرنگاران نیز حضور داشتند، وقتی بحث اعلام گزینه های سرپرستی به میان آمد، ناگهان هاشم زاده پیشنهاد کرد: من نظرم این است که همزمان با تعیین سرپرست، شهردار هم در این جلسه انتخاب کنیم و این پیشنهاد هم به رای گذاشته شود. موضوعی که بلافاصله ندا عبدالله زاده حمایت کرد و با همراهی دو عضو دیگر فراکسیون توسعه، به چالشی برای ادامه جلسه مبدل شد.

با این حال دهدار رییس شورا تاکید داشت که دستور کنونی جلسه تعیین سرپرست است و نه شهردار، از این رو باید تکلیف دستور کار جلسه به دلیل پایان کار شهردار روشن شود، ولی  هاشم زاده عقیده داشت اکثریت جلسه نظرشان این است که تعیین سرپرست و شهردار همزمان باشد و باید این پیشنهادش به رای گذاشته شود.

پس از مناقشه طولانی در این خصوص، در رای گیری پیرامون تعیین همزمان شهردار و سرپرست، 4 به 4 شد، طوری که دهدار، شمشیری، دولابی و توسلی مخالف این موضوع و 4 عضو دیگر بر آن اصرار داشتند.

در این خصوص هاشم زاده عقیده داشت براساس عرف شوراهای قبل، وقتی تعداد آرا مخالف و موافق به تساوی کشیده می شود، حق با موافقان است، اما دهدار خواستار استناد قانونی در این خصوص شدند که بی نتیجه بود. دهدار نیز ملاک تصمیم گیری ها را در این جلسه را حداکثر مطلق یعنی 5 رای دانست.

در همین بین، ندا عبدالله زاده که در حال صحبت با موبایل بود، درخواست کرد گوشی را روی اسپیکر بگذارد تا سخنان یک حقوقدان در تایید نظر هاشم زاده شنیده شود، موضوعی که با تعجب برخی دیگر از اعضا مبنی بر اینکه این حقوقدان کیست مواجه گردید و نامی هم از وی به میان نیامد! هرچند فرد پشت خط وقتی صدایش روی اسپیکر بود، اظهار داشت: جلسه شما وقتی با 8 نفر و عدد زوج تشکیل می شود، خالی از ایراد نیست، چون وقتی با 9 عضو برگزار گردد و حاضران عدد فرد باشند، این بن بست ها پیش نمی آید! موضوعی که شگفتی اعضا را در پی داشت که گویا این توصیه را نمی دانستند، ضمن اینمکه جلسات شورا با دو سوم اعضا تشکیل می شود و فرد بودن تعداد نفرات الزامی نیست.

نهایتا با توجه به اصرار پیاپی هاشم زاده و برخی همفکران وی در فراکسیون توسعه جهت انتخاب همزمان شهردار و سرپرست در همین جلسه یا جلسه عصر امروز و از طرفی تاکید رییس شورا درخصوص رسیدگی به دستور کار که کتبا به اعضا اعلام شده، جلسه به حاشیه کشیده شد و بار دیگر فرصت تنفس برای مشورت و بررسی بیشتر اعضا درباره مستندات حقوقی پیشنهادات شان ارائه شد.

بی نتیجه بودن مذاکرات برای تعیین سرپرست

 جلسه شورای شهر که از ساعت 10:30 دقیقه آغاز شده بود، پس از دو مرحله تنفس، اینبار در ساعت 14:30 مجددا با برگشت اعضا رسمیت یافت و همچنان اصرار برخی اعضا به تعیین همزمان شهردار با انتخاب سرپرست در جلسه امروز یا جلسه دیگری در عصر امروز وجود داشت!

نهایتا رییس شورا برای رای گذاشتن این پیشنهاد، خواستار آن شد که ابتدا دلایل موافق و مخالف مسکوت گذاشتن دستور کار جلسه برای تعیین سرپرست شنیده شود، با این توضیح که تبعات اتفاقات احتمالی تعیین نشدن سرپرست با مخالفان دستور کار جلسه امروز می باشد.

در این بین ندا عبدالله زاده به توضیح رییس شورا اعتراض داشت و معتقد بود اگر مشکلی به وجود آید بر عهده همه اعضاست نه فقط مخالفان تعیین سرپرست شهرداری در جلسه امروز، با این حال دهدار عقیده داشت طبق قاعده کلی که نباید دستگاه اداری و خدمات رسان بدون متصدی باشد، جلسات روزهای قبل شورا که به حدنصاب نرسید را در راستای عزم 5 عضو برای تعیین سرپرست دانست و ادامه داد: دوستانی که امروز تصمیم به برگشت به جلسه گرفتند، باید مطابق دستور کاری که اعلام شده، تصمیم گیری کنند، نه اینکه اصرار داشته باشند دستور دیگری وارد جلسه شود.

سرپرست نیاز به استعلام دارد، شهردار خیر!

در شرایطی که این بحث ها میان طرفین وجود داشت، نهایتا هاشم زاده به عنوان مخالف انتخاب سرپرست شهردار در این جلسه گفت: ما که اکثریت شورا را داریم نمی توانیم در این جلسه درباره تعیین سرپرست تصمیم گیری کنیم، چون درباره گزینه های سرپرستی شهرداری، از سوی رییس شورا استعلامی شفاهی از یکی از دستگاههای امنیتی گرفته شود. از این رو فضای جلسه امروز باعث شده نتوانیم به جمع بندی برسیم. بنابراین پیشنهاد ما برگزاری جلسه ای در ساعت 6 عصر برای تعیین سرپرست و شهردار می باشد.

پویا دولابی هم به عنوان موافق تعیین سرپرست شهرداری در جلسه امروز گفت: اگر با هم صادق باشیم، طبیعی است وقتی وارد جلسه ای شده ایم که دستور کار آن مشخصا تعیین سرپرست است، هرکدام گزینه هایی در جیب داریم و نیاز به طولانی کردن موضوع در این برهه که شهردار نداریم نمی باشد.

وی با انتقاد از تعجیل در تعیین شهردار حتی بدون ارائه برنامه هایش گفت: سرپرست شهرداری که از میان معاونان شهردار یا کمی آن طرف تر مدیران رسمی شهرداری تعیین می شود و دایره ای وسیع نیست، برخی دوستان ما می گویند نمی توانیم به نتیجه رسیم و مثلا این فرد که در سیستم شهرداری است باید از دستگاه امنیتی استعلام برایش گرفته شود، اما چطور برای شهردار که از همه جای ایران می توان انتخاب کرد و تا پایان دوره شورا باید با وی کار کنیم، حتی قائل به فرصتی برای بررسی برنامه هایش در جمع اعضا نمی باشیم و نامش هم مطرح نمی شود که بتوان حداقل سرچی در اینترنت برای بررسی این چهره کرد؟

هاشم زاده نیز انتخاب سریع شهردار توسط دوستانش در شورا را ناشی از توانمندی این اعضا دانست و به عقیده وی گزینه های شهرداری نیز با مرحله قبل در ابتدای شورا تفاوتی ندارد.

در مقابل دولابی پاسخ داد: چرا این توانمندی برای تعیین سرپرست شهرداری که دایره بسته تری برای انتخابش هست ندارید تا از این بحران خروج کنیم، اما برای شهردار باید ضربتی تصمیم بگیریم. واقعا افکار عمومی درباره این شیوه تصمیم گیری برای تعیین شهردار چه تحلیلی خواهند داشت؟ ضمن اینکه گزینه های قبلی شهرداری که مربوط به تابستان بوده شاید در میان آن، فردی امروز تمایل به کاندیدا شدن برای این سمت نداشته باشد یا مثلا پستی گرفته است. پس انتظار می رود به دلیل حساسیت موضوع تعیین شهردار، برای انتخاب وی با شیبی مطمئن و منطقی به گزینه برسیم .

نهایتا با طولانی شدن بحث های دو گروه و اصرار مخالفان تعیین سرپرست در این جلسه یا موکول کردن آن به جلسه عصر، رییس شورا موضوع تعیین سرپرست که دستور کار امروز بوده را به رای گذاشت که 3 رای موافق (دهدار، شمشیری و دولابی) در پی داشت، اما توسلی که در بخش های دیگر جلسه موافق تعیین سرپرست در جلسه امروز بود،این بار تغییر موضع داد و با 4 عضو دیگر شورا همراهی کرد.

تعیین سرپرست به شنبه موکول شد

پس از آن، با وجود اصرار برخی اعضا به برگزاری جلسه در عصر و رای گیری دراین خصوص، رییس شورا با قرائت یکی از بندهای قانونی، تاکید کرد تعیین زمان جلسه از وظایف ذاتی رییس شوراست و در این موارد رای گیری نمی شود، از این رو نشست بعدی برای تعیین سرپرست ساعت 10 صبح شنبه برگزار می شود.

این تصمیم با اعتراض برخی از اعضا که خواستار جلسه در عصر پنجشنبه بودند مواجه شد و درگیری لفظی با رییس شورا شکل گرفت، حتی هاشم زاده تاکید داشت: نایب رییس شورا با ماست و اگر رییس شورا هم تمایل ندارد در جلسه عصر بیاید، ما اکثریت را داریم و جلسه را با حضور نایب رییس تشکیل می دهیم.

همزمان دعوت نامه کتبی جلسه شنبه نیز از سوی دبیرخانه شورا به اعضا داده شد که اعتراض شدید هاشم زاده و عبدالله زاده را در پی داشت که اظهار داشتند: چطور به این سرعت بعد از تصمیم رییس شورا، نامه تایپ و آماده شد؟ همه اینها از روی برنامه ریزی قبلی است!

رییس شورا هم که ختم جلسه را پس از پیشنهادش اعلام کرد، گفت: اعضا مختار هستند دعوتنامه جلسه بعد را تحویل بگیرند یا خیر. تصمیم بنده براساس قانون بوده و اگر تخلفی شده، مراجعی برای رسیدگی می باشد.

اما هاشم زاده و عبدالله زاده شدیدا معترض بودند، طوری که هاشم زاده اعتراضاتش با کارمند دبیرخانه شورا ادامه داد و عقیده داشت چرا وارد این بازی شده، در همین حین، رییس شورا خطاب به کارمند دبیرخانه شورا تاکید کرد: کار شما که در پایان جلسه دعوت نامه نشست بعدی را به اعضا داده اید قانونی بوده است.

از حاشیه های این نشست حضور برخی شهروندان و فعالین اجتماعی در مقابل شورا برای کسب اطلاع از تصمیمات بود که هربار در وقت تنفس، آخرین وضعیت تعیین سرپرست شهرداری را از اعضای شورا که از بالکن عمارت امیریه در تیر رس آنها قرار می گرفتند، جویا می شدند.

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه