چهارشنبه, 05 مهر 1402 - Wednesday, 27 September 2023
کد خبـر : 957
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۰۵ آذر ۱۳۹۶ ۱۶:۱۷
دسته: مشروح
پرینت
ایمیل

آفت سوسک سرخرطومی تهدید جدی برای نخیلات استان است

آفت سوسک سرخرطومی تهدید جدی برای نخیلات استان است

آوای پارسیان مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: آفت بسیار خطرناک سوسک سرخرطومی حنایی خرما تهدیدی جدی برای نخیلات استان بوشهر است.

 

به گزارش آوای پارسیان به نقل از مهر؛ احمد سبحانی صبح یکشنبه در جمع نخلداران استان بوشهر اظهار داشت: با توجه به اینکه اخیرا آفت بسیار خطرناک سوسک سرخرطومی حنایی خرما در شهرستان‌های لار و داراب استان فارس مشاهده شده، بیم سرایت آفت به باغات نخیلات استان می‌رود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر خاطرنشان کرد: به منظور جلوگیری از سرایت این آفت، طرح پایش و ردیابی آفت مذکور در حال انجام است.

سبحانی افزود: هدف از ردیابی، آگاهی از ورود احتمالی آفت به نخلستان های استان بوده که این عملیات بر اساس پایش های چشمی و مشاهده علائم و همچنین استفاده از فرمون‌های مخصوص سوسک صورت می‌گیرد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اضافه کرد: باغداران از انتقال پاجوش از مناطق آلوده کشورهای حوزه خلیج فارس و همچنین شهرستان‌های سراوان، پارسیان و لار به طور جدی خودداری کنند.

وی ادامه داد: باغداران در صورت مشاهده علائمی نظیر تغییر رنگ در برگ ها، تراوش مایع قهوه ای رنگ در تنه، وجود سوراخ (تونل لاروی در تنه) جویده شدن بافت به همراه پوسیدگی و ... در اسرع وقت به مدیریت یا مراکز جهاد کشاورزی شهرستان‌ها اطلاع دهند.

سبحانی گفت: آفت سرخرطومی حنایی، حشره‌ای به رنگ قرمز متمایل به حنایی با خرطوم بلند و خمیده است که لاروهای آن از بافت درونی تنه و قاعده جوانه مرکزی برگ‌های تازه درختان تغذیه می‌کند.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 1
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه