شنبه, 18 آذر 1402 - Saturday, 09 December 2023
کد خبـر : 733
تاریخ انتشار: جمعه, ۲۶ آبان ۱۳۹۶ ۰۸:۵۶
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

درمان‌های خانگی برای ناراحتی معده

درمان‌های خانگی برای ناراحتی معده

آوای پارسیان ناراحتی معده یکی از مشکلات بسیار شایع دستگاه گوارش محسوب می شود. این شرایط شامل مجموعه ای از علائم ناخوشایند می شود و به طور معمول موقتی بوده و طی چند روز بهبود می یابد.ناراحتی معده به طور معمول قسمت بالایی دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است موجب علائمی مانند حالت تهوع، استفراغ، نفخ، گاز شکمی، یا مزه ای ترش یا فلزی در دهان شود.

برخی دلایل ناراحتی معده شامل رفلاکس اسید معده، یک زخم گوارشی، گاستریت (ورم معده)، گاستروآنتریت (التهاب معدی‌روده ای) و سوء هاضمه شدید می شوند. پرخوری و همچنین مصرف بیش از اندازه غذاهای تند و چرب، نوشیدنی های گازدار، چای و قهوه، و الگوهای غذا خوردن و خوابیدن نامنظم می توانند انسان را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ناراحتی معده قرار دهند.

جدا از درمان های دارویی، برخی درمان های خانگی موثر و آسان نیز برای بهبودی ناراحتی معده وجود دارند. این روش های درمانی تسکین سریع ناراحتی، حالت تهوع، نفخ و درد ناشی از ناراحتی معده را موجب می شوند.

اگر علائم برای بیش از یک هفته ادامه داشتند، به پزشک مراجعه کنید تا بررسی دقیقی از شرایط موجود صورت بگیرد و احتمال بیماری های گوارشی مزمن مانند سندرم روده تحریک پذیر، بیماری التهابی روده یا بیماری رفلاکس اسید معده بررسی شود.ناراحتی معده به طور معمول قسمت بالایی دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است موجب علائمی مانند حالت تهوع، استفراغ، نفخ، گاز شکمی، یا مزه ای ترش یا فلزی در دهان شود.

برخی دلایل ناراحتی معده شامل رفلاکس اسید معده، یک زخم گوارشی، گاستریت (ورم معده)، گاستروآنتریت (التهاب معدی‌روده ای) و سوء هاضمه شدید می شوند. پرخوری و همچنین مصرف بیش از اندازه غذاهای تند و چرب، نوشیدنی های گازدار، چای و قهوه، و الگوهای غذا خوردن و خوابیدن نامنظم می توانند انسان را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ناراحتی معده قرار دهند.

جدا از درمان های دارویی، برخی درمان های خانگی موثر و آسان نیز برای بهبودی ناراحتی معده وجود دارند. این روش های درمانی تسکین سریع ناراحتی، حالت تهوع، نفخ و درد ناشی از ناراحتی معده را موجب می شوند.

اگر علائم برای بیش از یک هفته ادامه داشتند، به پزشک مراجعه کنید تا بررسی دقیقی از شرایط موجود صورت بگیرد و احتمال بیماری های گوارشی مزمن مانند سندرم روده تحریک پذیر، بیماری التهابی روده یا بیماری رفلاکس اسید معده بررسی شود.درمان‌های خانگی برای ناراحتی معده

با استفاده از سرکه سیب می توانید ناراحتی معده را تسکین دهید. سرکه سیب می تواند گاز، نفخ و بادگلو را به سرعت تسکین دهد.

آنزیم های موجود در سرکه سیب برای بهبود سلامت گوارش مفید هستند. همچنین، ماهیت اسیدی این محصول به کشتن باکتری های مضر در دستگاه گوارش و بازگرداندن pH معده به سطح عادی کمک می کند.

یک قاشق غذاخوری سرکه سیب خام، پالایش نشده را در یک لیوان آب گرم ترکیب کنید.

در صورت تمایل می توانید مقداری عسل خام به این ترکیب اضافه کنید.

این نوشیدنی را پیش از هر وعده غذایی برای پیشگیری از ناراحتی معده مصرف کنید.زنجبیلدرمان‌های خانگی برای ناراحتی معده

یک درمان خانگی خوب دیگر برای ناراحتی معده استفاده از زنجبیل است. این ماده غذایی می تواند علائم ناراحتی معده مانند گاز، نفخ و حالت تهوع را تسکین دهد.

ترکیباتی به نام جینجرول در زنجبیل وجود دارند که به کاهش التهاب و تحریک در معده کمک می کنند. همچنین، زنجبیل ترشح شیره های گوارشی و جریان آنزیم هایی که به فرآیند گوارش کمک می کنند را تحریک می کند.

هنگامی که از ناراحتی معده رنج می برید، چای زنجبیل می تواند کمک حال شما باشد. برای تهیه این چای، یک قاشق چایخوری زنجبیل تازه رنده شده را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید. یک درپوش روی فنجان قرار دهید و اجازه دهید 10 دقیقه دم بکشد و سپس چای را صاف کنید. چای زنجبیل را 20 دقیقه پیش از هر وعده غذایی بنوشید.

گزینه دیگر افزودن دو قاشق چایخوری آب زنجبیل و یک قاشق چایخوری عسل به یک فنجان آب گرم و نوشیدن آن دو بار در روز است.

گزینه سوم افزودن نصف یک قاشق چایخوری پودر زنجبیل خشک به یک فنجان پساب کره (Buttermilk) است. مواد را به خوبی با یکدیگر ترکیب کرده و چند بار در روز این نوشیدنی را مصرف کنید.جوش شیریندرمان‌های خانگی برای ناراحتی معده

از جوش شیرین می توانید به عنوان درمانی خانگی برای تسکین سریع ناراحتی معده استفاده کنید. به عنوان یک ضد اسید طبیعی، جوش شیرین اسید معده که موجب سوزش سر دل و سوء هاضمه می شود را خنثی می کند، که به نوبه خود تسکین سریع علائم را در پی دارد.

نصف قاشق چایخوری جوش شیرین را در نصف لیوان آب ترکیب کنید.

این محلول را برای خنثی کردن اسید معده مصرف کنید.

در صورت نیاز، پس از گذشت چهار ساعت این کار را تکرار کنید.

توجه: اگر به فشار خون بالا مبتلا هستید، جوش شیرین مصرف نکنید، زیرا حاوی سدیم است.رازیانهدرمان‌های خانگی برای ناراحتی معده

رازیانه می تواند در تسکین علائم ناراحتی معده موثر عمل کند. این محصول می تواند از مشکلات گوارشی پیشگیری کند و میکروبیوتا روده را سالم نگه دارد. همچنین، رازیانه از ویژگی ضد اسپاسم سود می برد و از این رو می تواند در تسکین هرگونه درد معده موثر عمل کند. افزون بر این، رازیانه در کاهش گاز و حالت تهوع ناشی از ناراحتی معده نیز نقش دارد.

دو قاشق چایخوری از دانه های رازیانه را کمی خرد کرده و به دو فنجان آب اضافه کنید.

آب را به جوش آورده، سپس آن را از روی حرارت برداشته و اجازه دهید به مدت پنج دقیق دم بکشد. چای را صاف کرده و آن را در شرایطی که همچنان گرم است، بنوشید.

گزینه دیگر بو دادن، آسیاب کردن و الک کردن چند قاشق غذاخوری از دانه های رازیانه است. پس از خوردن وعده غذایی، نصف قاشق چایخوری از این پودر را در آب ترکیب کرده و مصرف کنید.چای بابونهدرمان‌های خانگی برای ناراحتی معده

مصرف چند فنجان چای بابونه می تواند به کاهش علائم ناراحتی معده کمک کند.

ماهیت ضد التهابی بابونه به آرامش عضلات معده کمک می کند، که می تواند درد را کاهش داده، فرآیند گوارش را بهبود بخشیده و اسیدیته معده را نیز کاهش دهد.

یک تا دو قاشق چایخوری از گل های بابونه خشک شده را در یک فنجان ریخته و آب جوش به آن اضافه کنید. یک درپوش روی فنجان قرار داده و اجازه دهید برای پنج دقیقه دم بکشد. چای را صاف کرده و اندکی عسل به آن اضافه کرده و بنوشید.

اگر از چای کیسه ای بابونه استفاده می کنید، روی آن آب جوش ریخته و یک درپوش روی فنجان قرار دهید. پس از گذشت پنج دقیقه چای کیسه ای را خارج کرده و با افزودن اندکی عسل چای را بنوشید.

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه