چهارشنبه, 16 آذر 1401 - Wednesday, 07 December 2022
کد خبـر : 949
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۰۵ آذر ۱۳۹۶ ۱۵:۵۴
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

«می‌شود»هایی که نشد!/ روزهای پاییزی پارک گردشگری بوشهر+تصاویر

«می‌شود»هایی که نشد!/ روزهای پاییزی پارک گردشگری بوشهر+تصاویر

آوای پارسیان استاندار سابق در همان شروع بکارش وعده های متعددی بیان کرد، وعده هایی که در ارتباط با پارک گردشگری نه تنها تحقق نیافته بلکه مردم و جمعی از فعالین اجتماعی و محیط زیستی را نیز در هاله ای از نگرانی فرو برد.

پیش‌رویم میدانی وسیع با چشم اندازی نازیبا قرار دارد که آن را دهکده گردشگری می نامند؛ دیگر حتی نشانی از خدمات و تجهیزات اندک گذشته نیز دیده نمی شود؛ نه خبری از ایستگاه پلیس است و نه فضای سبز و امکانات تفریحی. بخشی از تجهیزات نصب شده در دهکده (البته اگر بتوان هنوز آن را به این نام خواند!) دچار خسارت یا سرقت شده و رسیدگی و نظافت آن نیز به مسیرهای ورودی محدود گردیده است؛ اشیایی هم که در برخی نقاط به چشم می خورد، جملگی مخروب و بلا استفاده می باشند. و امروز این است حال و روز پارک گردشگری.

به دنبال تصمیم واگذاری پارک گردشگری بوشهر به شهرداری، شرکت پازارگاد این پارک را ترک گفته و تجهیزات کارگاهی خود را نیز جمع آوری کرده است.

جای بسی تاسف و تاثر است که عدم تدبیر  صحیح در خصوص مدیریت و چگونگی حفظ این پروژه کلان، سبب شده تا پارک گردشگری با اعتبار ۱۳ میلیاردی اش، امروز این چنین بی اهمیت و متروک رها گردد.

مصطفی سالاری استاندار سابق که در همان شروع بکارش برنامه‌ ها و طرح های بسیاری برای توسعه و ایجاد تحول در استان تحت مدیریتش در نظر داشته و قول ها و وعده های متعددی هم در همین راستا بیان نموده، در ارتباط با پارک گردشگری نه تنها تحقق نیافته بلکه مردم و جمعی از فعالین اجتماعی و محیط زیستی را نیز در هاله ای از نگرانی و تشویش فرو برده است.

با رفتن مصطفی سالاری تمام آن قول و قرارهایی که هر روزه در ارتباط با این پروژه در جلسات گوناگون و در جمع کثیری از مسوولین و اصحاب رسانه داد سخن از آن می رفت، یکباره ناپدید شد. وعده هایی نظیر راه اندازی مرکز ورزش های دریایی کشور، رستوران ها، هتل ها و کافی شاپ های دریایی روی آب، ایجاد ۵۰۰ فرصت شغلی ثابت در پارک گردشگری بوشهر و… . اما شوربختانه به نظر می رسد از این همه وعده های رنگارنگ تنها چیزی که باقی مانده، خسارت به سرمایه های عمومی می باشد.

اگر از آقایان استانداری در خصوص چرایی این وضعیت سوال شود، بی شک همان بحث تکراری کمبود بودجه را پیش خواهند کشید. حال سوال این است: چرا هیچ مدرک یا قرارداد مکتوبی برای شرکت پازارگاد در زمینه ساخت و ساز این پارک وجود ندارد؟ ترک تشریفات در این زمینه به چه معنا بوده است؟

افزون بر موارد ذکر شده، پروژه پارک گردشگری بوشهر مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان بوده و هست؛ برای مثال بسیاری از فعالان محیط زیست معتقدند به دلیل مجاورت این پارک با خور سلطانی و بخشی از ساحل بوشهر، در آینده تبعاتی به اکوسیستم منطقه وارد خواهد آمد.

مورد دیگر، تاکید برخی کارشناسان برای به تملک درآمدن اراضی مربوطه به دولت و پس از آن، صرف هزینه ی اعتبارات عمرانی در این طرح بود که متاسفانه به هیچ یک از این انتقادات توجه نشد.

همچنین، فعالیت شناورهای تفریحی در این ساحل نیز با مخالفت نیروی دریایی ارتش و اداره بندر رو به رو گشت که آن را در حریم امنیتی شناورهای خود و فاقد ایمنی لازم می دانست.

منطقی تر آن بود که به جای حواله ساختن وعده های بی عمل به مردم، تمرکز خود را روی مسائل و مشکلاتی اساسی تر و ریشه ای تر همچون اشتغال جوانان استان بوشهر می گذاشت.

توضیحات معاون عمرانی استاندار درباره وضعیت پارک گردشگری

در همین خصوص طی روزهای اخیر، سایت استانداری بوشهر به نقل از معاون عمرانی استاندار درباره وضعیت این پارک اعلام کرد: بعد از اجرای این طرح که با مدیریت و نظارت استانداری بوشهر و توسط بنیاد مسکن استان صورت گرفت، شرکت عملیات غیر صنعتی پازارگاد با ابراز تمایل به سرمایه‌گذاری در بخش تاسیسات روبنایی و ایجاد فضاهای خدمات عمومی اقداماتی را به‌صورت اجرای سازه‌های سبک انجام داده و ضمن بهره‌برداری از امکانات ایجاد شده، مسئولیت نگهداری از مجموعه دهکده اعم از فضاهای سبز، تاسیسات، نظافت عمومی و خدمات انتظامی را پذیرفت.

محمدحسن باستی افزود: از آنجا که مقرر بود این شرکت همزمان در حوزه تاسیسات زیربنایی دهکده گردشگری از جمله لایروبی خور، ساخت اسکله‌های تفریحی و مرکز ورزش‌های دریایی نیز سرمایه‌گذاری کند، اما به‌دلیل تصمیمات هیات‌مدیره شرکت فوق و محدودیت‌های منابع مالی قرار شد درخصوص ادامه کار تجدیدنظر کرده و آن شرکت بخشی از کارگاه خود را جمع‌آوری و به عسلویه منتقل کند.

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر از پیگیری استانداری برای سپردن مسئولیت نگهداری و بهره‌برداری دهکده گردشگری به شهرداری بوشهر خبر می دهد، حال آنکه مسئولان شهرداری و اعضای شورای شهر می گویند: هنوز هیچ مذاکره رسمی و جدی در این خصوص نداشته اند.

شروط شورا و شهرداری برای تحویل پارک گردشگری

رییس شورای شهر بوشهر با اشاره به وضعیت نابسامان پارک گردشگری یادآور می شود: در دوره شورای چهارم، مقرر شد پروژه از طريق اعتبارات ملي و استاني توسط شهرداري اجرا شود، اما به دلايلي به بنياد مسكن واگذار گردید! از آن جمله فاز اول طرح با رويكرد گردشگري در پهنه ورزشهاي ساحلي و فضاي سبز است که امروز با نام دهکده گردشگری شناخته می شود.

ابوذر دهدار ادامه داد: این پروژه به منظور تغيير كاربري جهت تاييد نهايي به شوراي عالي شهرسازي ارجاع گرديد كه تاكنون آن مرجع نظر خود را اعلام ننموده است.

وی افزود: با توجه به تجارب و سوابق شهرداري در اجراي چنين پروژه هايي و نظر به اينكه دهكده گردشگري به عنوان يك ظرفيت شهري با كاركرد تفريحي و ورزشي، مي تواند به نحو مطلوبي جهت استفاده شهروندان پیش بینی شود، شورا و شهرداري آماده هرگونه همكاري با نهادهاي ذيربط در اجراي پروژه خواهد بود.

رییس شورای شهر بوشهر البته برخی پیش نیازها برای تحویل فضای سبز موسوم به دهکده گردشگری را اینچنین مطرح می کند: بديهي است در صورت واگذاري پروژه به شهرداري مي بايست زير ساخت ها و اعتبارات مورد نياز پيش بيني گردد تا بتوان به نحو شايسته مكاني جهت رفاه حال شهروندان فراهم آورد. به عبارتی مطالبات قبلی پروژه تسویه یا تعیین تکلیف شود، همچنین برای تگهداری آن تا پایان سال نیز اعتباری برای شهرداری پیش بینی شود تا در بودجه سال آینده شهرداری اعتباری مختص آن مدنظر قرار بگیرد

 

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه