شنبه, 09 فروردين 1399 - Saturday, 28 March 2020

یاداشت

قربانیان کرونا باید با شرایط ویژه ای دفن شوند تا امکان سرایت ویروس در بعدها هم وجود نداشته باش

آوای پارسیان : یزدان مرادی: «ما هم مثل پرستارها و دکترها در معرض خطر هستیم»؛ رحیم کارگر بخش تدفین است؛ ۲۵ سال پیش، داوطلبانه به بهشت زهرا رفت و برای دفن اموات ثبت نام کرد و حالا یکی از قدیمی‌های این شغل به حساب می‌آید. تاکنون پیکرهای زیادی را به خاک سپرده است که هر کدام بنا به دلایلی به ایستگاه پایانی زندگی‌شان رسیده بودند اما طی هفته‌های اخیر، شیوع ویروس کرونا و مرگ بیش از ۵۱۰ نفر در ایران، شرایطی رقم زده که رحیم نیز تاکنون تجربه نکرده بود. به ما می‌گوید: «در همین هفته ها بیش از ۱۰۰ نفر را که بر اثر ابتلا به ویروس کرونا فوت کرده بودند، دفن کردیم. من در این ۲۵ سال، هیچ وقت با چنین شرایطی مواجه نشده بودم. البته افرادی که بر اثر آنفلوآنزا فوت کرده بودند، هم دفن کرده‌ام اما خطرشان مثل بیماری کرونا نبود.»

 

 

 

 

آمارهای وزارت بهداشت می گوید از ابتدای شیوع کرونا در ایران تاکنون که حدود سه هفته می‌گذرد، بیش از ۱۱ هزار نفر مبتلا شده‌اند و شیب ابتلا نیز همچنان صعودی است. کادر درمانی بیمارستان ها، عمده افرادی هستند که تاکنون بارها درباره حضور آنها در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا یاد شده است با این حال افراد دیگری هم هستند که بنا به شرایط شغلی شان باید از نزدیک خطر ویروس کرونا را به جان بخرند؛ افرادی که در بهشت زهرا کار می کنند و از راننده های آمبولانس‌های حمل میت تا کارگران بخش تدفین را شامل می‌شوند. رحیم می‌گوید: «آنهایی که بیش از همه در معرض خطر کرونا هستند، یکی ما هستیم و یکی هم دکترها و پرستارهای بیمارستان ها. البته مردم عادی هم که هنوز خطرناک بودن این ویروس را جدی نگرفته‌اند، در معرض خطر بالایی قرار دارند.» به گفته رحیم، کارگران دفن اموات در بهشت زهرا از لباس های مخصوص برای دفن پیکرهای فوتی های مبتلا به کرونا استفاده می کنند و بعد از خاکسپاری، لباس هایشان سوزانده و تمام وسایل شان با الکل ضدعفونی می شود.

 

 

 

 

*شستن آمبولانس ها با وایتکس

 

بیمارانی که بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست می دهند با دستورالعمل های خاص بهداشتی به خاک سپرده می شوند. علی، راننده آمبولانس حمل میت است. او با بیان اینکه تاکنون پیکر سه فوتی مبتلا به کرونا را به بهشت زهرا منتقل کرده است به ما می گوید: «من راننده آمبولانس خصوصی حمل میت هستم. از بیمارستان با ما تماس می گیرند و درخواست آمبولانس می کنند. پیکرها داخل کاور است. ما آنها را با برانکارد به داخل ماشین منتقل می کنیم و سپس به سردخانه بهشت زهرا می بریم و تحویل می دهیم.»

 

 

 

 

علی ادامه می دهد: «ما در این هفته ها پیکرهایی هم بردیم که بر اثر مشکلات تنفسی فوت کرده بودند اما در گواهی‌شان چیزی از کرونا نوشته نشده بود. کسی به ما وسایل بهداشتی نداده است. ما از جیب خودمان دستکش، ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده می‌خریم و بعد از بردن پیکرها، آمبولانس را با وایتکس و مواد شوینده دیگر ضد عفونی می‌کنیم. خانه هم که می رویم، تمام لباس هایمان را می شوییم و بلافاصله استحمام می کنیم.» علی ماهانه حدود ۳ میلیون تومان حقوق می گیرد و حدود ۱۰ سال است که در این شغل فعالیت می کند. می گوید: «به خانه که می رسم، دست هایم را بالا می گیرم، شبیه افرادی که قرار است آنها را بگردند؛ سپس پسرم لباس هایم را از بدنم درمی آورد. موبایل و کلید و ... را هم می‌گیرد. بعد سریع به حمام می‌روم. وظیفه ما همین است. باید کارمان را انجام بدهیم. چاره دیگری هم نداریم.» و با خنده می گوید: «من حتی وصیت‌نامه‌ام را هم نوشته‌ام.»

 

 

 

*دفن در طبقات آخر قبر

 

کارگران بخش تدفین آخرین نفراتی هستند که با پیکر افراد فوت شده بر اثر کرونا تماس دارند. رحیم یکی از آنهاست. می گوید: «ما با لباس مخصوص کار می کنیم. این لباس سرتاسری است؛ از نوک سر تا نوک پا. ماسک و دستکش هم می‌زنیم. خیالم راحت است که اینگونه در مقابل کرونا ایمن هستم.» او با بیان اینکه در بین پیکرها از جوان ۳۰ ساله تا فرد ۸۰ ساله وجود داشته اما بیشترشان مسن بوده‌اند، درباره شیوه دفن پیکرها هم میگوید: «ما بیشتر پیکرهای مبتلا به کرونا را در طبقات آخر قبرها، در عمق سه متری زمین خاک می کنیم. سپس حدود ۳ کیسه حاوی ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم آهک روی سنگ لحد می ریزیم. بعد از خاکسپاری هم به دفترمان در همان بهشت زهرا می رویم و تمام وسایلمان از جمله بیل و کلنگ را با الکل و وایتکس ضدعفونی می کنیم. آنجا یک پمپ اسپری داریم که کار ضدعفونی را با آن انجام می دهیم. لباس های مخصوص، دستکش و ماسکمان را هم بعد از هر بار دفن پیکرهای مبتلا به کرونا، می‌سوزانیم. سپس به حمام می‌رویم و دوش می‌گیریم.»

رحیم می گوید: «شاید فقط ۵ تا ۱۰ درصد از حضور مردم کمتر شده باشد. چند روز پیش پیکر یک بنده خدایی را به خاک سپردیم که ۷۰ سال سن داشت و بر اثر سکته قلبی جان باخته بود. حدود ۳۰۰ نفر از فامیل هایش در مراسم خاکسپاری حضور داشتند که فقط ۴-۵ نفرشان ماسک زده بودند یا دستکش داشتند. بعضی از مردم خیلی ماجرا را جدی نگرفتهاند.»

 

 

 

پیش از این مدیرعامل بهشت زهرا هم درباره شیوه دفن متوفیان ناشی از ویروس کرونا گفته بود: «این پیکرها هم مانند سایر متوفیان با رعایت همه مسائل شرعی به خاک سپرده می‌شوند.» سعید خال با تاکید بر اینکه تمام اماکن عمومی و امکانات بهشت زهرا به شکل روزانه و در چندین نوبت ضدعفونی می‌شود، افزوده است: «ناوگان حمل و نقل بهشت زهرا، پرسنل و همه لوازم مصرفی هر روز و پس از هر مأموریت مورد گندزدایی و ضدعفونی قرار می‌گیرد. همچنین لوازم و تجهیزات فردی مورد نیاز پرسنل سازمان بهشت زهرا در اختیارشان قرار گرفته تا بتوانند از خود در برابر بیماری‌های احتمالی محافظت دقیقی داشته باشند.»

 

 

*مردم همچنان به بهشت زهرا می آیند

در روزهای اخیر مسوولان از مردم خواسته‌اند که به دلیل شیوع ویروس کرونا از حضور در بهشت زهرا، خصوصا مراسم پنجشنبه آخر سال خودداری کنند. این در حالی است که به گفته افرادی که در این محل کار می کنند، همچنان مردم حضور قابل توجهی پای قبور دارند. رحیم می گوید: «شاید فقط ۵ تا ۱۰ درصد از حضور مردم کمتر شده باشد. چند روز پیش پیکر یک بنده خدایی را به خاک سپردیم که ۷۰ سال سن داشت و بر اثر سکته قلبی جان باخته بود. حدود ۳۰۰ نفر از فامیل هایش در مراسم خاکسپاری حضور داشتند که فقط ۴-۵ نفرشان ماسک زده بودند یا دستکش داشتند. بعضی از مردم خیلی ماجرا را جدی نگرفتهاند.»

 

 

 

به گفته رحیم، خانواده های فوت شده‌های بر اثر کرونا اما بیش از همه رعایت می‌کنند. او ادامه میدهد: «این خانواده‌ها هم دستکش می پوشند هم ماسک میزنند. موارد بهداشتی را به شدت رعایت می کنند اما خانواده های دیگر که مثلا عزیزشان بر اثر تصادف یا سکته فوت کرده، توجه چندانی ندارند. مردم هم هنوز در بهشت زهرا رفت و آمد دارند. از مردم میخواهم که اگر هم قصد دارند به بهشت زهرا بیایند، نکات بهداشتی را رعایت کنند. متاسفانه بعضی از مردم ماجرا را جدی نگرفتهاند و بدون ماسک و دستکش راهی بهشت زهرا میشوند.»

 

 

 

 

مدیر عامل بهشت زهرا درباره آئین عزاداری مردم در پنج شنبه و جمعه پایانی سال گفته است: «با توجه به اهمیت رعایت نکات بهداشتی، توصیه‌ها و اقدامات لازم برای پیشگیری از بیماری کرونا به شهروندان توصیه می‌کنیم که بعد از سپری شدن این بحران و فروکش کردن ویروس کرونا در ماه های اردیبهشت و بعد از آن به بهشت زهرا بیایند.» رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران نیز از مردم خواسته تا در پنج‌شنبه آخر سال برای زیارت اهل قبور به بهشت زهرا مراجعه نکنند. ناهید خداکرمی گفته است: مولکول‌های ویروس کرونا سنگین است و ممکن است که ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در هوا معلق باشند و روی سنگ قبری که شما می‌خواهید در کنار آن بنشینید و یا دست به آن بزنید تا فاتحه‌ای قرائت کنید ویروس کرونا نشسته باشد و شما ببینید که به چه راحتی آلوده به کرونا می‌شوید. کروناویروس یک بیماری موذی و جدی است به‌طوری که هر فردی که به این بیماری مبتلا شود می‌تواند یک تا سه نفر را مبتلا کند. حالا تصور کنید یک فردی که نمی‌داند مبتلا به ویروس کرونا شده است به چه میزان می‌تواند افراد دیگر را آلوده کند و این زنجیره ابتلا به صورت تصاعدی ادامه خواهد داشت.»

 

 

 

 

سنگ قبرفروش‌های بهشت زهرا هم از تردد مردم در این محل گلایه دارند. داود یکی از آنهاست. می گوید: «در هفته های اخیر با وجود اینکه کرونا شایع شده اما هنوز مردم به بهشت زهرا می آیند به نحوی که رفت و آمد زیاد است و جدی نگرفته‌اند. این در حالی است که من و همکارانم کمتر به مغازه می‌رویم. البته سفارش برخی از مشتری‌ها را باید بدهیم. اجاره‌های ما بین ۴ تا ۵ میلیون تومان است که بالاخره باید یک جوری پرداخت کنیم. هنوز برخی از مردم خیرات می‌دهند درحالیکه باید نکات بهداشتی را رعایت کرد.»

 

 

*در معرض خطریم اما نمی‌ترسیم

 

 

رحیم ۲۵ سال سابقه کار دارد و ماهانه حدود ۶ میلیون تومان حقوق می گیرد. به گفته او کمترین حقوق برای کارگران بخش تدفین حدود ۳ میلیون تومان در ماه است که به میزان سابقه شان بستگی دارد. او درباره خطرات کارش در این روزها هم می گوید: «من و همکارانم مثل پرستارها و دکترها، بیش از همه در معرض ابتلا به کرونا هستیم. البته من از اینکه کرونا بگیرم ترسی ندارم چون موارد بهداشتی را کامل رعایت می کنم. ضمن اینکه در این شرایط اقتصادی، چاره ای هم ندارم. کار دیگری بلد نیستم. برادر من تحصیلات دانشگاهی دارد اما شغلش مسافرکشی است و هزینه‌های خانواده‌اش هم به سختی جور می‌شود. من ۲۵ سال پیش به شکل داوطلبانه به بهشت زهرا رفتم و برای دفن اموات ثبت نام کردم. من برای ثوابش این کار را انجام دادم و بعدها دیدم دفن اموات با خلقیات من هم جور در می‌آید برای همین ادامه اش دادم. الان هم وظیفه ام را انجام می دهم.»

 

 

/خبرآنلاین

 

 

 

بازی هر ساله قیمت خرما موجب شد تا نخلداران به انبار محصولشان بیفتند که این میان نه تنها این راه حل چاره ای برای آنها نشد بلکه اگر زودتر فکر نشود شاید زمینه ضرر بیشتر فراهم شود.

آوای پارسیان : افزایش قیمت خرما و سود خوب نخلداران و فعالان بازار این محصول در اواخر سال گذشته باعث شد تا آنان با تصور اینکه نرخ خرما در پاییز و زمستان امسال نیز گرانتر می‌شود، در ابتدای فصل برداشت سال جاری بخش عمده‌ای از محصول خود را در سردخانه‌ها انبار کردند، اما به رغم انتظار آنها نه تنها قیمت خرما تغییر چندانی نداشته بلکه بازار فروش آن نیز رونق پارسال را ندارد.

 

 

 

 

این وضعیت باعث شده تا هم اکنون نیمی از محصول تولیدی نخلداران و خرید‌های واسطه‌ها در سردخانه‌ها بدون مشتری باشد و هرچه از فصل سرما می‌گذارد نگرانی آنها از ماندن خرما‌های انبار شده روی دستشان بیشتر شود.

 

 

 

بالا بودن قیمت پایه محصول، نوسان بازار، پایین آمدن نرخ ارز نسبت به سال گذشته، کاهش صادرات، افزایش هزینه‌های تولید و انتظار فعالان این عرصه برای کسب سود بیشتر نسبت به سال گذشته از جمله عوامل و مشکلاتی است که باعث شد امسال بخش زیادی از خرمای تولیدکنندگان و واسطه‌ها تاکنون روی دست آن‌ها بماند و به طمع سود بالاتر نقره داغ شوند.

 

 

 

بالا بودن قیمت پایه خرما عامل رکود بازار

 

 

یکی از نخلداران وحدتیه گفت: یکی از دلایل فروش نرفتن خرمای امسال بالا بودن قیمت پایه است که در صورت ادامه این روند محصول برای سال آینده روی دست باغدار انبار می‌شود.

 

 

 

علی محمد دادور گفت: مشکلات هر ساله در بازار فروش باعث شده باغداران دغدغه فروش محصول خود را داشته باشند و به فروش نرفتن بموقع محصول عاملی است تا نتوانند جوابگوی هزینه‌های انجام شده باشند و این امر زمینه‌ای است تا باغداران دست از این کار بکشند.

 

 

 

او ادامه داد: باتوجه به افزایش هزینه‌های نهاده‌های کشاورزی از جمله حقابه، قیمت کارتن و پلاستیک و هزینه کارگر، باغدار انتظار دارد محصول خود را به گونه‌ای بفروشد که پاسخگوی هزینه‌ها باشد، اما روند نامشخص بازار باعث شده هیچ وقت باغدار به حق و حقوق خود نرسد.

 

 

 

دادور یادآورشد: فروش نرفتن بخش عمده‌ای از خرمای تولیدی سال زارعی جاری افزون بر مشکلاتی که برای بازار فروش محصول جدید در پی دارد باعث شده تا نخلداران و واسطه‌ها در زمینه پرداخت هزینه‌های زندگی، تسهیلات بانکی و طلبکاران نیز با مشکل روبرو شوند.

 

 

 

 

یکی از شهروندان بوشهری گفت: در بازار خرده فروشی قیمت خرما بسیار بالا است و مردم توان خرید آن را ندارند.

 

 

 

علی مالکی ادامه داد: هم اکنون قیمت هر کیلوگرم خرما براساس نوع واریته و کیفیت بسته بندی و منطقه تولیدی در بازار خرده فروشی استان بوشهر بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار ریال است.

 

 

 

 

وی اضافه کرد: افزایش قیمت که از اواخر سال گذشته در بازار خرما رخ داد باعث شد تا نخلداران نرخ پایه فروش را بالا ببرند و واسطه‌ها هم با طمع سود بیشتر باعث گرانی و رکود در بازار این محصول شده‌اند.

 

 

 

مدیرعامل شرکت تعاونی بسته‌بندی و فرآوری خرمای "یانا" گفت: با گذشت پنج ماه از زمان برداشت خرما بخش زیادی از محصول تولیدی استان هنوز در سردخانه‌ها باقی مانده‌است.

 

 

 

 

‎نادر خدادادی افزود: به تبع افزایش دیگر اقلام در پی افزایش تورم، قیمت پایه خرما نیز از سه هزار و ۵۰۰ تومان سال ۹۶ -۹۷ به هشت هزار تومان در سال ۹۷-۹۸ افزایش یافت و باتوجه به اینکه بخشی از خرمای تولیدی صادر می‌شود زمانی کاهش نرخ ارز در سالجاری نسبت به پارسال کاهش میزان صادرات این محصول نسبت به سال گذشته را در پی داشته‌است.

 

 

 

 

او بیان کرد:قیمت خرمای کبکاب در ظرف‌های لوکس۲۰ هزار تومان، ولی در کارتن به صورت فله ۱۵ هزار تومان است براین اساس به طور تقریبی قیمت خرما نسبت به سال گذشته ۱۰۰ درصد افزایش نشان می‌دهد و این افزایش قیمت از سطح توان و خرید مردم بیشتر است.

 

 

 

 

خدادادی اضافه کرد: قیمت خرما درحالی ۲ برابر شده که درآمد و حقوق مردم همچنان ثابت مانده و باتوجه به اینکه این محصول یک کالای اساسی و خاص نیست باعث شده مردم کمتر اقدام به خرید آن کنند.

 

 

 

نخلداران و واسطه‌ها تا فرصت باقی است جلوی زیان بیشتر را بگیرند

 

 

 

مدیرعامل شرکت تعاونی بسته‌بندی و فرآوری خرمای یانا گفت: باتوجه به شرایط موجود خرماداران تا قبل از ماه رمضان فرصت فروش محصول خود را دارند بر همین اساس می‌توانند با کاهش ۲ هزار تومانی نرخ اقدام به فروش محصول خود کنند در غیر این صورت خرمایی که شاید الان هشت هزار تومان به فروش برسد بعد از این باید به قیمت چهارهزار تومان قانع شد.

 

 

 

خدادادی اضافه کرد: اگر این محصول اکنون به فروش نرسد بعد از ماه مبارک رمضان هوا گرم و مصرف پائین می‌آید و باتوجه به کاهش مصرف و به ثمر رسیدن محصول جدید در عمل این محصول از بین می‌رود.

 

 

 

 

 

او گفت: در زمان حاضر وضعیت سردخانه‌ها مناسب و جوابگوی محصول خرمای امسال است، ولی زمانی که حجمی از تولید سال آینده به سردخانه‌ها اضافه شود این امر باعث بروز مشکلات دیگری از جمله کاهش قیمت در آغاز فصل سال آینده و خطر مخلوط شدن خرمای کهنه با نو وجود دارد که باعث بروز مشکلاتی در بازار می‌‎شود.

 

 

 

 

مدیرعامل شرکت تعاونی بسته‌بندی و فرآوری خرمای یانا گفت: از ۷۰ هزار تن خرمای موجود در سردخانه‌ها، ۵۰ هزار تن آن سهم کشاورزان است که حاضر به ارزان کردن قیمت پایه محصول خود نیستند.

 

 

 

 

خدادادی افزود: باغداران ادعا می‌کنند در چهار سال گذشته با فروش محصول قیمت بالا رفته و امسال حاضر به فروش نیستیم این درحالی است که باتوجه به کنترل قیمت ارز از سوی دولت شرایط امسال را خاص کرده‌است و نه تنها قیمت بالا نمی‌رود بلکه روبه کاهش است.

 

 

 

 

او درباره مشکلات باغداران در صورت فروش نرفتن محصول خرمای آن‌ها گفت: فروش خرما جزو درآمد سالانه باغدار است و اگر نفروشند مشکلات زندگی بر آن‌ها غلبه می‌کند، ولی از طرفی نمی‌توانیم برای فروش محصول نیز به باغدار فشاری وارد کنیم.

 

 

 

 

این فعال بازار خرما یادآورشد: در پنج سال گذشته به دلیل توجه به بازار داخلی در خرمای کبکاب با کاهش صادرات روبرو بودیم و خرمای مضافتی جایگزین و بیشتر صادر شده‌است.

 

 

 

 

خدادادی گفت: در زمان حاضر بیشترین مصرف بازار داخلی خرمای مضافتی و بعد از آن کبکاب است.

 

 

 

او افزود: مشکلات ما در بخش بسته‌بندی و فرآوری کمتر از ۱۰ درصد است و ۹۰ درصد مشکلات در بخش نخیلات و کشاورزی است.

 

 

 

مدیرعامل شرکت تعاونی بسته‌بندی و فرآوری خرمای یانا گفت: انتظار می‌رود دولت به صادرکنندگان و واحد‌های فرآوری و بسته‌بندی خرما تسهیلات با سود ۵ درصد پرداخت کند تا فعالان این بخش بتوانند خرمای کشاورزان را بخرند و برای فروش آن اقدام کنند.

 

 

 

 

خدادادی اضافه کرد: دولت نباید اجازه دهد فروش نرفتن محصول خرما در استان همانند سال ۹۳ برای بار دیگر تکرار شود.

 

 

 

بازار خرما در حالت انتظار قرار دارد

 

 

 

رئیس انجمن ملی خرمای استان بوشهر گفت: امسال یک سری مواردی پیش آمده که باعث شده بازار خرما در انتظار به سر ببرد و این وضعیت حالت سقوط نیست.

 

 

 

ابوالقاسم کاووسی افزود: شرایط حاکم بر بازار که ریشه در فصل گذشته تولید دارد باعث شده امروز بازار در انتظار یک سری تغییراتی باشد.

 

 

 

او بیان کرد: در اول فصل گذشته باغداران خرمای تولیدی خود را با قیمت پایین فروختند و همه محصول برای صادرات آماده و مصرف شد همین امر باعث شد که در فصل گذشته با کمبود محصول خرما در بازار داخلی روبرو شویم.

 

 

 

کاووسی گفت: وقتی عرضه کم و تقاضا زیاد شود قیمت کالا افزایش می‌یابد که پارسال این اتفاق برای واریته‌های مختلف خرما رخ داد.

 

 

 

 

او یادآورشد: قیمت خرمای کبکاب از هر کیلوگرم سه هزار و ۵۰۰ تومان اول فصل برداشت محصول، در اواخر سال گذشته با توجه به عرضه کم به ۱۲هزار و ۵۰۰ تومان رسید و این افزایش قیمت باعث رقم زدن فصل ایده‌آلی برای تولید کنندگان شد.

 

 

 

رئیس انجمن ملی خرمای استان بوشهر ادامه داد:باتوجه به تجربه سال گذشته و افزایش قیمت ناگهانی این محصول در آخر فصل، باغدار و واسطه‌هایی که معامله‌های مربوط به خرما را انجام می‌دهند تصمیم گرفتند امسال ارزان فروشی نکنند و بیشتر آن‌ها به امید رشد قیمت خرمای خود را با قیمت بالا نگه داشتند.

 

 

 

کاووسی اظهارداشت: با توجه به افزایش قیمت محصول در اواخر فصل برداشت سال گذشته باغداران تصور می‌کردند همین اتفاق امسال تکرار شود، اما این اتفاق تاکنون رقم نخورده‌است و وقتی بیشتر محصول در انتظار رشد قیمت بماند و فروش نرود زمان از دست می‌رود.

 

 

 

رئیس انجمن خرمای استان بوشهرگفت: به طور معمول باید در مدت فصل برداشت کالا مرتب به مشتریان عرضه و مصرف شود تا با گذر زمان محصول تا آخر فصل رفته رفته کاهش پیدا کند.

 

 

 

کاووسی ادامه داد: این درحالی است که همه به انتظار پایان فصل نشستند و قیمت‌ها را دسته بالا گرفتند و تصمیم همه این شد که محصول خود را برای پایان سال بگذارند این در حالی است که این روش اشتباه است، زیرا با گذر زمان، انبوه عرضه و تقاضای کم به دلیل افزایش قیمت از سوی عاملان فروش بار مطابق زمانی که در حال سپری شدن است به فروش نمی‌رود.

 

 

 

 

رئیس انجمن خرمای استان بوشهر گفت: براساس زمان سپری شده باید در زمان حاضر بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد محصول در بازار عرضه و به فروش رفته باشد، اما این اتفاق تاکنون رخ نداده در زمان حاضر با عرضه زیاد و تقاضای کم روبرو هستیم که اتفاق جالبی نیست.

 

 

 

 

کاووسی گفت: هرچند خرما در سردخانه‌ها نگهداری و جای نگرانی برای پائین آمدن کیفیت محصول نیست، ولی نگرانی ما این است که مدت زمان باقی مانده با مقدار محصول فروش نرفته تناسب ندارد و این اتفاق باعث می‌شود در انتهای فصل بار روی دست تولید کنندگان بماند و ممکن است با افت قیمت روبرو شویم.

 

 

 

 

او ادامه داد: فروش نرفتن محصول و نگهداری آن‌ها در سردخانه افزون براینکه لطمه‌ای به قیمت محصول سال آینده وارد می‌کند هزینه‌های سربار دیگری از جمله سردخانه و نگهداری نیز به بقیه هزینه‌ها اضافه می‌شود.

 

 

 

 

کاووسی بیان کرد: کل خرمای تولیدی استان بوشهر حدود ۱۴۰ هزار تن با واریته غالب کبکاب، زاهدی و شهابی است که با توجه به شرایط موجود پیش‌بینی می‌شود ۵۰ درصد معادل ۷۰ هزار تن در سردخانه‌ها باقی مانده و هنوز به فروش نرفته است.

 

 

 

رئیس انجمن خرمای استان بوشهر اضافه کرد: باغدار یک سال با همه مشکلات، تنگنا‌های مختلف و هزینه‌های سرسام‌آور اقدام به تولید می‌کند، اما در زمانی که باید محصول خود را به قیمت مطلوب بفروشد نمی‌تواند حاصل دسترنج یکساله خود را بفروشد و این معضل جای نگرانی عمیقی دارد.

 

 

 

کاووسی ادامه داد: کسانی که باغدار هستند و اقدام به کار کشاورزی می‌کنند تنها درآمد آن‌ها از راه فروش محصولشان تامین می‌شود به همین دلیل باید راهکاری مناسب برای فروش محصول تولیدی آن‌ها ارائه شود تا متضرر نشوند.

 

 

 

حمایت تسهیلاتی از واحد‌های بسته‌بندی راهکار رونق بازار خرما

 

 

 

او گفت: برای اینکه چرخ کارگاه‌ها و واحد‌های بسته‌بندی و تولیدی خرما بچرخد باید کار‌های زیرساختی در این بخش انجام شود.

 

 

 

رئیس انجمن خرمای استان بوشهر افزود: در شرایط کنونی هم می‌خواهیم سیستم بانکداری سوددهی داشته باشیم وهم واحد‌های تولیدی ازچرخه تولید خارج نشوند و ایجاد اشتغال کنند که این امکان پذیر نیست.

 

 

 

 

کاووسی گفت: اگر قرار است از تولیدکنندگان حمایت شود باید تسهیلات سرمایه در گردش با سود پائین برای واحد‌های بسته‌بندی پرداخت شود و پرداخت تسهیلاتی با بهره بانکی ۱۶ و ۱۸ درصد قابلیت اجرایی ندارد و نباید انتظار داشته باشیم هم محصول به فروش برسد و هم ایجاد اشتغال شود.

 

 

 

او ادامه داد: با توجه به نرخ تورم ملزومات صنایع بسته‌بندی، هزینه‌های کارگری و حمل و نقل و سایر هزینه‌ها تولیدکننده چگونه می‌تواند پاسخگوی تسهیلات بانکی با سود ۱۸ درصد باشد.

 

 

 

کاووسی گفت: تمام دنیا روی بخش تولید برنامه‌ریزی می‌کنند، اما ما تنها شعار می‌دهیم و برنامه‌ها کارساز نیست و همین امر باعث شده بسیاری از کارخانه‌ها از رمق بیفتند.

 

 

 

 

او ادامه داد: برای پرداخت تسهیلات کم بهره مشکل و دست‌انداز‌های زیادی وجود دارد که خیلی از واحد‌ها امکان برخورداری از این امکانات را ندارند این درحالی است که اگر هدفمان رونق تولید است باید تسهیلات با کارمزد ۳ و ۴ پرداخت شود.

 

 

 

 

رئیس انجمن ملی خرمای استان بوشهر ادامه داد: امروز خطوط تولید، ماشین آلات موجود در شرکت‌های بسته‌بندی کهنه و فرسوده است و نیاز به تجهیز و نوسازی دارند.

 

 

 

 

رئیس انجمن خرمای استان بوشهر گفت: هریک از واحد‌های بسته‌بندی خرما در استان ظرفیت اشتغالزایی ۱۰۰ نفر دارند که با فراهم کردن شرایط برای آن‌ها بخشی از مشکل اشتغال استان برطرف می‌شود.

 

 

 

 

او یادآور شد: درخواست‌های زیادی از سوی انجمن ملی خرما برای پرداخت حق بیمه سهم کارفرما از سوی دولت و یا معاف شدن آن‌ها وجود دارد که در صورت تحقق بخش زیادی از اشتغال این استان را همین واحد‌های بسته بندی خرما در استان برعهده می‌گیرند.

 

 

 

کاووسی گفت: مسئولان با برنامه‌ریزی و به دور از هر گونه شعار در راستای رونق واحد‌های بسته‌بندی خرما گام برداند و تا دیر نشده برای پیشگیری از ریزش قیمت و استفاده باغداران از دسترنج خود برای خرمای استان بوشهر چاره‌اندیشی کنند.

 

 

 

 

میزان خرمای فروش نرفته در استان بوشهر ۴۰ هزار تن است

 

 

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: مجموع خرمای تولیدی استان بوشهر در سال ۱۶۴ هزار تن است که از این میزان ۵۰ هزار تن به صورت خارک و رطب مصرف و مابقی خرما است.

 

 

 

 

خسرو عمرانی افزود: سطح زیر کشت نخیلات استان بوشهر ۳۴هزار و ۵۰۰ هکتار است که از این میزان ۳۰ هزار هکتار بارور و ۱۰ درصد غیر بارور است.

 

 

 

 

او اضافه کرد: واریته‌های غالب خرمای استان بوشهر کبکاب و زاهدی است.

 

 

 

عمرانی ادامه داد: بخشی از این میزان تولید برای رسیدن به ارزش افزوده به صورت رطب نگهداری می‌شود، اما د ر زمان حاضر حدود ۴۰ هزار تن از محصول خرمای باغداران هنوز فروش نرفته و در سردخانه‌ها نگهداری می‌شود.

 

 

 

او بیان کرد: این درحالی است که در چند روز اخیر بازار فروش خرما کمی رونق گرفته است و فروش همچنان ادامه دارد و وضعیت به گونه‌ای نیست که فروش متوقف شده باشد.

 

 

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اضافه کرد: سال گذشته آخر فصل قیمت خرما به صورت نجومی تا ۲۰ هزار تومان افزایش یافت هرچند این قیمت واقعی بازار نبود، اما این افزایش قیمتی که در دست دلالان بود روی قیمت پایه در باغ‌ها تاثیر گذاشت و باغداران قیمت را بالا لحاظ کردند.

 

 

 

عمرانی گفت: پایه قیمتی خرما برای کسانی که باغ اجاره می‌کردند (واسطه ها) در واریته کبکاب ۶ تا ۷ هزار تومان و رقم زاهدی در بخش بوشکان و ارم به ۹ تا ۱۰ هزار تومان رسید این باعث شد قیمت پایه افزایش یابد.

 

 

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی افزود: از طرفی با توجه به رشد کاذب و غیرمنطقی قیمت در آخر سال گذشته و اول امسال پیش‌بینی می‌شد این رشد همچنان ادامه‌دار باشد.

 

 

 

عمرانی گفت: از طرفی قیمت خرمای استان بوشهر در خارج از کشور یک دلار معادل ۱۱ تا ۱۳ هزار تومان است این درحالی است که سال گذشته نرخ ارز به ۱۶ تا ۱۷ هزار تومان رسید و شوک سنگینی به قیمت خرما وارد کرد امسال نیز باغداران بر همان اساس قیمت پایه را تعیین کردند.

 

 

او گفت: کسانی که در اول فصل خرما کیلویی ۱۲ هزار تومان خریدند انتظار دارند بین ۱۳ تا ۱۵ هزار تومان بفروشند که همین امر باعث شده امسال بخشی از خرمای استان در سردخانه‌ها بماند.

 

 

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهرگفت: یکی از مشکلات مهم خرما در سال‌جاری بالا بودن قیمت پایه بود به نحوی که قیمت خرمای زاهدی که زیر هشت هزار تومان بود امسال به بالای ۱۱ هزار تومان رسیده‌است.

 

 

او گفت: انتظار می‌رود با شوک مثبت رشد قیمتی در بهمن و اسفند امسال و فروردین سال آینده خرمای مانده در سردخانه‌ها به فروش برسد.

 

 

 

ارقام عمده خرما دراستان بوشهر کبکاب، زاهدی، خاصویی، شهابی، شکر و خنیزی است و عمده محصول نیز به ترتیب در شهرستان‌های دشتستان، تنگستان، دشتی و جم تولید می‌شود.

 

 

 

برداشت این میوه شیرین گرمسیری از نیمه اول شهریورماه در شهرستان دشتی آغاز و تا اوایل آبان در شهرستان‌های جم و دشتستان به پایان می‌رسد.
این میوه گرمسیری استان بوشهر علاوه برمصرف داخلی به کشور‌های آسیای میانه، روسیه، اکراین، حاشیه خلیج فارس و اروپا صادر می‌شود.

 

 

 

منبع: ایرنا

زباله های پلاستیکی، بلای جان محیط زیست

 امان الله شبانکاره
آوای پارسیان در سالیان اخیرزباله های پلاستیکی به یکی از معضلات جدی زیست محیطی برای زمین و همچنین حیات در زمین و دریا تبدیل شده است. هر سال روزی با نام روز جهانی کره زمین و یا آنچه که در کشور ما روز زمین پاک نامیده می شود، وجود دارد و فقط در همان بازه زمانی است که نظر افکار عمومی به سمت و سوی محیط زیست و تهدیدهای پیش رویمان معطوف می گردد. در صورتی که ما انسانها با سرعتی باور نکردنی در حال تخریب محیط زیستمان هستیم.
نهادها و سازمان هایی وجود دارند که با آگاهی بخشی به عموم مردم و بعضا فرهنگ سازی، در پی التیام این درد می باشند ولی متاسفانه با تغییر روش های زندگی انسان ها و استفاده ی روز افزون از وسایل و لوازم صنعتی و پلاستیکی که صدها سال زمان می برند تا جذب محیط زیست شوند، روز به روز بر شدت آلایندگی محیط پیرامونمان افزوده می شود.
چندی پیش در خبرها آمده بود که نانوایان شهر برازجان در اقدامی قابل تحسین، از این پس کیسه های پلاستیکی را به همراه نان به مشتریان نخواهند داد. در همان روزها شاهد بسیج عمومی بخشی از همشریان عزیزم بودم که در حال جمع آوری زباله ها در ورودی شهر بودند که البته می توان گفت تمام زباله ها پلاستیکی بودند.  کار این عزیزان بسیار ستودنی، بجا، زیبا و فرهنگ ساز است ، و امیدوارم که این فرهنگ، فراگیر و نهادینه گردد، ولی همگی ما باید بدانیم که شهرهایمان، محیط زندگیمان و دشت ها و جنگل ها و دریاهایمان در حال تبدیل شدن به محل جمع آوری و دفن زباله ها می شوند. آیا راه حل این معضل به این سادگی هاست؟ آیا با جمع آوری این زباله ها مشکل حل می شود؟ در روزهای گذشته مطالعاتی در خصوص زباله های پلاستیکی داشتم که واقعیاتی اسفناک را بیان می کرد که دانستن آن برای همگی ما حیاتی و مفید است و شاید با دانستن این حقایق، بیشتر در حفظ محیط زیستمان و به خصوص شهرمان کوشا باشیم.
 از زمانی که اولین پلاستیک‌ها وارد بازار شدند یعنی دهه پنجاه میلادی تاکنون ۸.۳ میلیارد تن پلاستیک تولید شده است. هر ذره ی پلاستیکی که تولید می شود تا صدها سال در طبیعت می ماند و این به معنای این واقعیت است که ما سالیانه میلیون تن زباله را به زمین تزریق می کنیم و اسفناک تر اینکه تولید سالانه پلاستیک به اندازه کل وزن بشریت است.در حدود 91  درصد پلاستیکی که دور انداخته می‌شود قابل بازیافت نیست و چون باکتری‌های خاک نمی‌توانند پلاستیک را تجزیه و به کود تبدیل کنند، زباله‌های پلاستیکی صدها و حتی هزاران سال در طبیعت باقی می‌مانند.
شاید برای ما که روزانه برای خریدهایمان، از دهها عدد کیسه پلاستیکی استفاده می کنیم، مسله ای جدی نباشد و امری بسیار بدیهی به نظر آید اما این کیسه ها، سرانجامی جز رها شدن در طبیعت نخواهند داشت. و این را نیز بدانیم که هر دقیقه حدود دو میلیون کیسه پلاستیکی یکبار مصرف در سراسر جهان استفاده می‌شود. شهرداری ها و بعضا مردم، زباله ها را جمع می کنند و در نهایت این زباله های پلاستیکی به همراه زباله های دیگر توسط بیل های مکانیکی و لودرها در زمین مدفون می شوند، به کلامی دیگر، ما این زباله های پلاستیکی را فقط از منظرها مخفی کرده ایم، وگرنه که هیچ کار خاصی صورت نگرفته است.
در سراسر جهان هر یک دقیقه یک بطری پلاستیکی خریداری می‌شود و تخمین زده شده تا سال سه سال آینده به بیش از پانصد میلیارد بطری برسد که کمتر از نصف آن بازیافت خواهد شد. از سوی دیگر سالیانه میلیون ها تن پلاستیک وارد اقیانوس‌ها می‌شود که با این سرعت به زودی تمام اقیانوس ها مملو از زباله های پلاستیکی خواهند شد. این را نیز اضافه کنم که همین حالا نیز بدن بسیاری از موجودات دریایی مملو از همین ذرات پلاستیکی می باشند. اگرتولید پلاستیک محدود نشود تا سال 2050 وزن آلودگی پلاستیک از وزن ماهی‌های دریا بیشتر خواهد شد.
یکی دیگر از معضلاتی که جدیدا در این بحث وارد شده است، موضوع ریزدانه های پلاستیکی است. ریزدانه‌های پلاستیکی قطری کمتر از پنج میلی‌متر دارند و بیشترین استفاده آنها در محصولات آرایشی و بهداشتی از جمله خمیردندان و شامپوهای مایع است. هدف اصلی استفاده از این ریزدانه‌های پلاستیکی این است که به محصول آرایشی و بهداشتی خاصیت سایندگی داده شود، برای زدودن جرم، چرک و یا لایه‌های مرده سطح پوست. بعضی از این ریزدانه‌ها حاوی مایعی هستند که پوست را نرم و شفاف‌ کند. اما مشکلی که با آنها داریم در این است که ریزدانه‌ها از تمام صافی‌ها و فیلترهای آب رد شده و وارد چرخه غذایی انسان و حیوانات می‌شوند و از همه مهمتر اینکه در طبیعت تجزیه و تخریب نمی‌شوند فقط تجمع پیدا می‌کنند.
اما محصولات آرایشی و بهداشتی تنها منبع ریزدانه‌های پلاستیکی نیستند. حجم عظیم محصولات پلاستیکی، کیسه‌ و بطری‌های پلاستیکی، تورها و وسایل ماهی‌گیری که به دریاها و اقیانوس‌ها راه پیدا می‌کنند و بتدریج خرد و ریز می‌شوند مهمترین عامل تولید این ریزدانه‌هاست.
مسئله ای که در رابطه با ریزدانه های پلاستیکی مطرح است این است که ریزپلاستیک‌ها برای حیات وحش خطرناک‌تر از ضایعات پلاستیکی بزرگتر هستند چون موجودات دریایی ممکن است آنها را ببلعند. در تحقیقاتی که صورت گرفته است مشخص شده که بسیاری از آبزیان این ریزدانه‌ها را به اشتباه به جای ذرات غذا می‌بلعند. این ذرات می‌تواند در روده این موجودات گیر کند و اسفناکتر اینکه ما همین آبزیان در سبد غذایی ما نیز جای دارند.
سالیان زیادی است که مسولین و دست اندرکاران بخش های دولتی و غیر دولتی در حوزه ی محیط زیست در صدد آگاهی بخشی به مردم در این خصوص هستند ولی چیزی که واضح و مبرهن است این است که تا به حال تشویق به رفتار داوطلبانه برای پرهیز از استفاده بی رویه از محصولات پلاستیکی و بازیافت مناسب آن بی نتیجه بوده و اکنون باید به منشا برگشت، اینکه آلاینده ها از کجا وارد آبها می شوند. و در قدم بعدی دولت ها با عزمی راسخ و البته فراگیر قوانینی جهانی برای جلوگیری از این تخریب ها وضع نمایند و این را نیز فراموش نکنیم که اولین اقدام در این راه، تغییر شیوه زندگی بشر است.
برای کاستن از سرعت تخریب کره زمین و محیط محل زندگیمان بهتر است از همین الان و از خودمان شروع کنیم و مصرف پلاستیک خود را کم کنیم. اولین گام برای شروع هدفمان این است که از خریدن بطری‌های یکبار مصرف آب تا حد امکان خودداری کنیم و همراه خود ظرف آب داشته باشیم و آب لوله کشی بنوشیم نه آب بطری. در گام بعدی سعی کنیم در سفرهایمان قاشق و چنگال همراه داشته باشیم تا مجبور به استفاده از قاشق و چنگال یکبار مصرف نشویم. بسیاری از کارمندان و کارگران در ادارات و سازمان ها هر روز بیرون خانه غذا می‌خورند، تصور کنید این افراد چه مقدار قاشق و چنگال پلاستیکی در سال استفاده می‌کنند. همیشه کیسه خرید چند بار مصرف به همراه داشته باشیم و از کیسه‌های یکبار مصرف تا حد امکان استفاده نکنیم.
امیدوارم که مسولین شهری و در سطح کلان، مسولین کشوری با حساسیتی بیش از پیش به این معضل بنگرند و هر چه زودتر شاهد تصویب و اجرای قوانینی در محدود کردن استفاده ی بی رویه از وسایل پلاستیکی یکبار مصرف باشیم.

سال‌هاست که مردم عسلویه میزبان صنایع عظیم نفت و گاز و پتروشیمی هستند و دود و دم این صنعت را می‌چشند تا شاید نصیبی از مزایای آن داشته باشند ولی آورده این صنعت برای مردم این دیار جز درد نیست.

آوای پارسیان :استان بوشهر با داشتن منابع غنی نفت و گاز نقش مهمی در اقتصاد ایران ایفا می‌کند و بخش عمده گاز کشور در این استان تولید می‌شود، بیشترین صادرات نفت ایران را دارد و قطب پتروشیمی کشور است.

 

 

منطقه پارس جنوبی در جنوب استان بوشهر قرار گرفته است که بخشی از آن در شهرستان عسلویه و بخشی در شهرستان کنگان قرار دارد.

 

 

استان بوشهر به دو حوزه جنوب و شمال تقسیم می‌شود به‌طوری‌که بیشترین منابع نفت و گاز در حوزه جنوب قرار دارد و بنابراین حوزه جنوب در معرض بیشترین حجم از آلودگی‌هایی قرار دارد که توسط شرکت‌های نفت و گازی تولید می‌شود.

 

 

سال‌هاست که مردم عسلویه میزبان صنایع عظیم نفت و گاز و پتروشیمی هستند و دود و دم این صنعت را می‌چشند تا شاید نصیبی از مزایای آن داشته باشند ولی آورده این صنعت برای مردم این دیار جز درد نیست.

 

پرداخت عوارض آلایندگی به شهرداری‌های بوشهر به حالت تعلیق درآمده

 

 

عوارض آلایندگی این شرکت‌های نفت و گازی که می‌تواند زمینه رشد و پیشرفت استان بوشهر را فراهم کند و پروژه‌های جنوب استان بوشهر را رونق دهد اما در حال حاضر به حالت تعلیق در آمده است.

 

 

مردم جنوب استان بوشهر به خصوص شهرستان عسلویه، سه دهه است که میزبانی شایسته برای نفت و گاز و پتروشیمی‌ها بوده‌اند و پرداخت عوارض آلایندگی حق قانونی مردم این منطقه است که متاسفانه با سهل‌انگاری و ضعف مدیریتی مسؤولان، حق به حق‌دار نمی‌رسد و مردم نیز از این بی‌مدیریتی‌ها متضرر شده‌اند.

 

 

سهم‌خواهی استانهای همسایه علت تعلیق پرداخت عوارض آلایندگی به بوشهر

 

به گفته استاندار بوشهر علت تعلیق‌شدن پرداخت عوارض آلایندگی استان بوشهر ناشی از سهم خواهی یکی از استان‌های همسایه است که ۶ ماه از آن می‌گذرد. طبق سخنان گراوند، وی خوش‌بین است تا قبل از ۲۲ بهمن‌ماه شهرداری‌هایی که مشمول عوارض آلایندگی می‌شوند این اعتبار به آن‌ها پرداخت شود.

 

 

علاوه بر شرکت‌های نفت و گاز و پتروشیمی‌های عسلویه، این وضعیت در مورد عوارض آلایندگی شرکت‌های پالایش گاز فجر جم و نار و کنگان هم وجود دارد و با وجود آسیب زیادی که شهرستان جم از آلایندگی شرکت فجر جم می‌برد و عدم تأثیر در نقاط شمالی استان، اما بخش مهمی از این عوارض به سایر نقاط پرداخت می‌شود که اجحافی بزرگ در حق مردمی است که زیر آلودگی زندگی می‌کنند و آب‌و خاک و حیات‌شان توسط همین آلایندگی‌ها نابود شده و می‌شود.

 

 

پرداخت ناعادلانه و ناصحیح!

 

 

لازمه تعیین آلایندگی نصب دستگاه‌های سنجش میزان آلودگی است. بر اساس آمارها، سهم شهرستان جم از اعتبارات آلایندگی فقط هشت درصد است، این توزیع طبق آن چیزی که از آلودگی می‌بینم، ناعادلانه و ناصحیح است. و یا در عسلویه که بیشترین آلایندگی‌ها و آلودگی‌ها وجود دارد باید میزان عوارض آلایندگی نیز بیشتر از سایر نقاط استان باشد که در عمل به نظر می‌رسد این اتفاق رخ نمی‌دهد.

 

 

 

تخصیص عادلانه عوارض آلایندگی به شهرستان‌های عسلویه، کنگان، جم و دیر و حتی سایر شهرستان‌ها از قبیل خارگ باید طبق میزان آلودگی‌های ایجادشده، انجام بگیرد. اینکه عوارض جمع می‌شود و بر اساس جمعیت هر شهرستان تخصیص پیدا می‌کند، صحیح نیست.

 

 

تأسیسات مختلفی در حوزه شمال و جنوب استان داریم که میزان آلودگی ایجاد شده توسط تأسیسات خارگ در مقابل عسلویه اصلاً قابل قیاس نیست.

 

عوارض آلایندگی درآمدی مستمر و پایدار برای شهرداری‌ها

 

 

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در خصوص عوارض آلایندگی می‌گوید: باید از ظرفیت عوارض آلایندگی شرکت‌های نفت و گازی و پتروشیمی‌ها به عنوان درآمد مستمر و پایدار شهرداری‌های جنوب استان بوشهر از آن استفاده شود.

 

 

به گفته مهدی جمالی‌نژاد این عوارض آلایندگی می‌تواند کمک شایانی به پیشرفت پروژه‌ها و در نهایت عمران و آبادانی شهرهای جنوب استان بوشهر که با هوای آلوده ناشی از فلرهای نفت و گازی دست و پنچه نرم می‌کنند، کند و خدمات مطلوبی برای مردم این شهرها به همراه داشته باشد.

 

 

مسؤولان استان بوشهر طی این سال‌ها خواستار رعایت عدالت در خصوص عوارض آلایندگی‌ها بوده‌اند و قطعا اولویت حق عوارض آلایندگی با مردم جنوب استان بوشهر و شهرستان‌هایی که بیشترین تاثیرپذیری را دارند است، شهرهای عسلویه، کنگان، جم و دیر بیشترین تاثیر پذیری از آلایندگی‌ها را دارند و باید از تضییع حقوق مردم این شهرها جلوگیری شود.

 

 

عوارض آلایندگی حق کسانی است که در زیر مشعل‌های سوزان و آلاینده این منطقه زندگی و ریه‌های خود را از دست می‌دهند و بیماری‌های پوستی و تنفسی گرفته‌اند. اگر قرار است عوارض آلایندگی عسلویه به استان‌های هم‌جوار تعلق گیرد بهتر است فلرهای آلاینده جمع‌آوری و پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها مجوزهای زیست محیطی خود را به‌روز کنند.

 

بررسی‌ها علمی باشد نه با رابطه‌های رانتی و منفعت‌طلبانه

 

 

به گفته الماسی نماینده مجلس، محیط زیست شاخصی برای پایش ندارد و تصمیمات آن‌ها در تهران اتخاذ می‌شود، تصمیماتی که مربوط به مسائل حیاتی مردم منطقه است باید با بررسی‌های دقیق و علمی نه با رابطه‌های رانتی و منفعت طلبانه اتخاذ شود.

 

 

وی میزان پرداخت عوارض آلایندگی را ناچیز دانست و ادامه داد: اختصاص کل این اعتبارات به عسلویه هم هزینه ساخت یک بیمارستان برای این مردم را تأمین نمی‌کند.

 

بررسی موضوع در سازمان محیط زیست کشور

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر نیز در این خصوص اظهار داشت: هر صنعت میزان، فصل و تاثیرگذاری آلودگی آن مشخص است و در این رابطه شاید آلودگی عسلویه یا کنگان ناشی از ۲۰ صنعت و آلودگی استان همجوار مربوط به یک صنعت باشد.

 

 

فرهاد قلی‌نژاد افزود: به مردم  استان بوشهر اطمینان داده می‌شود که در سازمان محیط زیست با دقت بیشتری این موضوع بررسی می‌شود.

 

فعالیت‌های افرادی در استان‌های همجوار برای تضییع حق مردم استان بوشهر

 

 

امام جمعه بوشهر نیز در این خصوص با تاکید بر اجرایی‌شدن استانداردهای لازم در تحقق حق آلایندگی صنایع پارس جنوبی در مناطق مختلف استان بوشهر گفت: سهم اعتبارات عوارض آلایندگی استان بوشهر در حوزه صنایع پارس جنوبی افزایش یابد.

 

 

آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری با اشاره به پیشنهادات برخی افراد استان‌های همجوار برای سهم خواهی از اعتبارات عوارض آلایندگی پارس جنوبی خاطرنشان کرد: مدتی است در زمینه تلاش‌ها و فعالیت‌هایی می‌کنند.

 

 

وی با بیان اینکه در این رابطه از دفتر رئیس جمهور با اینجانب تماس گرفته شد افزود: نکته‌ای مهم این است که استان بوشهر با سابقه تاریخی پرشکوه در عرصه مبارزات ضد استعماری و ضد استکباری، پایتخت مقاومت ایران اسلامی نقش مهم و تاثیرگذاری در انقلاب داشته و همواره در انقلاب اسلامی برای توسعه و رشد بال بوده است.

 

 

ظرفیت بالای بوشهر در درآمدزایی برای کشور

 

 

صفایی بوشهری از ظرفیت بالای استان بوشهر در درآمدزایی خبر داد و بیان کرد: استان بوشهر یکی از محدود استان‌هایی است که در وصول درآمدهای گمرکی، نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع هسته‌ای تجارت دریایی نقش فوق‌العاده، تعیین کننده و حساس در کشور دارد.

 

 

سهم و اعتبارات بوشهر با ظرفیت‌هایش متوازن نیست

 

 

وی با بیان اینکه سهم اعتبارات و بودجه‌ای استان بوشهر با این همه ظرفیت متوازن نیست تاکید کرد: اگر اعتبارات عوارض آلایندگی بابت صنایع مختلف نفت، گاز و پتروشیمی پرداخت می‌شود به سبب آلودگی‌های زیست محیطی، آلودگی زمین، هوا و دریا است.

 

 

امام جمعه بوشهر پیگیری دیگر استان‌ها در بهره‌مندی از  اعتبارات عوارض آلایندگی را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: استان‌هایی که درصدد دریافت حق خودشان هستند منافات ندارد ولی نباید از حق مردم استان بوشهر کم شود.

 

 

عده‌ای فضای استان بوشهر را دچار التهاب کردند

 

 

صفایی بوشهری با  تاکید بر پرداخت حق آلایندگی به عسلویه، جم، کنگان، دشتی، دیر و دیگر نقاط استان بوشهر افزود: برخی افراد دیگر استان‌ها با اظهارات غیرکارشناسی و غیردانش بنیان فضای استان بوشهر را دچار التهاب کرده‌اند که باید این افراد  بدون مطالعات کارشناسی سخن نگویند.

 

 

وی با بیان اینکه مردم استان بوشهر مطالبه زبانی ندارند خاطرنشان کرد: مردم استان بوشهر در دل خیلی حرف‌ها و سخنان دارند که وظیفه دارم بخشی از مطالبات مردم را بیان کنم.

 

 

امام جمعه بوشهر با تاکید بر مراعات حقوق مردم در پرداخت اعتبارات عوارض آلایندگی پارس جنوبی افزود: در آستانه انتخابات مجلس شورای موضوع سهم خواهی از اعتبارات عوارض آلایندگی مطرح می‌شود که پذیرفته شدنی نیست.

 

 

صفایی بوشهری با اشاره به اینکه مردم استان بوشهر هیچگاه حق دیگر استان‌ها حتی یک مورد طلب نکرده‌اند افزود: در گذشته برای شهرستان کنگان اعتبارات آلایندگی در نظر گرفته نشده و این در حالی است که بخش عمده‌ای از صنایع پارس جنوبی در شهرستان کنگان قرار دارد و پارس شمالی در شهرستان‌های دیر و دشتی مستقر است.

 

امسال عوارض آلایندگی به استان بوشهر پراخت نشده

 

 

رئیس شورای شهر بوشهر نیز اظهار داشت: به دلیل اختلاف نظر نمایندگان استان با نمایندگان فارس بر سر عوارض آلایندگی از ابتدای سال تاکنون هیچگونه عوارض حق آلایندگی به شهرداری‌های استان پرداخت نشده است.

 

 

ابوذر دهدار افزود: عوارض آلایندگی، برای جبران مشکلات زیست محیطی ناشی از تاسیسات نفتی مستقر در نقاط مختلف استان، حق مردم استان بوشهر است و استاندار و معاون عمرانی استاندار پیگیری‌های خوبی در این زمینه داشته‌اند و مقرر شده به‌زودی این موضوع حل شود و عوارض آلایندگی به شهرداری‌های استان پرداخت شود که می‌تواند نقش مهمی در ارائه خدمات شهری بهتر به شهروندان داشته باشد.

 

 

عوارض آلایندگی برای جبران ناتوانی دولت در اجرای پروژه‌ها

 

 

بنابر این گزارش ، حدود شش ماه است که پرداخت عوارض آلایندگی به استان بوشهر به حالت تعلیق درآمده که طبق اعلام استاندار بوشهر این تعلیق به دلیل سهم خواهی یکی از استان‌های همسایه از شرکت‌های پارس جنوبی بوده است. با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و ناتوانی دولت برای اجرای پروژه‌های بزرگ، پرداخت این عوارض به شهرداری‌هایی که در استان بوشهر شامل عوارض آلایندگی می‌شوند می‌تواند زمینه رونق و توسعه شهرها را به همراه داشته باشد و امکانات جنوب استان بوشهر را افزایش دهد و در نتیجه رضایت‌مندی مردم را به همراه داشته باشد.

 

 

بدیهی است پرداخت عوارض آلایندگی حق قانونی مردم استان بوشهر و به خصوص شهرهای جنوبی این استان است و مسؤولان استان‌های همسایه نباید با سهم خواهی مانع پیشرفت شهرهای استان بوشهر در کنار آب‌های خلیج فارس شوند.

 

 

گزارش: رضا رئیسی

 

گزارش خبرگزاری فارس از بوشهر

علی محمدی نیا بازیگر و فیلم ساز از شهر وحدتیه در گفتگو با آوای پارسیان

2-      2-در بخش هنر و ساخت فیلم به کدام بخش و حرفه علاقه دارید؟

میزان علاقه بنده بیشتر در زمینه های فرعنگی . هنری . آموزنده میباشد و پیشنهادم به دوستان و علاقمندان به رشته هنر و بازیگری این است که پایه و این عرصه بگذارند و استعدادهای نهفته خود را شکوفا کنند و آینده سازان کشور عزیزمان ایران باشد

3-      3-انگیزه اصلی شما چه بوده است ؟ یک مقدار از بزرگترین رویای خود صحبت کنید ؟ آیا این رویا به حقیقت پیوسته یا نه ؟

ابتدا اهدافم از وارد شدن به این رشته هنری و ساخت فیلم و بازیگری این است که بتوانم یک گامی در فرهنگ و هنر بردارم و بتوانم ادامه دهنده راه شهدا و رهبر عزیزمان باشم همانطور که مقام معظم رهبری در زمینه هنر میفرمایند : هنر مجموعه ای از احساس و ادراک زیبای ها و حقایق و تبیین و حقیقتی بسیار فاخر و عطیه ای است از جانب پروردگار که مانند هر موهبت دیگر الهی مسولیت ها و تکالیفی را برای صاحب آن به همراه می اورد در خصوص بزرگترین رویاهام سوال کردید : بزرکترین رویام این است که روز بتوانم فیلمی بسازم در قالب نمونه های همچون یوسف پیامبر . محمد رسول الله . مختار نامه ...... که به حول و قوه الهی 50 درصد از رویاهای من به حقیقت پیوسته است

4-      4-من میخواهم یک حرفه ای باشم باید چه کار کنم ؟ به این سوال چه طور پاسخ میدهید ؟

پیشنهادم به علاقمندان و هنر جویان این است که در این زمینه مطالعات زیادی داشته باشند و از محضر اساتید و نویسندگان بزرگ تجارت مختلفی کسب کنند تا انشالله به هدف نهایی خود دست پیدا کنند و دومین پیشنهادم این است فیلم سازی که برای اولین بار پا به این عرصه میگذارد ابتدا با سوژه قراردادن خانواده و اطرافیان استفاده کرده تا بتواند راحت تر ایده ها و تخیلات ذهنی خود را در معرض اجرا بگذارد

5-      5-دقیقا تمایل دارید رو چه موضوع خاصی کار کنید ؟

بیشتر تمایل دارم رو موضوع های اجتماعی . آموزنده . داستان های برگرفته از قرآن کار کنم و فیلم هایم بسازم .

6-     6- سه تا پنچ سال آینده خود را چگونه ارزیابی میکنید ؟

سه تا پنچ سال آینده سال هایی هستن که تلاش بنده بر این است بتوانم فیلم های متنوعی در قالب اجتماعی . طنز ........ بتوانم تحویل بدهم

7-      7- تا حالا شده در یک قضاوت اشتباه یا احساس گناه کنید ?نه

8-      9- در پایان اگر صحبتی برای خوانندگان دارید بفرمایید ؟ 

در پایان لازم دانستم در خصوص چگونگی ساخت فیلم مسیر عاشقی که به کارگردانی بنده تهیه و آماده شد مطالبی را محظر خوانندگان گرامی ارائه کنم : فیلم نامه روایت گر داستانی است که به صورت یک نمایشنامه با موضوع جبهه و جنگ در اختیار یک گروه تاتر قرار گرفت اما با توجه به عدم رضایت و بازبینی نمایشنامه تصمیم بر این گرفتم که همراه با کاروان راهیان نور سفری به شلمچه جایگاه عشق و ایثار و حماسه و رشادت و مردانگی داشته باشیم و با دیدن صحنه های واقعی جنگ نمایشنامه را از سر بنویسم آن چیزی که خواسته قلبی من بود به تصویر کشیده شود و در پایان جا دارد تقدیر و تشکر کنم از جناب آقای موسوی امام جمعه شهر وحدتیه و جناب آقای حسین جمی و جناب آقای حسین کهن مو ریئس بسیج شهر وحدیته و جناب اقای محمد صداقت که در ساخت این مجموعه بنده را یاری رساندند

تهیه کنند : زینب خادمی خبرنگار

ازآغازِاختراع یعنی عصربرنزوحدودسه هزار سال قبل ازمیلاد،نمادوصل بوده است.

آوای پارسیان : دگمه(button)اختراع اروپاییان نیست و ازچین بوسیله ترکها ومغولها به آنجا رفت،بزودی چنان شیفته ی آن شدند که عامل مهمی درطراحی لباس شد.بدنبال همین شُهره شدن و گستردگیِ استفاده در "مُدوفَشِن" بود که از طرف کلیسای آن زمان، به "دام شیطان" نامگذاری شد!

ازهمه ی اینها که بگذریم،این وسیله ی بظاهرساده وبی آلایش اماخود همیشه ی تاریخ حلقه ی وصل است ونماد دلدادگی!

این وسیله،شاید از این زاویه کمتر دیده شده باشد...

حسّ قشنگی از یک همراهی،ازیک دوست،ازیک"دوست داشتن"،ازیک همنشینی ساده یِ بی تکلّف وبی دشواری...

درست است که خود از این واسطه ی وصل شدن سودی نمیبرد وبیشتر تنهاست!

اما همینکه دو دلداده،دوهمنام،دوهم ریشه ودوهم جنس را به هم می رساند ومتصل میکند،شاد است وسربلند!

آشکارکننده ی صفات زیبایِ انسانی است...

دُگمه را می گویم...

قدر دُگمه های زندگی را باید دانست،آنان که بی هیچ ادعایی منجی عاطفه ی انسانی اند،مروّج شورِ حیات وعاملِ وصل من وتو به این زندگی، با همه ی کژتابی ها وسختی هاش هستند.

سید کرامت عباسی

توسعه ی شهری، نیازمند آینده نگری و نگاهی همه جانبه


امان الله شبانکاره

آوای پارسیان: امروزه شاهد آنیم که  بخش اعظمی از جمعیت دنیا در شهرها سکونت دارند و این جمعیت عظیم، همچنان رو‌به فزونی است، و از آن سو نیز می دانیم که عامل اصلی توسعه فرهنگی و اقتصادی کشورها در واقع شهرها به شمار می‌آیند و به ‌دلیل رشد و گسترش بی‌وقفه و روزافزون جمعیت شهرهای بزرگ که عواملی ازجمله مهاجرت مردم از روستاها و شهرهای کوچک و همچنین رشد موالید و کاهش میزان مرگ ‌ومیر باعث این امر است، توجه به توسعه شهر‌های بزرگ اهمیت زیادی پیدا کرده است. ولی آنچه در اینجا مسئله اصلی و قابل تامل است، این است که توسعه این شهرها چگونه و به چه صورتی باید صورت گیرد که نیاز‌های آیندگان را تأمین کند و با اصول توسعه پایدار مطابقت داشته باشد.
در اینجا سعی بر آن داریم که به شکلی مختصر که در مجال این فضا باشد، عوامل توسعه در کشورهای توسعه یافته را بررسی نماییم و در مقایسه ای گذرا، مسایل و مشکلات بر سر راه توسعه شهری در کشورمان را بیابیم. در ابتدا عوامل تاثیر گذار در توسعه ی شهری در کشورهای توسعه یافته را بررسی می نماییم.
کشورهای توسعه یافته برای حفظ توسعه ی پایدار  شهری، سه عامل اساسی مدیریت برنامه‌ریزی، اجرای برنامه‌های مدیریت شهری، نظارت و ارتقای برنامه‌های مدیریت شهری را به عنوان ارکان اصلی مدیریتی خود قرار داده اند. توسعه برنامه‌های مدیریت شهری در گرو تلاش و ممارست شهرها در جهت پیشرفت و رفاه منابع انسانی میسر می شود. از نظر بسیاری از کارشناسان مدیریت شهری، این اقدامات، شامل جذب مشارکت‌های دولتی، بهره‌وری اقتصادی، حفظ تساوی و عدالت اجتماعی، کاهش فقر و بهبود شرایط زیست ‌محیطی است که در سایه استفاده بهینه و توزیع عادلانه منابع، امکان‌پذیر خواهد بود.  
در شیوه اجرای مدیریت در این حوزه می بایست این مهم را مد نظر داشت که شهرهایی که به لحاظ فیزیکی و اقتصادی توسعه یافته هستند، نیاز به شیوه مدیریت شهری متفاوت نسبت به شهرهای عقب‌مانده و دچار نقصان دارند. این به آن معنی است که حوزه ی فعالیتی و تمرکز بودجه و تلاش ها در این شرایط متفاوت می باشد. با در نظر گرفتن این موضوع که در کجا و چه محیطی می باشیم، در ابتدا می بایست مشکلات را پیدا کرد و بعد از آن با استفاده از مزیت های موجود در شهر، به رفع نقصان ها کمر همت بست.
برای بیان مشکلات بر سر راه توسعه ی شهری در کشورمان می بایست به عوامل ذیل اشاره نمود:   
بدلیل ناکارآمدی و به روز نبودن قوانین جاری شهری، نهادهای مسئول اداره شهری عملاً فاقد توانایی های لازم برای مهار مشکلات شهری هستند. نظام های اداره شهر غالبا به فعالیت های روزمره زیر که غالبا خدماتی هستند می پردازند و به صورت ذاتی اختیارات اجرایی بسیار محدودی دارند:
ارائه خدمات عمومی اولیه شهری همچون پاکیزگی شهر ، تامین آب و...
احداث ، اصلاح و توسعه معابر ، خیابان ها ، پارک ها و میدانها و....  
 نظارت بر طرز استفاده از اراضی، بازارها، ساختمان ها، و.... در داخل محدوده حریم شهر و برخی وظایف دیگر شامل، احداث و ادارۀ تأسیسات خدمات شهری شامل کشتارگاه، گورستان، بازار روز و همچنین راه اندازی کارخانه آسفالت، احداث کتابخانه ، ادارۀ امور تاکسیرانی ، ارائه خدمات ایمنی و آتش نشانی ، ایجاد تأسیسات حفاظتی ( سیل گیر و.. ) ایجاد شبکه جمع آوری آب های سطحی، لایروبی مسیل ها و قنوات، رفع خطر از بناها ، کنترل صنایع مزاحم، نامگذاری معابر و نصب پلاک و انواع تابلوها، وظایفی می باشند که بین 50 تا 80 درصد شهرداری ها آنها را به انجام می رسانند.
پرداختن به این گونه فعالیت های روزمره باعث ناکارآمدی مدیریت  شهری  و عدم پاسخگویی به نیازهای گوناگون ساکنین
شهر شده است. به زبانی بسیار ساده می توان علل ناکارآمدی مدیریت شهری  در برخی شهرها را  به شرح زیر خلاصه نمود:
وجود شکاف در برنامه ریزی و فعالیت میان سازمان های محلی و مسولین دولتی  مسئول مدیریت شهر .
دخالت سازمانها ، ارگانها و همچنین افراد مختلف در امر مدیریت شهری .
سطح پایین آگاهی، عدم حضور و مشارکت مردمی در اداره شهر .
ضعف بنیه مالی نهاد مدیریت سیاسی شهر و وابسته بودن آن به بودجه های دولتی .
عدم گسترش خدمات هماهنگ با رشد جمعیت .
فقدان اطلاعات و دانش کافی برای فرمول بندی و پیاده سازی برنامه ها و سیاستهای مدیریت شهری .
کمبود نیروهای متخصص در امر مدیریت شهری.
موارد ذکر شده از جمله مهمترین علل ناکارآمدی مدیریت شهری در کشور ما هستند.
یکی از بزرگترین مشکلات شهرداری ها در کشور ما مربوظ به نظام مالی آن می باشد، و آن تعریف وارونه منبع مالی مدیریت شهری در مقایسه با شهرداری‏های شهرهای پیشرفته و توسعه‏یافته است. به این معنا که در الگوی تامین مالی حاکم بر مدیریت شهری ما، وابستگی بالای ۷۰ درصدی به نوعی از عوارض شهری وجود دارد که این نوع عوارض در بودجه اداره شهرهای پیشرفته جهان مشابه خارجی ندارد. در قالب این مدل بیش از ۵۰ درصد از درآمدهای شهرداری از محل عوارض ساخت‌وساز به شکل مستقیم تامین می‏شود و در این میان سهم نوعی از عوارض شهری که در بودجه اداره کلان‌شهرهای اروپایی در قالب شارژ شهری و مالیات محلی دریافت و به‏عنوان درآمد پایدار محسوب می‏شود در شهرهای ما کمتر از ۵ درصد است. بررسی‏های انجام شده از سهم درآمدها و منابع مختلف در بودجه کلان‌شهرهای اروپایی نشان می‏دهد: سهم عوارض شهری در بودجه اداره کلان‌شهرهای اروپایی به‏طور متوسط ۱۷ درصد است و در برخی شهرهای اروپایی سهم این درآمد تا ۶۱ درصد نیز افزایش پیدا می‏کند.
یکی دیگر از نقاط ضعف در بحث مدیریت شهری، مشکل منابع تصمیم سازی است. طرح های ساماندهی شهری در کشورهای توسعه یافته با مشورت مردم و ذی نفعان تهیه و تنظیم می گردد )پایین به بالااست( و اما در ایران طرح های توسعه ای شهری بدون توجه به نظرات مردم و از منابع قدرت بالادستی تهیه و اجرا می شوند)بالا به پایین است.(
برای رفع معضلات مورد اشاره و برای شروع و به عنوان اولین قدم می بایست مزیت‌های رقابتی  و پتانسیل های یک شهر در ایجاد نقشه ی راه برای توسعه ی پایدار یک شهر پویا و به روز شناسایی گردد. متاسفانه در کشور ما شهرها به سرعت و بدون هیچ‌گونه برنامه‌ریزی خاصی رشد کرده‌اند. نتیجه این عدم برنامه‌ریزی در بهترین حالت، هرج و مرج و بی‌نظمی است، و این وضعیت اغلب مانع توسعه پایدار است و کیفیت زندگی پایینی را برای شهروندان و البته محیط‌زیست به همراه دارد. بنابراین، مدیران شهری باید آینده‌نگر باشند و برای رشد و تغییرات جمعیتی و اثر آن بر حمل‌ونقل، مدارس، بیمارستان‌ها و بسیاری دیگر از جنبه‌های زندگی شهری برنامه‌ریزی کنند. همچنین آنها باید ضمانت کنند که این برنامه‌ها در طول زمان با تغییر نیازهای شهر سازگار خواهند بود. کارآمدترین شهرها چشم‌اندازی منطقه‌ای اتخاذ می‌کنند و فرآیند برنامه‌ریزی جامع و انعطاف‌پذیری ارائه می‌کنند.
ساختن شهری مدرن و زیبا فقط به تشویق کسب‌وکارها محدود نمی‌شود، بلکه فرصت‌‌هایی را برای تمامی ساکنان شهر با هدف کاهش نابرابری و حفاظت از آسیب‌ها ایجاد می‌کند. شهردار شهر بوستون، توماس منینو، می گوید: «شغل من این است که تضمین کنم همه شهروندان بوستون فرصت‌هايی برابر داشته باشند. بیش از 50 درصد جمعیت این شهر را اقلیت‌های مختلف تشکیل می‌دهند و ما باید به همه یکسان نگاه کنیم. این یکسان نگاه کردن شامل تحصیلات مناسب، مدارس خوب و خدمات درست می‌شود.» برای ایجاد فرصت‌های برابر و افزایش کیفیت زندگی برای همه شهروندان روش‌های بی‌شماری وجود دارد، به عنوان مثال، مراقب زندگی افرادی باشیم که در حومه‌های شهر زندگی می‌کنند، ممکن است احساس کنند نادیده گرفته می‌شوند. می بایست توزیع خدمات در سطح شهر و حوزه هایی که در محدوده ی شهری هستند به شکلی یکسان و برابر، صورت پذیرد.

قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی مرداد 97 در مجلس شورای اسلامی تصویب شد آن هم با دهمین اصلاحیه‌ای که به آن خورد اما انگار این پرونده استخدام معلمان حق‌التدریس خیال بسته‌ شدن ندارد.

آوای پارسیان : استخدام معلمان حق‌التدریس را شاید بتوان از آن دست مسائلی در آموزش‌وپرورش دانست که "سر دراز" دارد؛  قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی مرداد 97 در مجلس شورای اسلامی تصویب شد آن هم با دهمین اصلاحیه‌ای که به آن خورد!

 

با وجود این، انگار پرونده استخدام معلمان حق‌التدریس خیال بسته‌ شدن ندارد و باز هم ایراداتی نسبت به آن طرح می‌شود، اما ماجرا از چه قرار است؟

 

نمایندگان مجلس، مرداد سال 97 شروط استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را مشخص کردند و مقرر شد تا کارگروهی با حضور نمایندگان وزارت آموزش‌وپرورش، سازمان امور اداری و استخدامی و دو نماینده مجلس، آئین‌نامه استخدام را تدوین کنند، در نهایت با گذشت حدود یک سال این آئین‌نامه تدوین و از سوی دولت ابلاغ شد.

 

براساس آئین‌نامه تدوین‌شده 4 گروه مشمول استخدام هستند:

 

مربیان پیش‌دبستانی: افرادی هستند که از سال 79 تا قبل از سال 91 با یکی از مراکز پیش‌دبستانی دولتی یا کلاس‌های پیش‌دبستانی ضمیمه مدارس دولتی همکاری داشته‌اند و برابر اسناد، مدارک ثبت و احراز شده از محل اعتبارات دولتی حق‌الزحمه دریافت کرده‌اند.

 

حق‌التدریس غیرمستمر: افرادی هستند که از سال 79 تا قبل از سال 91 در مدارس دولتی به‌عنوان نیروی حق‌التدریس آزاد با وزارت آموزش‌وپرورش همکاری داشته‌ و دارای شناسه حق‌التدریس صادره از سوی آموزش‌وپرورش بوده و حق‌الزحمه خود را از محل اعتبارات دولتی دریافت کرده‌اند

 

آموزشیاران نهضت سوادآموزی: افرادی که با رعایت ضوابط و مقررات آموزشی و اداری با مجوز گزینش، گواهی آموزش تدریس بدو خدمت و شناسه تدریس در نهضت سوادآموزی از سال 79 تا قبل از سال 92 با نهضت سوادآموزی همکاری داشتند و حق‌الزحمه خود را از محل اعتبارات دولتی دریافت کرده و همکاری آنان هم‌اکنون ادامه دارد.

 

آموزش‌دهنده مستمر "دو نفر و بالاتر" نهضت سوادآموزی: آموزش‌دهندگانی که از سال 79 تا قبل از سال 92 حداقل دو دوره به‌صورت مستقیم با نهضت سوادآموزی همکاری مستمر داشته و در هر دوره حداقل دو نفر سوادآموز را تحت پوشش قرار داده و حق‌الزحمه خود را از محل اعتبارات دولتی دریافت کرده و همکاری آنان هم‌اکنون ادامه دارد.

 

اعتراض نسبت به حذف برخی مشمولان استخدام

 

اما هم‌اکنون شیوه‌نامه تدوین‌شده دولت برای استخدام این 4 گروه با اعتراضاتی همراه شده است و افراد بسیاری معتقدند که با اعمال این دستورالعمل آنها حذف خواهند شد؛ نمایندگان مجلس هم در اعتراض به آئین‌نامه ابلاغ‌شده از سوی دولت، از تهیه استفساریه‌ای برای الزام دولت جهت استخدام معلمان حق‌التدریسی، آموزش‌دهنده‌ها، خریدخدمات و مربیان نهضت سوادآموزی خبر می‌دهند که قرار است به‌زودی جهت بررسی در نوبت صحن قرار گیرد.

 

محمد مهدی زاهدی؛ رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره ایرادات آئین‌نامه مصوب دولت گفته بود: "تعیین شروطی همچون بند حقوقی، تعهد 10 ساله، پرداخت هزینه دوره فرهنگیان، گنجاندن حداقل دوره یک سال به بالای آموزشی و این‌که قبول‌شدگان فقط می‌توانند آموزگار باشند، صحیح نیست و باید حذف شود همچنین تمام جامانده‌ها، نیروهای خریدخدمات و شرکتی باید حق‌التدریس شوند."

 

چند پرسش از دو نماینده ناظر در تیم تدوین آئین‌نامه استخدام

 

اما درباره اعتراضات نمایندگان مجلس، این ابهام و پرسش مطرح است: مگر دو نفر از نمایندگان عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در جلسات  تدوین آئین‌نامه استخدام حضور نداشتند و آن را امضا نکردند؟! هماهنگی‌ای که بین دولت و نمایندگان مجلس صورت گرفته است، هم‌اکنون پس از ابلاغ آئین‌نامه نهایی، چگونه محل اعتراض قرار گرفته است؟!

 

محمد بیرانوندی؛ عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس که به‌عنوان نماینده ناظر در این جلسات حضور داشته است، می‌گوید: از جمله ایرادات وارده به آیین‌نامه اجرایی تدوین‌شده این است که نخست، نیروهای خریدخدمات آموزشی را شامل قانون نمی‌‎شمارد؛ دوم، تصریح شده فقط معلمانی که اسناد مالی دولتی دارند، می‎توانند جذب شوند و سوم، آموزشیاران نهضت سواد‌آموزی نیز باید از طریق آزمون جذب شوند که با این سخت‌گیری‌ها فردی نمی‌تواند جذب آموزش و پرورش شود و قانون اجرایی نمی‌شود!

 

داوود محمدی؛ عضو دیگر کمیسیون آموزش و تحقیقات که او هم به‌عنوان نماینده ناظر در جلسات تدوین آئین‌نامه استخدام حضور داشت، به تسنیم می‌گوید: "مذاکراتی انجام و برخی موارد اختلافی مطرح و حل شد، برخی موارد جزو اختیارات آموزش‌وپرورش است و باید به‌گونه‌ای اقدام شود که افراد به‌راحتی استخدام شوند مثلاً گفته‌اند، پیش‌دبستانی‌ها باید حقوق خود را از دولت بگیرند که بیشتر آنها از مدرسه حقوق می‌گرفتند البته در جلسات مشترک، سازمان اداری و استخدامی و آموزش‌وپرورش مخالف این نظر ما بودند که گفتیم، این افراد حقوق خود را از منابع رسمی دریافت کنند بنابراین به توافق نرسیدیم."

 

به‌نظر می‌رسد، آنچه به‌عنوان آئین‌نامه استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی از سوی دولت تدوین و ابلاغ شده با آگاهی دو نماینده ناظر مجلس بوده است!

 

دو روایت از مشکلات تدریس معلمان حق‌‌التدریس

 

اما وضعیت معلمان ‌حق‌التدریس و شرایط کاری آنها نیز قابل بحث و بررسی است که در ادامه بخش کوتاهی از وضعیت تدریس آنها را به‌روایت یک معلم خانم شاغل در دوره ابتدایی و یک معلم آقا شاغل در هنرستان بازگو می‌کنیم؛

 

هر روز هفته را برای تدریس در دوره ابتدایی به مدرسه می‌روم آن هم با حداقل حقوق یک میلیون تومان، بدون بیمه و دستمزد در ایام تعطیلات عید و تابستان و تعطیلات طول سال تحصیلی! از مرخصی زایمان یا مرخصی به هر دلیل دیگر از جمله بیماری هم خبری نیست، طرح‌هایی که شامل حال معلمان رسمی می‌شود برای ما معلمان حق‌التدریس معنایی ندارد!

 

این روایت روزهای تدریس یکی از معلمان حق‌التدریس خانم دوره ابتدایی است؛ معلمانی که حالا چند سالی می‌شود به‌مدد حضور آنها کلاس‌های درس از حضور معلم خالی نمانده است و آموزش‌وپرورش هم بحران کمبود نیروی انسانی را پشت‌سر می‌گذارد.

 

یکی از معلمان حق‌التدریس آقا که در یکی از هنرستان‌های شهر تهران مشغول به تدریس است به تسنیم می‌گوید: سال 94 حق‌التدریس شدیم، قبل از آن نیروی خرید خدمات آموزشی بودیم، مطابق آئین‌نامه دولت، 4 گروه مشمول استخدام می‌شوند که عبارتند از نیروهای سال تحصیلی 88‌ــ‌87 و 89‌ــ‌88، مربیان پیش‌دبستانی و نیروهای نهضت سوادآموزی، این گروه‌ها طبق قانون مجلس حق‌التدریس شدند و سال 97 قانونی در مجلس تصویب شد تا آنها به استخدام آموزش و پرورش در بیایند.

 

وی می‌افزاید: معلمان حق‌التدریس باید دوره‌ای را در دانشگاه فرهنگیان طی کنند و نیروهای نهضت سوادآموزی هم باید در آزمون داخلی آموزش‌وپرورش پذیرفته شوند اما مشکل اصلی این است که  در آئین‌نامه دولت، نیروهای خرید خدمات آموزشی حذف شده‌اند و می‌گویند اسم آنها در قانون مجلس نیست.

 

حذف مربیان پیش‌دبستانی و معلمان خرید خدمات با این سبک استخدام

 

این معلم حق‌التدریس می‌گوید: متأسفانه دولت آئین‌نامه استخدام را به‌گونه‌ای تدوین کرده است  که حداقل افراد، مشمول استخدام شوند، نیروهای خرید خدمات را که حذف کرده‌اند و درباره مربیان پیش‌دبستانی هم گفته‌اند باید از دولت حقوق بگیرند در حالی که بیشتر آنها حقوق خود را از مدیر مدرسه می‌گرفتند، معلمان خریدخدماتی حدود 16 هزار نفر و 90 درصد مربیان پیش‌دبستانی با این آئین‌نامه دولت حذف خواهند شد!

 

وی ادامه‌ می‌دهد: نیروهای حق‌التدریس غیرمستمر قبل از سال 91 را استخدام می‌کنند در حالی که تعداد آنها بسیار اندک است یعنی فرد سال‌ها قبل به‌عنوان نیروی حق‌التدریس فعالیت کرده و هم‌اکنون با آموزش‌وپرورش همکاری نمی‌کند اما استخدام می‌شود و ما که به‌عنوان معلم حق‌التدریس در حال فعالیت هستیم، حذف خواهیم شد!! این روند باعث شده که تعداد زیادی از مشمولان استخدام به آئین‌نامه اعتراض داشته باشند.

 

متأسفانه مجلس دو نماینده ناظر برای تدوین آئین‌نامه استخدام معلمان حق‌التدریس داشت که در جلسات حضور داشتند، این دو نماینده آئین‌نامه تدوین‌شده را امضا کرده‌اند و مشخص نیست که چرا آئین‌نامه را با این شرایط امضا کردند! هیئت تطبیق مصوبات مجلس هم ایرادی به آن نگرفته است؛ متأسفانه مجلس به‌عنوان نماینده دولت ایفای نقش کرده است.

 

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

اهمیت زن در اجتماع

به گزارش آوای پارسیان:زندگی هردسته از موجودات مفهوم ویژه ای دارد که باتوجه به فلسفه آفرینش آنها تفسیر میگرددانسان موجود زنده ای است که شاکله آفرینش اوازلحاظ ظاهر وباطن وجسم وروح باسایر موجودات متفاوت وکامل تر از آنهاست

اومیتواند دامنه شناخت ومعرفت خویش تااعماق رسوخ دهدوازملک تاملکوت رابه تسخیر خویش درآورد وهمه هستی  رادراختیار خویش بگیرد وازتمامیت آن ابزارنردبانی بسازد تابه هدف نهایی آفرینش وحیات طیبه نایل گردد وزندگی حقیقی رادرجوار قرب الهی وصول به کمال مطلق جستجو نماید واین است تفسیر زندگی وحیات انسانی.

درچنین صورتی انسان وظیفه خویش راانجام داده وتوانسته به مقام انسانیت نایل گردد.زن به دلیل نقش خاصی که در دستگاه خلقت برعهده دارد به سرمایه های درونی بس گرانبهایی مجهز است که جامعه بشری دررشد خود نیازمند این ارزش هاست

 

اگرزن ازایفای نقش اجتماعی محروم شپد ازرشد اجتماعی او قاعدتا کاسته خواهد شد وجامعه ای که زنان آنان ازرشد فکری واجتماعی محروم باشند مسلما جامعه رشد یافته ای نخواهد بود زیراجامعه ازآحاد انسانهایی تشکیل میشود که باتربیت ها وفرهنگ های متفاوتی ازخانواده شکل میگیرند و وارد اجتماع میگردند اینان درتعامل باهم آداب وسنت هاونظام ها وقانون های خاصی رابه وجود می آورند که دراثر پیوند بایکدیگر ماهیت اجتماعی پیدامیکنند بنابراین سعادت وسلامت هرجامعه درخانواده ها پی ریزی میشود وانتقال ارزش های دینی .

ملی وفرهنگی واجتماعی دردرجه اول به عهده خانواده ها بخصوص مادراست .

 

 

 

.پس میتوان نتیجه گرفت که جامعه سالم نیازمند مادران سالم است وجامعه فرهنگی .دینی وارزشی جامعه ای است که مادران آن ازبینش وتفکر سالم فرهنگی دینی وارزشی برخوردارباشند .زن نقش بزرگی دراجتماع دارد.زن مظهر تحقق آمال بشراست .زن درواقع رهبران اولیه هدایت فکری اعتقادی وعاطفی جامعه هستند ووظیفه اصلی آنان میتوان گفت فروزان ساختن مشعل پرمهر وصفا وصمیمیت خانواده وحفظ اساسی وبنیان این کانون هدایت است .بنابراین بهانه حضور درعرصه فعالیت های اجتماعی جهت تداوم مسووایت ها نباید باعث انحطاط وشان ومنزلت انسانی زنان گردد وبی بند وباری وفساد اخلاقی رادامن زند ودرنتیجه زمینه ازهم گسیختگی نظام خانواده وفروپاشی آن را فراهم کند .زن مربی انسان است .ازدامن زن است که مردبه معراج میرود چراکه زن یکتاموجودی است  که میتواند ازدامن خود افرادی به جامعه تحویل دهد که ازبرکاتشان یک جامعه بلکه جامعه ها به استقامت وارزش های والای انسانی کشیده شوندنقش زن درجامعه بالاتراز نقش مرداست .چراکه زنان علاوه براینکه خودشان یک قشر فعال درهمه ابعاد هستند قشرهای فعال رادردامن خودشان تربیت میکنند .زنان امروزه درعصر ما ثابت کردند که درمجاهدت همدوش مردان بودند .اگر زن های انسان ساز از ملت گرفته بشود ملت ها به شکست وانحطاط خواهند رسید .بنابراین مسوولیت های اجتماعی آنها گسترده عظیمی راشامل میشود همچنین امام خمینی هم براین موضوع تاکید بسیار داشته اند وفرمودند بانوان ایران دراین نهضت وانقلاب سهم بیشتری از مردان دارند همان طور که همه مطلع هستیم ابتداخانواده کوچکترین رکن سازنده اجتماع است واگر خانواده سالم باشد مسلما جامعه نیز روبه صلاح وترقی میرود ازاین روست که اسلام برای کارزن درمنزل ارج ومنزلت فراوانی قاعل شده است واین بدین خاطر است که اگر کانون گرم خانواده توسط مادر وزن به محیطی آرام وبامحبت ودور از اضطراب ودلهره تبدیل شود زمینه رابرای رشد وتربیت جسمی تربیتی فکری ومعنوی کودکان که آینده سازان مملکت هستند فراهم می سازد

تعلیم وتربیت بشر رااز عالم حیوانی دور می سازد وقضاوت وفکر وانتقاد رابیدارمیسازد .درواقع تعلیم وتربیت است که وی رابه شناختن افکار دقیق عقلانی سوق می دهد .تعلیم یافتن یعنی درواقع جان رابه دنیای زیبایی بازکردن وبه تماشای پرده های رنگارنگ واستماع نغمه های عبرت خیز جاندار وبیجان خوگرفتن .اسلام زنان رابه حقوق انسانی خویش آشناکرد وبه آنها شخصیت وآزادی داد .بسیاری ازرسوم غلط درعصر جاهلیت رامنسوخ اعلام کرد وبه زن استقلال اجتماعی داد.سخنم راباآیات نورانی قران کریم به پایان می رسانم همانطور که در سوره های نسا .نمل .وروم میفرماید نظام خلقت زن ومرد راازیک جنس وسرشت خلق کرده وهیچ یک رابردیگری برترنداده است واسلام نیز هیچ کدام راتحقیر نمیکند.ازدیدگاه اسلام هم پاداش دنیوی واخروی ربطی به جنسیت ندارد بلکه بستگی به ایمان وعمل فرد دارد .هم مرد وهم زن می تواند به مقام معنوی والهی دست پیداکند چه بسا که درکنار مردان بزرگ زنان بزرگی نیز هستند .ازجمله مادر حضرت موسی .آسیه زن فرعون .حضرت مریم .حضرت خدیجه .وحضرت فاطمه الزهرا که هیچ مخلوقی جز پیامبر وامام علی به مرتبه ایشان نمیرسد .زینب خادمی خبرنگار

پارس جنوبی جم با مشکلات مالی فراوانی دست و پنجه نرم می‌کند و مسدود شدن حساب بانکی این باشگاه و همچنین محروم شدن از یک پنجره نقل و انتقالات سبب می‌شود تا وضعیت پارس جنوبی قرمز شود و به نظر می‌رسد نیم‌فصل دوم لیگ برتر شرایط سخت‌تری در انتظار این تیم و هوادارانش است.

به گزارش آوای پارسیان و به نقل ازخبرگزاری فارس ازشهرستان جم، این روزها تیم فوتبال پارس جنوبی جم یادآور تیم نفت تهران است و مردم جم به شدت از اتفاقات پیش آمده نگران و ناراحت هستند. تیم نفت تهران که سابقه حضور در لیگ قهرمانان آسیا هم داشت با آن همه افتخار و داشتن بازیکنان سرشناس، با تصمیم وزارت نفت که در قبال این تیم گرفته شد سبب شد تا نفت از لیگ برتر خداحافظی کند و حالا دیگر تیم نفتی یعنی پارس جنوبی هم در مسیر نفت تهران قرار گرفته است.

 

پارس جنوبی از نقل و انتقالات محروم شد

 

در حال حاضر به دلیل مشکلات مالی شماره حساب باشگاه پارس جنوبی مسدوده شده و به دلیل شکایاتی که از سوی طلب‌کاران از این باشگاه شده کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال یک پنجره نقل و انتقالاتی باشگاه پارس جنوبی را بسته است و همچنین باشگاه پارس جنوبی برای پرداخت مطالبات طلب‌کارانش حدود هفت میلیارد تومان پول نیاز دارد. چهار میلیارد تومان باید به بازیکنان و مربیان سابق داده شود و سه میلیارد تومان هم بدهی‌هایی است که به هتل‌ها و شرکت‌های هواپیمایی وجود دارد.

 

شاگردان فراز کمالوند در هفته چهاردهم لیگ برتر باید در اهواز با فولاد دیدار کنند و به همین خاطر روز یکشنبه با هواپیما از عسلویه به اهواز خواهند رفت. از آنجایی که بعد از بازی برای برگشت به عسلویه پروازی وجود ندارد آنها مجبورند مسیر حدود ۱۰ ساعته را با اتوبوس به شهر جم برگردند.

 

پول خرید آب معدنی هم نداریم چه برسد به بلیط هواپیما!

 

سرپرست پارس جنوبی در این گفت‌وگو، اظهار داشت: مشکلات زیادی داریم و در شهر جم نیز مشکات سار است و برای بازی‌های بیرون از خانه هم هزینه برای بلیط هواپیما و هتل نگرانی‌های فراوانی داریم. در بحث تامین غذا هم باشگاه با مشکل مواجه است.

 

ایوب چراغی افزود: باشگاه‌های صنعت نفت آبادان و نفت مسجد سلیمان از لحاظ زیر ساختی خیلی بهتر از پارس جنوبی است. آب ساختمانی که بازیکنان ما در آن در شهر جم اسکان یافته‌اند به دلیل بدهی قصد داشتند قطع کنند.

 

وی با بیان اینکه از هیات مدیره باشگاه سه نفر کناره‌گیری کرده‌اند بیان کرد: حکم مدیرعامل باشگاه نیز نخورده است، خیلی از کارها روی زمین مانده و سه میلیارد بدهی باید رفع کنیم و حدود چهار میلیارد در بیرون بدهکاریم و باید رفع شود تا پنجره نقل و انتقالات باز شود و بتوانیم بازیکن بگیریم.

 

چراغی تاکید کرد: 180 میلیون از جیب شخصی برای تیم هزینه کرده‌ام و حتی از اقوام نیز پول قرض کرده‌ام. بعد از دیدار با شاهین می‌خواستم کناره‌گیری کنم اما تیم را رها نکرده‌ام.

 

سرپرست تیم فوتبال پارس جنوبی جم افزود: نماینده مجلس سه ماه است تیم را رها کرده است و باید فشاری آورده شود به مدیران تا شرایط تیم بهبود شود و حداقل نقل و انتقالات بسته نشود تا تیم رو به سقوط نرود.

 

 

با چنگ و دندان تیم را حفظ کرده‌ام

 

سرمربی پارس جنوبی جم اظهار داشت: برخی بازیکنان ما مثل بابک حاتمی 140 میلیون تومان و متین کریم‌زاده 70 میلیون تومان قرارداد بسته است در حالی که یک بازیکن تیم‌های بالا جدول 12 میلیارد تومان گرفته است و برخی‌ها توقع زیادی از پارس جنوبی دارند.

 

فراز کمالوند با بیان اینکه غذای خوبی در جم به تیم ما نمی‌دهند، تصریح کرد: در زمین شهر جم به دلیل بدهی نمی‌توانیم تمرین کنیم. در شهر جم سرمربی خانه ندارد، بازیکنان تیم ما 30 درصد از 200 میلیون تومان قراردادشان را گرفته‌اند. خیلی از بازیکنان، تیم‌های لیگ دسته یک را به پارس جنوبی ترجیح داده‌اند. در قبل از شروع فصل با هر بازیکنی که مذاکره کردیم حتی بازیکنان بومی حاضر نشدند در پارس جنوبی بمانند می‌گفتند تیم ما بدحساب است.

 

وی بیان کرد: من قراردادی که با پارس جنوبی بسته‌ام یک سوم قراردادهای سال‌های گذشته با تیم‌های دیگر بوده است. سه بار استعفا نوشته‌ام. 15 بار بازیکنان را به فیزیوتراپی برده‌ام چون باشگاه هزینه ندارد. پول‌ام‌آرآی و حتی دارو هم نداریم.

 

کمالوند با بیان اینکه تیم را با چنگ و دندان دارم حفظ می‌کنم و مشکلات را با جان خریده‌ایم، افزود: برایم قابل حل نیست وزارت نفت پول نمی‌دهد. ذوب آهن با 45 میلیارد بودجه و پنج برابر بودجه ما شرایطش در جدول را نگاه کنید. 16 بازیکن فصل گذشته پارس جنوبی به‌دلایل مشکلات مالی از تیم رفتند و حاضر نشدند در تیم بمانند.

 

هشت تیم لیگ یک بودجه آن‌ها از پارس جنوبی بیشتر است

 

سرمربی پارس جنوبی جم با اشاره به برخی انتقادها که وی در جم حضور ندارد، خاطرنشان کرد: امروز 42 روز است که در جم هستم ولی خانه ندارم من سرمربی تیم لیگ برتری هستم نباید در کوچه بخوابم. سر تا پای تیم مشکل است. هزاران مشکل داریم، کاخا بهترین بازیکن ما است با 400 میلیون به تیم آورده‌ایم که کیفیت بالایی دارد. پول نداریم غذا از رستوران بگیریم از پالایشگاه برای ما غذا می‌آوردند. از سوپرمارکت محله هم بدهکاریم، پول خرید آب معدنی نداریم، سرپرست تیم ما از پول زن و بچه‌اش می‌گذرد و دارد برای تیم خرج می‌کند.

 

وی با بیان اینکه شرایط تیم بسیار نگران‌کننده است، تاکید کرد: با این شرایط فصل آینده تیم سقوط خواهد کرد. مردم تنها دل‌خوشی آن‌ها به این تیم فوتبال است. هشت تیم لیگ یک می‌شناسم که بودجه آن‌ها بیشتر از پارس جنوبی است که در لیگ برتر حضور دارد.

 

کمالوند خاطرنشان کرد: آدم سیاسی نیستم اگر از آقای موسوی مدیرعامل منطقه ویژه انرژی عسلویه حمایت می‌کنم دلیل آن این است که وزیر نفت بعد از داستان مصوبه مجلس ابلاغ کرده به شرکت‌های زیرمجموعه خود که هزینه در تیم‌های ورزشی نسبت به سال گذشته 70 درصد کاهش یابد و تیم‌های پایه نیز در حال تعطیلی است. اوضاع در عسلویه طوری هست که حتی توپ فوتبال برای کارکنانش نیز نمی‌خرند.

 

نیم‌فصل از پارس جنوبی جدا می‌شوم

 

وی ابراز کرد: من سرمربی بزرگی هستم و در شهرهای مختلفی سرمربی تیم‌ها بوده‌ام. در اینجا شرایط خوب نیست هیچ کس تیم را حمایت نمی‌کند فقط عده‌ای توقع زیادی از پارس جنوبی دارند در حالی که از مشکلات باشگاه خبر ندارند. اگر شرایط همین گونه باشد نیم فصل از پارس جنوبی جدا خواهم شد.

 

سرمربی پارس جنوبی تصریح کرد: من تا الان سه بار استعفای کتبی نوشتم و آن را به آقای مرادی مدیرعامل موقت باشگاه ارائه کردم، اما احساس می‌کنم اگر الان تیم را رها کنم، هم در حق مردم خوب و خونگرم جم و هواداران پارس جنوبی جفا کرده‌ام و هم در حق تیم پارس جنوبی. با توجه به اینکه مسابقات لیگ برتر در فاصله کوتاه و هر چهار روز یکبار انجام می‌شود، رها کردن تیم در وضعیت کنونی کار درستی نیست اما به طور قطع آخرین بازی نیم فصل اول لیگ برتر آخرین روزی است که روی نیمکت این تیم می‌نشینم.

 

مراکز صنعتی خصوصی و نیمه خصوصی به تیم پارس جنوبی کمک کنند

 

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه بوشهر دراین  گفت‌وگواظهار داشت: جم دارای تیم فوتبال بسیار خوبی است و 14 هزار ورزشکار سازمان یافته نشان از ظرفیت‌های بزرگ ورزشی شهرستان جم است. مسؤولان تیم پارس جنوبی جم و دیگران در بحث تیم با بنده ارتباط دارند اما برای رفع اصولی مشکل تیم باید ساختاری را در استان ایجاد کنیم.

 

آیت الله غلامعلی صفایی‌بوشهری افزود: همانطور که در سایر استان‌ها، مراکز صنعتی خصوصی و نیمه خصوصی به تیم‌ها کمک می‌کنند اینجا هم باید کمک کنند و طبیعی است که صنایع دولتی، حسب قانون نمی‌توانند تیم‌داری حرفه‌ای کنند اما از باب پیوست‌های فرهنگی اجتماعی می‌توانند کمک کنند.

 

وی افزود: قرار شده سازمانی در استان بوشهر تشکیل شود که پیگیر تحقق همین پیوست‌های فرهنگی اجتماعی ورزشی صنعت باشد تا متولیان فرهنگ و ورزش دیگر فقط دغدغه مدیریت حرفه‌ای داشته باشند نه تامین منابع مالی و مشکلات این حوزه‌ها رفع شود.

 

وی با بیان اینکه ورزش مایه سالم‌مانی و سالم‌سازی و نشاط اجتماعی است ابراز کرد: حجم بالایی از مردمان جم ورزشی هستند و در رشته‌های مختلف ورزشی قهرمانان فراوانی دارد و تیم فوتبال پارس جنوبی محبوبیت ویژه‌ای بین جمی‌ها دارد که توجه به جوانان و رفع مشکلات این تیم که نشاط اجتماعی را به همراه داشته است بسیار حائز اهمیت است.

 

جم میزبان شایسته‌ای برای لیگ برتر بوده است

 

وی به دیدار پارس جنوبی  و پرسپولیس در پایان فصل گذشته لیگ برتر اشاره کرد و گفت: تیم فوتبال پارس جنوبی تبلیغ بسیار خوبی برای شهرستان جم و استان بوشهر است و در دیدار پایانی لیگ برتر توجه تمام کشور به جم و متوجه این شهرستان بود که مراسم اهدا جام به بهترین شکل برگزار شد.

 

صفایی بوشهری ادامه داد: برای حل مشکلات تیم فوتبال پارس جنوبی چندین بار ورود کرده‌ایم و باید زمینه‌ای ایجاد شود تا بازیکنان و کادر فنی بدون دغدغه مشکلات مالی به کار خود بپردازند. خوشبختانه مردمان جم دارای فرهنگ بالایی هستند و شاهد کمترین فحاشی و تخلف در ورزشگاه تختی جم هستیم.

 

استاندار بوشهر نسبت به پارس جنوبی بی‌خیال است

 

یکی از  فعالان سیاسی و اجتماعی شهرستان جم دراین زمینه گفت: در وضعیت بی‌پولی و بی‌صاحبی تیم فوتبال پارس جم،  بیشترین نقد به استاندار بوشهر وارد است. اگر به تیم‌های نفتی خوزستان نگاهی بیندازیم استاندار خوزستان حامی تمام قد این دو تیم است و اجازه نمی‌دهد این تیم‌ها دچار بحران شود اما در استان بوشهر، بی‌خیال‌تر از جناب استاندار نسبت به تیم فوتبال پارس جم، مسؤولی وجود ندارد.

 

ابراهیم قیصری با بیان اینکه زیبنده مسؤولان استان بوشهر نیست این تیم با مشکلات مالی و مدیریتی دست و پنجه نرم کند افزود:  حدود 30 پتروشیمی متمول در منطقه است هر کدام سالی فقط 300 میلیون تومان برای این تیم هزینه کنند مطمئنا هم زمینه شادی، بخشی از پرسنل خود که طرفداران پارس جنوبی جم هستند فراهم می‌کنند و هم به مسولیت‌های اجتماعی خود عمل کرده‌اند.

 

وی با بیان اینکه برای پذیرفتن این موضوع نیاز است استاندار بوشهر و وزیر نفت ورود جدی داشته باشند تصریح کرد: قانون عدم کمک مالی دولت به تیم‌های لیگ برتری فقط در وزارت نفت در حال اجرایی شدن است در حالی که وزارت ورزش و جوانان و وزارت صنایع رعایت نمی‌کنند و سالیانه صدها میلیارد تومان خرج تیم‌های خود می‌کنند.

 

قیصری با بیان اینکه وزارت نفت و شرکت‌های نفتی باعث خسارت‌های فراوان به منطقه شده‌اند تاکید کرد: کمک پنج تا 10 میلیاردی در سال به تیم فوتبال پارس جم حداقل اقدام نفتی‌ها در قبال خسارت‌های وارده است.

 

جوانان جمی عاشق تیم فوتبال پارس جنوبی هستند

 

امام جمعه شهرستان جم اظهار داشت: خیلی از جوانان عاشق تیم فوتبال پارس جنوبی هستند و مسئولان باید مشکلات این تیم را رفع کنند تا هواداران، جوانان، بازیکنان و کادر فنی و به دور از دغدغه فعالیت خود را انجام دهند. مسؤولان استان بوشهر باید برای حل و رفع دائمی مشکلات این تیم اقدام فوری و موثری انجام دهند.

 

حجت الاسلام محمد محمدی تاکید کرد: تمام دوربین ها بر روی جم زوم شده و باید از حیثیت تاریخی شهرستان دفاع کنیم و از تمام ظرفیت‌ها برای کمک به تیم فوتبال پارس جنوبی استفاده شود. این شهرستان آب آشامیدنی سالم ندارد، جوانانش مشکل اشتغال دارند و فرودگاه هم تعطیل شده و حالا به دنبال تعطیلی تیم فوتبالی هستند که دل‌خوشی مردم و جوانان این منطقه است.

 

پارس جنوبی هیات مدیره و مدیرعامل رسمی ندارد

 

فعال فوتبالی شهرستان جم اظهار داشت: تیم فوتبال پارس جنوبی شرایط مالی خوبی ندارد و تداوم این مشکلات می‌تواند تنها دل‌خوشی مردم جم و جنوب ایران را بگیرد.

 

عبدالحسین بابایی‌پور افزود: چندین ماه است که تیم فوتبال پارس جنوبی هیات مدیره ندارد و جلسات مربوطه نیز تشکیل نمی‌شود علاوه بر آن سه ماه است که مدیرعامل باشگاه به صورت موقت فعالیت می‌کند و به نظر می‌رسد اراده‌ای برای معرفی رسمی مدیرعامل باشگاه نیز وجود ندارد.

 

وی تاکید کرد: جم در رده‌های پایه بازیکنان با استعداد و ظرفیت‌های ویژه‌ای دارد که مدیران باید علاوه بر توجه به تیم بزرگ‌سالان به تیم‌های پایه نیز توجه کنند و مشکلات را رفع کنند.

 

اولویت اول شهرستان جم حل مشکلات پارس جنوبی است

 

فرماندار شهرستان جم در این گفت‌وگو اظهار داشت: اولویت اول شهرستان جم را تیم پارس جم می‌دانم و حتی بین آب و تیم پارس، تیم پارس را به عنوان اولویت اصلی معرفی کرده‌ام و معتقدم رفع مشکلات این تیم از آب و برق و اشتغال واجب‌تر است.

 

محمد حسینی خاطرنشان کرد: برنامه‌های کوتاه‌مدت و میان مدتی برای رفع مشکلات تیم پارس طراحی شده که در کوتاه مدت تزریق مالی در دستور کار قرار دارد و در گذشته تمهیدات لازم برای حمایت ویژه‌تر از تیم پارس با تعامل و تامین حقوق پتروشیمی‌ها انجام شد.

 

 

تیم فوتبال پارس جنوبی جم از لحاظ مشکلات مالی یکی از تیم‌های بحرانی لیگ برتر است. هر چند در ابتدای فصل بازیکنان و کادرفنی بخشی از قراردادهای خود را دریافت کرده‌اند اما به دلیل بدهی‌ها و مسدود شدن حساب بانکی این باشگاه و محروم شدن از نقل و انتقالات نیم فصل، به نظر می‌رسد این تیم در نیم فصل دوم شرایط سخت‌تری را تجربه خواهد کرد و اگر مشکلات رفع نشود، پارس جنوبی قطعا راه نفت تهران را ادامه می‌دهد. بهتر است تا دیر نشده مسؤولان شهرستان جم و استان بوشهر برای حل دائمی مشکلات پارس جنوبی چاره اندیشی کنند. تیم فوتبال پارس جنوبی در حالی گدایی پول می‌کند که در اختیار پایتخت انرژی ایران است و پالایشگاه‌ها و شرکت‌های نفت و گازی منطقه جز بزرگ‌ترین پالایشگاه‌های خاورمیانه هستند.

 

انتهای پیام/

جان انسان برای چینی‌ها اهمیت ندارد

آوای پارسیان : یک مردم‌شناس گفت: چینی‌ها در سانحه‌ای که برای نفتکش ایران اتفاق افتاد، نه خودشان وارد عمل شدند و نه اجازه دادند کشور دیگری وارد عمل شوند. خواهیم دید که بعد از این اتفاق هیچ عذرخواهی هم از ایران نخواهند کرد.

به گزارش«آوای پارسیان» به نقل از ایسنا؛ ابراهیم فیاض در پی حادثه‌ای که برای نفتکش سانچی در آب‌های چین افتاد، بیان کرد: یقین دارم اگر برای نفتکش ایرانی در هرجای دیگر از جمله آمریکا یا اروپا چنین اتفاقی می‌افتاد، دچار چنین وضعیتی نمی‌شد. دولت چین می‌توانست در این حادثه خیلی کارها انجام دهد اما کاری نکرد، چون جان انسان‌ها برایش ارزش ندارد. باز هم ژاپنی‌ها نسبت به چینی‌ها انسانی‌تر عمل کردند.

او با بیان اینکه بزرگترین اشتباه تاریخی ما این است که مقابل غرب به شرق تکیه می‌کنیم، افزود: شرقی‌ها، ما را در بُعد تمدنی و تکنولوژی و اخلاق بیشتر به انحطاط نزدیک می‌کنند. ما در مقابل غرب‌گرایی، شرق‌گرایی راه می‌اندازیم.

این جامعه‌شناس- مردم شناس در پاسخ به اینکه اگر قرار باشد نه به شرق و نه به غرب اعتماد کنیم پس در این زمینه باید چه کاری انجام دهیم؟ اظهار کرد: اینکه همیشه به غرب فحش دهیم و به سمت شرق برویم، اشتباه است. حتی اروپایی‌ها هم نمی‌توانند به چینی‌ها اعتماد کنند.

تاریخ، در کشور ما بی اهمیت است

فیاض با بیان اینکه بزرگ‌ترین دلیل عقب ماندگی ما بی‌معنی بودن تاریخ در کشورمان است، توضیح داد: دلم به عنوان یک مردم شناس می‌سوزد که تاریخ در کشور ما بی‌اهمیت است. تاریخی را که غربی‌ها نوشته‌اند ترجمه کرده‌ایم، حتی هر چه در بخش ایران‌شناسی تالیف شده، بر اساس تاریخ غربی‌هاست. در بنیاد ایران شناسی، دانشگاه تهران و جاهای دیگر هر منبعی وجود دارد، بر اساس دیدگاه غربی به ایران است. حتی الگوهای دایرة المعارف اسلامی نیز بر اساس الگوهای غربی شکل گرفته و هیچکدام الگوهای ایرانی ندارند.

او اضافه کرد: مشکل ما یکی دو تا نیست و چینی‌ها به شکل نرمی دارند ما را استثمار می‌کنند. همه زندگی ما چینی شده است. نمی‌دانم چرا کشور ما باید به این اندازه به چین اعتماد کند که حتی بدتر از غربی‌ها ما را استثمار کند!؟ باز غربی‌ها با ما رو بازی می‌کنند اما چینی‌ها به شدت زیر بازی می‌کنند. اینکه ما در اعتماد به کشورهای شرقی فرو برویم، بسیار خطرناک است.

این مدرس دانشگاه افزود: باید نگاه عالمانه به خودمان داشته باشیم یعنی تاریخ کشورمان را خوب بدانیم. ایران را در ایرانیت خود و ارتباطات میان فرهنگی تاریخی بفهمیم. متوجه شویم رابطه ما با هند و چین چگونه بوده است. چرا ساسانیان و هخامنشیان به چینی‌ها اعتماد نکردند. ما در تاریخ ساسانیان به رم و در هخامنشیان به یونان اعتماد کردیم اما هرگز به چینی‌ها اعتماد نکردیم.

آنقدر که غربی‌ها قابل اعتمادند، چینی‌ها نیستند

فیاض با بیان اینکه آنقدر که غربی‌ها قابل اعتماد هستند، چینی‌ها قابل اعتماد نیستند، اظهار کرد: ما در آینده به شدت از این موضوع ضربه خواهیم خورد. باید خودمان را در موازنه شرق و غرب نگه داریم و از ترس غربی‌ها به دام چینی‌های بی اخلاق نیفتیم. ما در جریان بعد از انقلاب چون با غرب مشکل داشتیم بیشتر به شرق تکیه کردیم که متاسفانه شرق هم به شکل غیر اخلافی به ما نارو می‌زند. شرقی‌ها به شدت غیر اخلاقی هستند، مذهب آنها غیر توحیدی است. اوج مذهب آنها بودایی است که در آن اصل بر شر جهان و شیطان حاکم است. وظیفه روحانیون بودایی دور کردن شیطان است. برای مثال در تایلند جلوی خانه‌ها جایگاهی به شکل حجله وجود دارد که مردم هر روز در آن برای شیطان غذا می‌گذارند.

او بیان کرد: برعکس ادیان ابراهیمی و مسیحیت، شرقی‌ها به شدت انسان‌های بت پرستی هستند. از نظر بهداشتی سطح پایینی دارند، غیر قابل اعتماد هستند، با دور کوتاهی در بازارهایشان می‌توان متوجه بی‌اعتمادی به آنها شد زیرا هر کدام برای ارائه محصول هایشان یک قیمت می‌آورند در حالی که وقتی وارد بازارهای غربی می‌شوید، شاهد یک قیمت واحد هستید و رفتار صادقانه‌ای از خود نشان می‌دهند.

این مردم‌شناس ادامه داد: متاسفانه تکیه ما به شرق موجب شده که همیشه ضربه بخوریم. در موضوع تحریم‌ها، غرب به صورت مستقیم با ما برخورد کرد اما بیشترین ناروها به کشور ما از سوی شرقی‌ها صورت گرفت که از این موضوع سود بردند و سو استفاده زیادی کردند. اگر ایران به شدت دچار بحران ساختارهای اجتماعی شده است، به دلیل قاچاق کالاهای چینی‌ است.

شاهد غرب‌گرایی وحشتناکی در کشورهای شرقی هستیم

فیاض در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان اینکه آنچه ما در شرق می‌بینیم، غرب‌زدگی افراطی است، گفت: کشورهای شرقی بیشتر ویترین غربی‌ها هستند زیرا تکنولوژی خود را از غرب می‌گیرند و باز تولید می‌کنند. کپی کردن اندیشه، هنر، فیلم و... از غربی‌ها در شرق به شدت بالاست و ما شاهد غرب‌گرایی وحشتناکی در کشورهای شرقی هستیم. سلسله مراتب اجتماعی در شرق به شدت بالاست و موجب به جود آمدن سلسله طبقاتی بسیاری شده است. در کشور چین عده‌ای در فقر شدید و عده دیگری در اوج ثروت زندگی می‌کنند.

او با بیان اینکه حزب کمونیست در چین تبدیل به حزب سرمایه داری شده است، افزود: به عقیده من در ساختار اجتماعی که در حال حاضر با وجود شبکه‌های اجتماعی رخ داده، با فروپاشی جدی چین مواجه خواهیم شد. در حال حاضر برخوردی که چینی‌ها با آمریکا دارند برای درست کردن جبهه‌ای است که از فروپاشی درونی این کشورجلوگیری کند؛ زیرا چین به یک جامعه استثماری بدتر از دوره امپراطوری تبدیل شده است.

هیچ اشتراک فرهنگی با چین نداریم

این جامعه‌شناس درباره اینکه بارها در تفاهم‌نامه‌هایی که با این کشور بسته شده یا همچنان می‌شود، شاهد این بوده وهستیم که مسوولان درباره اشتراکات فرهنگی ایران و چین صحبت کرده‌اند؟ توضیح داد: جریان ثروت کشور ما از درآمد نفتی موجب شده برخی فقط به فکر واردات کالا باشند و از این موضوع سود بیشتری ببرند. ما هیچ اشتراک فرهنگی با چین نداریم. غیر از شمال چین که تا ژاپن می‌رود ما هیچ اشتراکاتی با چینی‌ها نداریم. اگر نگاهی به تاریخ بیندازیم متوجه می‌شویم که چینی‌ها حتی در دوران پهلوی هم به ما نارو زدند. هواکوفنگ- نخست وزیر وقت چین- به اندازه کافی به ما خیانت کرد و در زمان جنگ به کشور ما ضربه زد. اگر کتاب تاریخ رابطه ایران و چین منتشر شود، متوجه می‌شویم رابطه‌ ایران و چین هیچ‌وقت خوب نبوده و آنها تا جایی که توانستند ما را به نفع خودشان استثمار کردند. چینی‌ها اصلا قابل اعتماد نیستند و ما با آنها هیچ اشتراکات فرهنگی نداریم. آنها کجا و ما کجا؟

۱۶ دی ماه یک فروند نفتکش ایرانی با یک فروند کشتی چینی، برخورد کرد که باعث حریق نفتکش ایرانی و مفقود شدن ۳۲ پرسنل آن (۳۰ ایرانی و دو بنگلادشی) شد. دولت چین در مواجهه با این سانحه رفتاری داشت که انتقادهای بسیاری برانگیخت.

«جان باختن یک خانواده بر اثر گازگرفتگی»، از آن دسته خبرهایی است که به نظر می‌رسد تلخی‌اش برای همگان قابل درک نباشد یا شاید هم به دلیل فراوانی‌اش باشد که کمتر به آن توجه شده است و جدی‌اش نمی‌گیریم.

آوای پارسیان : شاید باور کردنش برای تان سخت باشد اما طبق آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور در نیمه نخست امسال، ۲۲۳ نفر بر اثر مسمومیت با گاز منواکسیدکربن در کشور جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات ۱۹۴ نفر بود، 14.9 درصد افزایش یافته است.

 

همچنین آمارها نشان می‌دهد حدود ۷۰ درصد تلفات مسمومیت با گاز مربوط به نیمه دوم هر سال است. این روزها که هوا در بیشتر نقاط کشور سرد شده و کم‌کم زمان استفاده از بخاری و وسایل گرمایشی رسیده است، خطر ابتلا به گاز گرفتی در شهرها و روستاهای کشورمان هم به بالاترین حد ممکن می‌رسد. در شش ماه دوم سال که در همه خانه‌ها، وسایل گرمایشی احتیاج است، باید مراقب بود تا حادثه ای اتفاق نیفتد در پرونده امروز زندگی سلام با سه آتش نشان صحبت کرده ایم تا از تلخ ترین خاطرات عملیات گازگرفتگی شان برای مان بگویند. گازگرفتگی‌هایی که به دلیل یک بی احتیاطی اتفاق افتاده و یک یا چند کشته بر جای گذاشته و چندین و چند خانواده را داغدار کرده بودند. در ضمن، نکات بسیار مهم و کاربردی درباره این قاتل خاموش در همین داستان‌ها مطرح شده است که ضرورت خواندن و دانستن اش برای همه، واضح و مبرهن به نظر می‌رسد.

 

 

احساس سرماخوردگی فرد گازگرفته، خوابیدن و مرگ!

 

حمیدرضا شادمان، 36 ساله، مدیر واحدهای آتش‌نشانی در یکی از شهرهای استان مرکزی است. او با بیان این‌که عملیات‌ گازگرفتگی جزو تلخ‌ترین عملیاتی است که آتش‌نشان‌ها اعزام می‌شوند، می‌گوید: «قبل از هر چیز می‌خواهم به این نکته اشاره کنم که آتش‌نشانی یک شغل نیست، باید عاشق بود تا بتوان با وجود سختی‌ها در این شغل دوام آورد و ادامه داد. تقریبا همه افراد با تصور این که خانه‌ای آتش می‌گیرد و آن‌ها سراسیمه به محل حادثه می‌روند و آتش را خاموش می‌کنند و افراد را نجات می‌دهند، عاشق این شغل می‌شوند اما این کار تنها زمانی خوب است که از دست تان کاری بربیاید و بتوانید افرادی را نجات بدهید. نکته همین‌جاست که متاسفانه در همه عملیات‌ گاز گرفتگی افراد مسموم و در بیشتر موارد هم فوت شده‌اند.»

 

خانواده‌ای که داغ عجیبی را متحمل شدند

 

این آتش‌نشان با بیان چند ویژگی درباره گاز منواکسیدکربن از عملیاتی می‌گوید که فرد گازگرفته به اشتباه احساس سرماخوردگی داشته بنابراین برای نجات خودش هیچ تلاشی نکرده است: «احتمالا می‌دانید که گاز منواکسیدکربن سمی است که از کربن به وجود می‌آید و رنگ و بوی خاصی ندارد و به همین دلیل آن را قاتل خاموش می‌نامند. وقتی این گاز وارد بدن و سیستم تنفسی فرد می شود بلافاصله با گلبول‌های قرمز برخورد و واکنش نشان می‌دهد و باعث می‌شود تا اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد که نخستین عوارض این مسئله در ابتدا سوزش چشم‌هاشد و پس از سپری شدن زمانی بین یک تا دو ساعت بسته به غلظت منواکسیدکربن موجود در مکان، فرد احساس خواب آلودگی و احساس خستگی مفرط می‌کند. اعضای بدن گِز گِز می کند و اگر شخص سعی کند سرپا بایستد، دچار سرگیجه و حالت تهوع می‌شود و چشم‌ها در این حالت اغلب سیاهی می‌رود و در ادامه ممکن است شخص بیهوش شود. با ذکر این مقدمه باید بگویم که در یکی از عملیات‌ گاز گرفتگی که هیچ گاه از ذهنم پاک نمی‌شود، شخصی که تنها در خانه بود، با خانواده‌اش تماس گرفته و اظهار کرده بود که گویا سرما خورده است بنابراین کمی استراحت می‌کند. او از خانواده‌اش خواسته بود که اگر زنگ زدند و جواب نداد، نگران نشوند چون می‌خواهد که کمی بخوابد. اما غافل از این‌که گاز گرفتگی حالت سرماخوردگی به افراد می‌دهد و به همین دلیل می‌خواهند به خواب بروند تا خوب شوند اما متاسفانه دیگر بیدار نمی‌شوند! بعد از چند ساعت، خانواده اش با ما تماس گرفتند چون به محض ورود، متوجه بوی گاز در خانه شده بودند. مادرش آن چنان ضجه می‌زد که گاهی هنوز صدایش در گوشم می‌پیچد. شناخت علایم مطرح شده توسط فرد یا اعضای این خانواده، به راحتی می‌توانست مانع این اتفاق تلخ شود اما ... »

 

 

عروس و دامادی که شب اول زندگی  شان فوت کردند!

 

«سید جواد شریعتی»‌فر هم از آتش‌نشان‌های موفق است که درباره اهمیت نصب اصولی بخاری و بررسی دودکش‌ها و خاطره‌ای تلخ از سختی‌های خبر دادن به پدر عروس و دامادی می‌گوید که فرزندان‌شان شب اول زندگی مشترک‌ به دلیل یک بی‌احتیاطی دچار گازگرفتگی شده و فوت کرده بودند: «ایمن‌ترین وسیله گرمایشی شوفاژ و پکیج هستند که اکسیژنی از فضا نمی‌گیرند اما کسانی که از بخاری استفاده می‌کنند، حتما باید منافذی را برای جریان هوا باز بگذارند. یادم نمی‌رود، عملیاتی بود که ما برای نجات جان یک زن و شوهر به خانه‌ای اعزام شدیم که تازه عروس و داماد بودند و در شب ازدواج‌شان دچار مسمومیت شده و فوت کرده بودند. برای افراد آتش‌نشان که همراه من بودند، صحنه دلخراشی بود و خبر دادن به خانواده‌ای که باید فردای عروسی فرزندان‌شان، لباس عزای آنان را می‌پوشیدند، خیلی برای‌مان سخت بود. اگر یک نفر، فقط یک نفر به جای چیدن آن جهیزیه آن‌چنانی به فکر بررسی دودکش‌های بخاری افتاده بود که یک گرفتگی ساده داشت، هیچ‌گاه دو خانواده با این خبر شوکه کننده روبه رو نمی‌شدند.  همین‌جا لازم است بگویم توصیه اصلی‌مان برای وسایل گرمایشی این است که در صبح این وسایل را نصب کنند تا اگر حالت مسمومیت به افراد دست داد، هوشیار باشند. البته در زمان گاز گرفتگی هم نباید دستپاچه شد زیرا ثانیه به ثانیه ارزشمند است و بعد از چند دقیقه هوشیاری از دست می‌رود.»

 

خودم هم دچار گازگرفتگی شدم!

 

این آتش‌نشان که خودش هم با این همه اطلاعات دچار گازگرفتگی شده با بیان خاطره‌ای جالب و متفاوت می‌گوید: «این‌که می‌گویند کوزه‌گر از کوزه شکسته آب می‌خورد، تجربه کردم! در زمستان به مسافرتی رفته بودیم و وسایل گرمایشی در خانه، شومینه بود. بچه کوچکی داشتیم و حرارت شومینه را زیاد کردیم و بدون این‌که مسیر خروج گاز شومینه را چک کنیم، خوابیدیم. در نیمه‌های شب با گریه دخترم از خواب بیدار شدم اما هرچه گریه می‌کرد، مادرش بیدار نمی شد تا آرامش کند. یکهو بلند شدم تا به اتاق بروم، دیدم که سرگیجه و حالت تهوع شدید دارم و متوجه شدم گاز منواکسید خانه را در بر گرفته است. شانس آوردم که کنار دستم انار بود! انار میوه‌ای است که حال مسموم را بهتر می‌کند. به سختی بلند شدم و چند گازی به اناری که در نزدیکی‌ام بود، زدم. حالم بهتر شد و با اورژانس تماس گرفتم. خاطره خنده‌داری هم در همین روز برایم اتفاق افتاد! من هرچه به دکتر می‌گفتم که ما دچار گازگرفتگی شده ایم، می‌گفت که چیزی گازتان گرفته است؟ و دوباره تکرار می‌کردم گاز گرفته تا این‌که متوجه شد با گاز منواکسید مسموم شده ایم!»

 

فرد گازگرفته پشت در خروجی اتاق سوخت و فوت کرد!

 

سید جواد پارسا هم یکی از آتش‌نشان‌های کشورمان است که نزدیک به 15 سال تجربه در این حرفه پرخطر را دارد. او هم از ما می‌خواهد که با توضیح یک مقدمه درباره ویژگی‌های گاز منواکسیدکربن از تلخ‌ترین عملیات گازگرفتگی که به آن اعزام شده است برای‌مان بگوید: «کاش همه ما بدانیم که گاز منواکسید در همان ساعات اول، مغز انسان را از کار می‌اندازد و معمولا دیگران هنگامی متوجه گازگرفتگی فرد یا خانواده می‌شوند که آن افراد در مکانی محبوس، فوت شده‌اند. در هنگام استنشاق گاز شهری به این دلیل که ریه‌ها پر از گاز می‌شود، با اولین جرقه فضای داخلی ریه‌ها می‌سوزد. شاید دیده یا شنیده باشید برخی از افراد که خانه‌های آن‌ها دچار احتراق و انفجار شده است و اشخاصی داخل خانه بوده‌اند، فضای بیرونی بدن آن‌ها نسوخته و سالم مانده است اما از درون دچار سوختگی شده و نیمی از ریه خود را از دست داده‌اند بنابراین، اگر درون مکانی رفتید و بوی گاز را حس کردید فوری خارج شوید و از بیرون محل گاز و برق را قطع کنید. سپس شخصی را برای کمک صدا کنید که آشنا به آن محل باشد. کوچک‌ترین حرکت اشتباه شما باعث بزرگ‌ترین خسارت می‌شود پس خواهش می کنم که هوشیارانه عمل کنید. اگر لباس پشمی بر تن دارید، سریع از تن تان خارجش کنید. اگر موهای بلندی دارید، خیس کنید و با پارچه‌ای نمناک ببندید. این تصور را هم فراموش کنید که تنها روشن کردن یک کبریت یا لامپ و گوشی همراه باعث انفجار می‌شود چراکه حتی نور چراغ قوه نیز خطر‌ساز است و بارها باعث انفجار و مرگ چندین نفر شده است.»

 

صدای سوختن و درخواست کمک فرد گازگرفته را شنیدم اما ...

 

از صحبت با «پارسا» که آن‌قدر با هیجان و دلسوزانه درباره این موضوع صحبت می‌کند، هیچ وقت خسته نخواهم شد اما حالا می خواهم درباره خاطرات بدش از گازگرفتگی هم برای‌مان بگوید تا شاید تلنگری به همه ما برای توجه بیشتر به این ماجرا باشد: «همان طور که گفتم، وقتی گاز شهری درون فضای بسته‌ای پر می‌شود، معمولا انفجار اتفاق می‌افتد و امکان این که افراد از محل فرار کنند، بسیار کم است. بنابراین دچار سوختگی و فوت می‌شوند. یک‌بار برای عملیات انفجار به خانه‌ای رفته بودیم و حجم زیادی گاز در خانه پر شده و تقریبا آتش تمام خانه را گرفته بود. پدر داخل خانه که احساس گازگرفتگی کرده، توانسته بود خود را تا نزدیکی‌های در خروجی اتاق برساند اما متاسفانه موفق به باز کردن آن نشده یعنی توانی در حد باز کردن یک در برایش نمانده بود! بعدش هم پشت در افتاده بود و همسایه‌ها با شنیدن صدای انفجار هم نتوانسته بودند به داخل راه یابند. هنگامی که به محل انفجار رسیدیم، شخص هنوز در حال سوختن بود و با صدای بسیار ضعیفی درخواست کمک می‌کرد. ما بلافاصله اقدام به خاموش کردن آتش کردیم و سعی داشتیم از راهی به داخل خانه راه یابیم اما صدای زنده سوختن هموطن‌مان آزارمان می‌داد و این‌که نمی‌توانستیم برایش کاری انجام دهیم، بیشتر ناراحت‌مان می‌کرد. هنگامی که آتش را خاموش و فرد را از اتاق خارج کردیم، فوری به بیمارستان اعزام شد اما متاسفانه شدت سوختگی بالا بود و منجر به فوتش شد. بقیه اعضای خانواده‌اش هم به دلیل گازگرفتگی فوت کرده بودند. خواهش می‌کنم به هیچ وجه بو و نشتی گاز را دست کم نگیرید و اگر محل نشت گاز را پیدا نکردید، با آتش‌نشانی تماس بگیرید تا قبل از وقوع حادثه‌ای دلخراش و ضرر‌های جانی و مالی بتوانیم به شما خدمت کنیم.»

 

 

دیوارهایی که 6 متر به اطراف پرتاب شده بودند

 

آتش‌نشان‌ها با وجود سختی‌های بسیار این کار، حرفه‌شان را دوست دارند. از خانواده‌هایشان هم که می‌پرسیم، می‌گویند راضی هستند به دلیل نجات دیگران همیشه در معرض خطر هستند.

 

پارسا درباره خاطره تلخ دیگرش، این چنین می‌گوید: «یکی دیگر از بدترین خاطره‌هایم از عملیات‌ گازگرفتگی، مربوط به خانه‌ای بود که گاز شهری سراسر آن را فرا گرفته و با اولین عامل احتراق، انفجاری رخ داده بود که دیوارها تا 6 متر به اطراف پرتاب شده بودند و پوست فردی که در خانه بود به بدنش چسبیده بود! عملیات دلخراشی بود و بعد از رساندن مصدوم به بیمارستان فوت شد اما از تمام این ها تجربه به دست می آوریم و بیشتر مشتاق کار می‌شویم تا از عامل به وجود آمدن چنین حادثه‌ای جلوگیری و مردم عزیزمان را در این باره آگاه‌تر کنیم. نکته پایانی من هم این تذکر است که دودکش بخاری بدون کلاهک(اچ) باعث می‌شود در هنگام باد، تمامی گازهای سمی به داخل خانه وارد شود و لوله بخاری سرد یعنی هیچ گازی از خانه خارج نمی‌شود پس هوشیار بودن در نصب بخاری می‌تواند آمار فوت شدگان بر اثر گاز گرفتگی را به تعداد قابل توجهی کم کند.»

 

هیچ حرفی نمی‌تواند درد مرا بیان کند

 

مردی که در کودکی، مادر، خواهر، برادر و دایی‌اش را به دلیل گازگرفتگی از دست داده است از روز حادثه می‌گوید

 

«علی» پسری ریزنقش و پرجنب‌و‌‌جوش بود که برخلاف من هیچ ترسی از مدرسه نداشت و فقط خوش بود.  روزگار به شیرین‌ترین شکل ممکن برای ما دو همکلاسی در حال گذر بود که غیبت‌های پیاپی او شروع شد و چند هفته به مدرسه نیامد. بعدش هم که آمد، فقط سایه‌ای از آن آدم قبلی بود. کوچک‌تر از آن بودم که عمق فاجعه را درک کنم اما می‌گفتند که علی، مادر،‌ خواهر، برادر و دایی خود را در یک حادثه گاز گرفتگی از دست داده و فقط خودش از این ماجرا جان سالم به‌در برده بود. سال‌ها با او دوست و همکلاسی بودم و به چشم دیدم یک غفلت ساده چه تاثیر ناگواری بر کیفیت زندگی او گذاشت. به مناسبت این پرونده به سختی علی را یافتم و با او  گفت‌وگویی انجام دادم.

 

 حادثه‌ای که با قطع برق شروع شد

 

علی همچنان از یادآوری آن ماجرا آشفته می‌شود و می‌گوید: «برق قطع شده بود و برای روشنایی و استفاده از وسایل گرمایشی در سرمای استخوان‌سوز سیستان از موتور برق استفاده می‌کردیم. چون محیط اتاق تقریبا بزرگ بود، موتور برق را به داخل خانه آورده بودیم و دی‌اکسیدکربن ناشی از موتور برق باعث شد خواهر هشت ساله، برادر شش ساله، مادر و دایی خود را از دست بدهم و خودم هم به دلیل نزدیکی به پنجره و البته زود رسیدن به بیمارستان زنده بمانم.»

 

چوب این سهل انگاری را نخورید

 

«علی»  ادامه می‌دهد: «هفت ساله بودم که از نعمت مادر محروم شدم اما تا 12 سالگی توان پذیرش و هضم این فاجعه را نداشتم. همیشه گمان می‌کنیم حادثه و اتفاق برای همسایه است اما کوچک ترین سهل انگاری فاجعه ای غیر قابل بازگشت  رارقم می‌زند. حالا که پدر شده‌ام درباره وسایل گرمایشی بسیار وسواسی عمل می‌کنم. هیچ کلمه‌ای، هیچ حرفی نمی‌تواند درد مرا بیان کند، دردی که هنوز هم برایم تازه است، امیدوارم هیچ احدی این درد را تجربه نکند چراکه در غیر این صورت تا آخر عمر، چوب سهل انگاری خود را خواهد خورد.»     

 منبع : اقتصاد آنلاین     

دریغ است ایران که ویران شود!

آوای پارسیان:

کسی نمی‌تواند درد‌های کارگری را که از تامین مایحتاج کودکانش درمانده است منکر شود. هیچ کس نمی‌تواند چشم بر خستگی و ناچاری زنان و مردان این دیار که در قوت لایموت خود مانده اند ببندد.

 

 
گرانی و برخی مشکلات و ناکارآمدی‌ها برمردمی که در سرما و گرما در جنگ و خون و تحریم هم پای حکومت بوده اند سخت گرفته است و طاقت‌ها را تمام و کارد را به استخوان رسانده. این‌ها واقعیت‌های عریان و درداور جامعه ایران است.
 
اما آنچه در پس این اعتراض‌ها، در پس این جان به لب رسیدن‌ها، در پس شعار‌های مرده باد و مرده باد خوابیده است، نقشه‌ی شوم شغالانی است که در تاریکی پنجه برخاک میکشند و دندان خونین به هم می‌فشارند تا این غزال تیز پا، اما خسته‌ی مام وطن از تکاپو بیافتد.
 
چه اشکبار است آن روز، این شغالان و گرگان از هر سو حمله خواهند برد. از هرسو بر این غزال خواهند تاخت و دیگر نه جان نه چشم و نه روان وطن برجای خواهند ماند.
 
آنان امروز بر آتش زدن سطل‌های زباله سوت و کف و هورا میکشند تا آتش به جان ایران بکشند.
 
آنان امروز بر شکستن شیشه بانک‌ها و اماکن عمومی غریو شادی سر میدهند تا شیشه عمر این مرز و بوم کهن را به سنگ کینه‌های صد‌ها ساله بشکنند.
 
هم وطن نازنینم. عشقم. جانم. ایرانی گرسنه و خسته از اینهمه فساد اقتصادی و گرانی و تبعیض، آزرده خاطریم حرفی نیست.
 
زخم خورده ایم خواهر عزیز و برادرِجانم نگاه کن شیخکان خلیج فارس و شاهک‌های آل سعود چه ذوقی دارند؟ باور کن آنان فقط به دریدن ایران و صد پاره کردنش می‌اندیشند.
 
من همراه تو اعتراض میکنم. بر هر چه تبعیض و ستم و فقر است.
 
اما آشوب نکنیم. کیان میهن را به توفان توطئه بدخواهان نسپریم. مرده باد را کنار بگذرایم ما در چهل سال پشت سر از این همه مرده باد طرفی بسته ایم؟. سرود ملی ایران بخوانیم و برای زنده بودن و استوار بودن و چالاک بودن این غزال خسته ارزو کنیم.
 
طمع شغالان ال سعودی و گرگان امریکایی را دور بداریم.
 
از دولت و حکومت بخواهیم در اصلاح امور و تصحیح سیاست‌های سراپا اشتباه گام‌های موثر بردار. کار را با اعتراض صلح آمیز خود به جاده درست باز گردانیم. آب بر کشتزار صلاح و سازندگی و پایداری ایران بریزیم نه برآسیاب دشمنان همیشگی. جانتان سلامت.
 

سخنان رئیس قوه‌‎قضاییه مبنی بر لزوم حقوقی‌تر شدن کلانتری‌ها، با استقبال حقوقدانان روبه‌رو شده است؛ این در حالی است که برخی کارشناسان حقوقی معتقدند اگر پلیس قضایی منحل نمی‌شد، اکنون ایرادهای کمتری به عملکرد ضابطین قضایی وارد بود...

آوای پارسیان :رئیس دستگاه قضا به تازگی بر ضرورت حقوقی‌تر شدن و روزآمدی بیشتر کلانتری‌ها تاکید کرده و آن را اقدام موثری در جهت کاهش ورودی پرونده‌ها به دادگستری دانسته است. رئیسی می‌گوید: «تاکید ما این است که کلانتری‌ها به مسائل حقوقی آشناتر شوند و به‌ویژه در حوزه صلح و سازش فعالیت بیشتری داشته باشند. بر همین مبنا لازم است کارگروهی به ریاست دادستان کل کشور و با حضور معاونت پیشگیری از جرم، مرکز شورای حل اختلاف و نیروی انتظامی در جهت رونق صلح و سازش در کلانتری‌ها و هر چه حقوقی‌تر شدن این مراکز، تشکیل شود.»

 

 

رئیسی با بیان اینکه کلانتری‌ها در خط مقدم ارتباط با مردم هستند، بر ضرورت حقوقی تر شدن و روزآمدی بیشتر کلانتری ها در جهت کاهش ورودی پرونده ها به دادگستری تاکید کرد و ادامه داد: تاکید ما این است که کلانتری ها به مسائل حقوقی آشناتر شوند و بویژه در حوزه صلح و سازش فعالیت بیشتری داشته باشند. بر همین مبنا لازم است کارگروهی به ریاست دادستان کل کشور و با حضور معاونت پیشگیری از جرم، مرکز شورای حل اختلاف و نیروی انتظامی در جهت رونق صلح و سازش در کلانتری‌ها و هر چه حقوقی تر شدن این مراکز، تشکیل شود.

 

 

اما حقوقی‌تر شدن کلانتری‌ها چگونه انجام می‌شود و چه تاثیری بر عملکرد آنها خواهد داشت؟ بسیاری معتقدند برخی از ایرادات در عملکرد ضابطان قضایی، به ضعف اطلاعات و آموزش های حقوقی بر می‌گردد.

 

 

مصطفی زارعی، دانش آموخته دکتری حقوق بین الملل و مدرس دانشگاه در ارتباط با ماهیت امر به «فکرشهر» می‌گوید: اقداماتی که در ماه‌های اخیر از سوی ریاست جدید قوه قضائیه اعلام یا وعده آن داده می‌شود، حتی اگر آن طوری که مخالفان او می‌گویند جدی نباشد {اثبات صحت و سقم این ادعا بر عهده همان مخالفان است}، ولی برخی اقدامات و وعده‌ها، دلگرمی‌هایی را در میان اهالی قضا به وجود آورده است. اگرچه گفته می‌شود سیستم قضایی کشور به ویژه در سه دهه اخیر، آنچنان دستخوش تغییرات شده و به ارکان آن لطمه وارد شده است که نمی‌توان باور کرد قوه قضاییه کشور به این زودی به مرتبه‌ای برسد که خواست و مراد بررسی کنندگان قانون اساسی کشور بود.

 

 

وی ادامه می‌دهد: یکی از مواردی که مورد اعتراض اهالی قضاست، انتخاب افراد و اشخاصی است که بدون آسیب‌شناسی لازم وارد این دستگاه یا مدیریت‌های قضایی کشور و سازمان‌های وابسته به آن شده‌ و از قِبَل انتخاب و ورود آنها لطمات زیادی به قوه قضاییه وارد شده است. البته این موضوع نیازمند واکاوی بنیادین در این دستگاه است که مستلزم زمان طولانی و توقع بیشتر برای شنیدن صدای موافقان و مخالفان است.

 

جای خالی پلیس قضایی

 

این حقوقدان با بیان اینکه اظهارت اخیر ریاست قوه مبنی بر اینکه «باید کلانتری‌ها از لحاظ دانش حقوقی و تشکیل پرونده و گزارشات تقویت شوند» امری درست و به جاست، می‌گوید: چهل سال پیش شهید بهشتی به عنوان رئیس دیوان عالی کشور پلیس قضایی را ایجاد کردند. بیش از 10 سال، بسیاری از امور مربوط به ضابطین قضایی را پلیس قضایی انجام می‌داد. هرچند این نهاد نوپا ایراداتی نیز داشت، ولی نفس این کار درست و آموزش‌های لازم داده شده، قدمی مثبت بود.

 

 

وی با بیان اینکه متاسفانه با انتخاب آیت اله یزدی به‌عنوان ریاست قوه قضاییه معلوم نیست به چه جهت یا جهاتی این پلیس منحل شد، متذکر می‌شود: این در حالی است که در اکثر کشورها، نهاد پلیس قضایی وجود دارد که انجام امور مربوط به وظایف ضابطان قضایی را برعهده دارند.

 

 

به گفته دکتر زارعی، در کشور ما پلیس‌ وظایف متعددی دارد و با نام‌های مختلف چون پلیس امنیت، راهور و پیشگیری در درون نیروی انتظامی جا گرفته است. حذف پلیس قضایی و گذاشتن مسوولیت آن بر عهده نیروی انتظامی، یک بازگشت به عقب بود.

 

 

وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر وظایف پلیس قضایی را نیروی انتظامی انجام می‌دهد؛ اما واقعیت این است که به جهت گستردگی کار نیروی انتظامی و کمبود پرسنل، توان این نیرو برای رسیدگی به وظایف اصلی‌اش نیز کافی نیست؛ چه رسد به اینکه وظیفه پلیس قضایی را هم انجام دهد.

 

 

زارعی  با بیان اینکه باید گفت وظایف ضابطین قضایی در جرائم عمومی و سیاسی و امنیتی بسیار سنگین است، خاطرنشان کرد: اینگونه افراد باید آشنایی لازم به امور حقوقی داشته باشند و در حین انجام وظیفه با صبر و تحمل، طوری عمل کنند که حقوق متهمان نیز تضییع نشود. 

 

 

این کارشناس حقوقی  با بیان اینکه با توجه به عدم تفکیک وظایف پلیس قضایی کشور در جرائم عمومی، امنیتی و سیاسی از نیروی‌های انتظامی و امنیتی و اطلاعاتی کشور ایراداتی به وجود آمده است، ادامه داد: البته بخشی از مسائل به وجود آمده با توجه به محدویت‌های رسانه‌های داخلی بیان و گزارش می شود، اما این محدودیت ها و تفریط در بیان وقایع سبب می شود موضوع در فضای مجازی با اغراق و افراط بیان شود که غالبا مقامات آن را جریان‌سازی می‌نامند.

 

 

به گفته دکتر زارعی اگر ضابطین آن طور که رئیس قوه قضاییه مطرح کرده‌اند، مجهز به دانش حقوقی باشند و به لحاظ روانشناسی و دانش اجتماعی هم از تجربه و توان لازم برخوردار باشند، هم پرونده‌های کیفری تشکیل شده در کلانتری‌ها و نزد سایر ضابطین از اهمیت و اعتبار بیشتری برخوردار است و هم امکان بروز ایرادات و انعکاس آن در رسانه‌های داخلی و فضای مجازی کمتر شود.

 

 

وی تاکید کرد: البته در قانون آئین دادرسی کیفری جدید ایران نیز دستورالعمل‌هایی برای نحوه برخورد با متهمان در زمانی که نزد ضابطین قضایی هستند تدوین و تاکید شده است که برای این ضابطین، دوره‌ها و کلاس‎هایی برگزار شود. با این حال به‌دلیل کمبود پرسنل نیروی انتظامی و محدودیت توان ضابطین و نیز نداشتن توانایی‌های حقوقی لازم، همچنان این ضعف به چشم می‌خورد. اگر قوه قضاییه واقعا بخواهد چنین اقدامی را به صورت ریشه‌ای انجام دهد، احیای پلیس قضایی سابق و تلاش در جهت آموزش این افراد از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

 

زارعی تصریح کرد: به هر حال ریاست قوه قضاییه به موضوع مهمی توجه کرده و امیدوارم اقدامات ایشان در این مورد در حد گفتار و سخنرانی باقی نمانده و عملی شود، البته در راس همه این اقدامات توجه به معیشت ضابطان در اولویت است.

 

آموزش مناسب و سزاوار ضابطین قضایی تخلفات را کاهش می‌دهد

 

دکتر مصطفی زارعی  در این مورد «فکرشهر» می‌گوید: کلانتری‌ها در قانون آئین دادرسی به عنوان ضابط هستند. ضابطین نیز تحت امر و آموزش دادستان‌ها قرار دارند، به این معنا که برای صیانت از حقوق شهروندان، شامل خدمات پلیسی و انتظامی و مواردی که برای کشف جرم و تحقیقات مقدماتی یا اقدامات تعقیبی به عنوان ضابط ایفای نقش می‌کنند، باید موازین و استاندارهایی برای اقدامات خودشان مراعات کنند. در این موازین، سزاوار است اصول و چارچوب های حکومت قانون و موازین دادرسی مبتنی بر حقوق شهروندی به ویژه از سوی ضابطین مراعات شود و دادستان‌ها هم مکلفند به طور مرتب آموزش نظارت و بازرسی نسبت به وضعیت ضابطین داشته باشند.

 

 

وی ادامه داد: آموزش مناسب و سزاوار ضابطین سبب می‌شود تخلفات کاهش پیدا کند. تسهیل دسترسی مردم به تسهیلاتی که ضابطین قضایی برای تشکیل پرونده و تحقیقات مقدماتی برای مراجعه به دادگستری به آن رجوع می کنند، زمینه احقاق حق شهروندان را در مراجعه به ضابطین محقق می‌کند.

 

 

به گفته این کارشناس حقوقی، حجم بالای پرونده‌ها باعث بروز نوعی فقدان کیفیت به‌دلیل افزایش کمیت مراجعه به ضابطین می‌شود و این امر کاهش راندمان و افزایش خطا را در مورد ضابطین ایجاد می‌کند. با این وصف، نظارت مستمر و آموزش‌های لازم، با تاکید بر اینکه ضابطین نقش اساسی و اصلی را در پیشگیری از وقوع جرم دارند بار عمده‌ای از روی دوش دستگاه قضایی برخواهد داشت.

 

 

وی اضافه کرد: این نکته نیز حائز اهمیت است که ضابطین می‌توانند در مرحله مراجعه عمومی به کلانتری‌ها با آموزش مناسبی که می‌بینند، بسیاری از پرونده‌ها را با صلح و سازش و ارشاداتی که دارند کاهش دهند تا زمینه تشکیل پرونده و ارجاع آن به دستگاه قضایی کمتر شود. بسیاری از مواقع ما مشاهده می‌کنیم در روند فعالیت ضابطین اگر به هنگام و با کیفیت و مشرف به ضوابط علمی اقدام شود، شاید اصلا شاهد تشکیل پرونده نباشیم و موضوع با یک ارشاد حقوقی یا کیفری صحیح پرونده به سمت صلح و سازش یا مختومه شدن هدایت شود. 

انتهای پیام         

منبع خبر :فکر شهر  

 

حلقه مفقوده در بازدید از یک مدرسه

آوای پارسیان اگر انسان ها را از زوایای چند جانبه بررسی کنیم ضمن پذیرش حکمت الهی و بدور از قضاوت افراد جامعه ،بدرستی متوجه خواهیم شد که علاوه بر علائم ظاهری ، محیط پیرامونی و شرایط اقلیمی افراداز منظر استعداد ،تعقل، فکر و یادگیری ،علاقمندی وسایر توانمندی ها نیز با همدیگر کاملا متفاوت وغیرهم ترازند.  
بنابراین عوامل مورد اشاره در خصوص همه گروه های سنی بویژه نوجوانان و جوانان صادق و تمام رفتارهای وی را تحت تاثیر قرار میدهد. شناخت و درک هرکدام از تفاوت های رفتاری را میتوان تشخیص وبه تفکیک اندازه گیری نمود که این مهم فقط و فقط در تخصص وحیطه وظیفه مربیان وتعلیم دهندگان می باشد. امروزه مربی وتعلیم دهنده یاآموزش دیدگان وتجربه آموختگان وتعلیم دیدگان آموزش ده و تعلیم ده ناظروشاخص همین معلمان و دبیران واساتید مدارس و دانشگاه می باشند  
معلمان ومربیان بعداز والدین اولین کسانی هستندکه آموختن ،یادگیری مهارت ها ،آشنایی وشناخت فرهنگ وآداب وسنن ،پیداکردن نقش خویش درجامعه،دست یافتن به جایگاه واقعی رابه افراد حامعه آموزش میدهند ارزش این آموزش بر هیچ انسان آزاده ای پوشیده نیست وبه همین علت شناخت وپیشرفت جوامع بشری را باید از نقش غیر قابل انکارآنان دانست. به تناسب تفاوت های زیاد ،درحافظه یادگیری ،درک وگیرایی مفاهیم و استعدادافراد مختلف قاعدتا دبیران و مربیان هم به همان نسبت رفتارهای متمایزی دارند،دراین حالت انتظاراتشان ازهمه دانش آموزان در انجام تکالیف وپاسخگویی به سوالات به یک اندازه هست ودراین وضعیت دو روی سکه را پیش رو خواهد داشت یا دانش آموزان در برآورده نمودن انتظارات معلم کوتاهی خواهند نمود که سرزنش و بی انگیزگی معلم را در پی خواهد داشت و یا اینکه منجربه عقب نشینی دانش آموزان در رشد وپیشرفت میگردد که دراین میان حلقه مفقوده ای برای  تعادل ونظم ،تفهیم ساده تر مفاهیم بین معلمان و مربیان با دانش آموزان وجود داردواین مهم چیزی نیست جزرابطه رفاقت و صمیمیت بین طرفین که ورود معلمین از منظر این حلقه مفقوده (گرچه مهربانی و تعلق خاطر فیمابین به خصوص از سوی دبیران وجود دارد ولی هنوز هم احساس نیاز میشود) می تواند دنیای یک دانش آموز را متغیر و سرنوشت آینده وی رابه سمت روشنی و ترقی ترسیم نماید که عکس قضیه نیز صادق و متصور خواهد بود.وقتی درمهربانی و صمیمیت تقابل رفتار مهربانانه جای تفاوت را گرفت رابطه کاملا دوستانه و رفاقتی خواهدشد و انتظارات طرفین بخوبی به سرانجام میرسد و این ااثر خوشایند هیچ موقع حلاوتش کم نمیشود و بی نتیجه نمی ماند بلکه تمام عوامل بازدارنده را به محرک های انگیزشی مبدل خواهندنمود .
در آیین و باورمان هست که معلمی شغل انبیاءاست آیا براستی چنین هست؟
یک معلم چون الگو وسرمشق دانش آموزانش خواهد بود نبایستی فقط به وظیفه ذاتی تعلیم و آموزش عین مطالب کتاب و جزوات بسنده کندوساعات موظفی خود را پاس نماید  بلکه مهمترین وظیفه وی باصرف اندکی زمان بیشتر،دوستی ملموس تر، ایجاد انگیزه و روشن نمودن چراغ امید در دلهای بالقوه ای هست وتنها با یک تشویق کلامی و کاملا بدون هزینه به بهترین ها تبدیل نمایند.معلم می بایست در لباس معلمی خود برای دستیابی به اهداف مقدسی که برای شغلش مد نظر هست از هیچ تلاشی دریغ نورزد اما نکته مهم این است که بجای سخت گیری وسخت کوشی و پر نمودن تابلوی کلاس از مطالب حجیم و غیر کاربردی با هوشیاری در تشخیص روحیات بچه ها وهوشمندانه عمل کردن دست در دستان فرزندان خود در اوج شادمانی به قله رفیع هدف خویش نائل گردند.
یادمان باشد از شغل مقدس معلمی برای خودمان یک سمبل باتمام عیار خوبی ها و بهترین ها را بسازیم ومسئولیت داریم اگر این هدیه ارزشمند را با رفتارهای ناشایست در ذهن دانش آموزان به یک ضد ارزش وسپس انزجار تبدیل کنیم تنها ره آورد خدمت مان خیانت و بی تعهدی چیزی دیگر نخواهد بود پس طوری عمل شود که شما را همیشه به عنوان قدرت اول و سمبل اول در امر تربیتی و آموزشی واجب تکریم و احترام بدانند.بر همین اساس ضرورت دارد تا از این قشر کم تجربه و ناپخته مراقبت نمود و آنها را با رفتارها و منش های نیک خودتان به عنوان مدیران،رهبران اصلی آینده جامعه پرورش وتعلیم دهید.
حیدر مجدنیا

در دیدار رهبر انقلاب با دانشجویان در اول خرداد، تصویری در کنار ایشان خودنمایی می‌کرد که چشم همه حضار برای لحظاتی به آن عکس دوخته‌ شده بود، صاحب این تصویر، جوانی بود که به همراه همرزمانش و به‌فرمان امام، ابهت پوشالی آمریکایی‌ها را در خلیج‌فارس در هم شکستند.

آوای پارسیان : سیداحمد موسوی| کمتر کسی تا قبل از سال 94 او را می‌شناخت، وقتی به عنوان شهید شاخص سال کشور انتخاب شد، نگاه‌ها به سمت این جوان از دیار «دشتی» رفت، دیگر وقت معرفی شدن مردی بود که «حماسه‌ای نادر» از خود به‌جای گذاشته بود.

 

دراواخر اردیبهشت‌ماه سال جاری و در روزهایی که ناو هواپیمابر آمریکا با ورود به خلیج‌فارس به خیال خود، قصد ایجاد ترس و دلهره در ملت ایران را داشت،  در حین دیدار رهبر معظم انقلاب با دانشجویان، تصویری در کنار مقام معظم رهبری خودنمایی می‌کرد که چشم همه حضار برای لحظاتی به آن عکس دوخته‌شده بود، صاحب این تصویر، جوانی بود که به همراه همرزمانش و به‌فرمان امام، ابهت پوشالی آمریکایی‌ها را در خلیج‌فارس در هم شکستند.

 

جنگ نفتکش‌ها در خلیج‌فارس

در سال 1366 جنگ 8 ساله به دریا کشانده شده بود و نفت‌کش‌ها و کشتی‌های تجاری ایران هدف رژیم بعث عراق قرار می‌گرفتند، با ورود آمریکا و شوروی به خلیج‌فارس، توان نظامی جبهه مقابل ایران به‌شدت افزایش یافت، ضمن اینکه عراق در سال‌های پایانی جنگ با خرید تجهیزات نظامی از غرب و شوروی توانسته بود قدرت نظامی خود را افزایش دهد و خود را برای تهدید منافع ایران در دریا آماده سازد، اما در مقابل تنها دو سال از تأسیس نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌گذشت. توان دریایی و هوایی ارتش ایران نیز باگذشت هفت سال از جنگ کاهش پیداکرده بود و به دلیل تحریم‌ها و عدم تأمین مالی بازسازی نشده بود.

 

رجزخوانی آمریکایی‌ها

آمریکا برای اینکه اقتدار جمهوری اسلامی را در خلیج‌فارس از بین ببرد، به کشورهای حاشیه خلیج فارس اعلام کرده بود که هر کشوری در لوای پرچم آمریکا قرار بگیرد، کار اسکورت کشتی‌های نفتی را در خلیج‌فارس انجام می‌دهیم و کسی جرات رویارویی با این کشتی‌ها را ندارد.

 

کشور کویت از این طرح  استقبال کرد و آمریکا   پرچم  خود را بر فراز کشتی  غول‌پیکر نفتی «اَلرَّخاء» با ظرفیت 402 هزار تن وبه عبارتی بیش از سه میلیون بشکه نصب کرد  و نام کشتی را به «بریجتون» تغییر داد  و به همراه اسکورت 6 ناو جنگی به آب‌های خلیج‌فارس فرستاد.

پخش زنده لحظه به لحظه توسط CNN

 

در آن برهه شبکه CNN تازه شکل‌گرفته بود و هر کاری در کشتی‌ها نظیر تعویض پرچم هم که انجام می‌شد، CNN به‌صورت زنده پخش می‌کرد و روزانه چندین بار برنامه‌های خود را قطع می‌کرد و حرکت کاروان نفت‌کش آمریکایی را در خلیج‌فارس نشان می‌داد.

 

اولین کاروان از نفت‌کش‌های کویتی آن‌هم با پرچم آمریکا و اسکورت کامل نظامی توسط ناوگان جنگی این کشور، در تیرماه سال 66به راه افتادند و دولت آمریکا نیز عملیات سنگینی را در ابعاد روانی، تبلیغی، سیاسی و نظامی جهت انجام موفقیت‌آمیز این اقدام انجام داده بود.

 

درحالی‌که بیش از 100 خبرنگار را کشتی بریجتون بالای عرشه خود داشت، لحظه‌به‌لحظه حرکت و رد شدن آمریکا از خلیج‌فارس از شبکه CNN  به‌صورت زنده برای جهانیان پخش می‌شد.

 

سیاسیون: زدن کشتی آمریکایی هزینه دارد/ امام خمینی: اگر من بودم می‌زدم

 

فرماندهان سپاه به همراه سیاسیون وقت، جریان عبور آزاد و متکبّرانه ناو‌های جنگی آمریکا و نیز سایر کشتی‌ها و شناور‌های تحت حمایت این کشور را به گوش حضرت امام خمینی (ره) رساندند، امام دستور زدن ناو جنگی را داد اما برخی سیاسیون با توجیهات مختلف از جمله اینکه زدن کشتی آمریکایی در آن برهه هزینه دارد، مانع از این کار شدند.

 

با عبور ناو آمریکایی از منطقه یکم دریایی سپاه و در دو مرحله فرماندهان به همراه سیاسیون خدمت حضرت امام رسیدند و در دیدار سوم حضرت امام نیز فرمودند: «اگر من بودم، می‌زدم»، همین حرف امام برای «نادر» و هم‌رزمانش کافی بود که تدارک عملیات شجاعانه علیه نفت‌کش آمریکایی‌ها را انجام دهند.

 

شروع عملیات مین‌گذاری در دریا

 

شیر مردان نیروی دریایی سپاه اسلام و در رأس آن‌ها سردار شهید «نادر مهدوی» با هم‌رزمانش که تعدادشان به کمتر از 20 نفر می‌رسید،  با رشادت وصف‌ناشدنی و مشقت‌های فراوان در فاصله ۱۳ مایلی غرب جزیره فارسی در آب‌های خلیج‌فارس، 6 مین‌ دریایی را در آب رها کردند.

 

به دلیل تلاطم بالای دریا، مین‌های رهاشده در جاهای مناسب از قبل تعیین‌شده قرار نگرفت اما به هر صورت در دریا رها شد و ناوگروه ذوالفقار به فرماندهی شهید نادر مهدوی از منطقه جدا شد.

 

وقتی که غرور آمریکایی‌ها در هم شکست

 

سرانجام در دوم مردادماه سال 66 و پس از گذشت 40 روز از حرکت نفتکش آمریکایی در خلیج‌فارس،  از 6 شناور آمریکایی که دو شناور نفت‌کش و چهار شناور ناو اسکورت بودند، صدای مهیبی از خلیج‌فارس شنیده شد و کشتی غول‌پیکر «بریجتون»  در آب‌های خلیج‌فارس مورد اصابت مین‌های ریخته شده قرار گرفت و کشتی نفتی بریجتون منفجر شد.

 

بلافاصله چهار ناو جنگی اسکورت به نفت‌کش بریجتون چسبیدند تا جایی که این ناوها از ترس اینکه اگر جلوتر بروند، احتمال برخورد با مین‌های کارشده را دارند، از جای خود تکان نمی‌خوردند تا اینکه پس از سه روز، دو ناو سمت راست آمریکایی از ترس اینکه مورد اصابت موشک ایران قرار بگیرند، به سمت چپ کشتی بریجتون رفتند که متمایل به سمت عربستان بود.

 

دیدار با امام

پس از اقدام دلیرانه سردار شهید «مهدوی» و هم‌رزمانش، به‌پاس قدردانی از این عزیزان، برنامه دیدار با حضرت امام خمینی (ره) تدارک دیده شد و شیر مردان نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دیدار رهبر انقلاب نائل آمدند.

 

در این دیدار، حضرت امام یکایک این سربازان جان‌برکف اسلام را مورد ملاطفت و تفقّد خود قراردادند و پیشانی سردار شهید «نادر مهدوی» را بوسیدند.

 

«نادر مهدوی» سرانجام در ۱۶ مهرماه سال ۶۶ همراه با هم‌رزمانش همچون سردار شهید «غلام‌حسین توسلی»، «بیژن کرد»، «نصرالله شفیعی»، «آبسالانی»، «محمّدی‌ها» و «مجید مبارکی» جهت انجام گشت، با استفاده از ۲ فروند قایق «بعثت» و یک فروند ناوچه به نام «طارق» به سمت جزیره «فارسی» در آب‌های نیلگون خلیج‌فارس حرکت می‌کنند و با آمریکایی‌ها درگیر می‌شوند.

 

نحوه شهادت نادر و همرزمانش

«نادر» و «بیژن»، با سلاح «دوشکا» به‌طرف بالگرد‌های آمریکایی در هوا شلیک می‌کردند و هم در پی گرفتن شهدا و زخمی‌ها از آب بودند، دشمن، پس از آن‌که همه شناور‌ها و تجهیزات ناوگروه را زده بود، پس از ۲۰ دقیقه «نادر» و «بیژن» و چهار نفر دیگر را اسیر می‌کنند.

 

دستگیری «نادر» برای دشمن بسیار اهمیت داشت آن‌چنان‌که پس از دستگیری اعضای بازمانده ناوگروه، بلافاصله درصدد شناسایی او برمی‌آیند و از تک‌تک اسرا درباره «نادر» جست‌وجو می‌کنند و وحشیانه بعد از شناسایی او را به شهادت می‌رسانند.

 

شکنجه و شهادت با میخ‌های فولادی

 

پس از گذشت ۶ روز، پیکر‌های مطهر شهدا و اسرا از «مسقط» پایتخت کشور «عمان» تحویل گرفته شد، آمریکایی‌ها سینه شهید «نادر مهدوی» را با میخ‌های فولادی بلند سوراخ کرده بودند و با چند تیر به قلب، بازو و سجده‌گاهش او را به شهادت رسانده بودند.

 

هنگامی‌که جنازه مطهر سردار شهید «نادر مهدوی» به خاک میهن رسید، دست‌ها و پاهایش به‌صورت خیلی محکم بسته‌شده بود و نشان می‌داد که دشمن، حتّی از جسم بی‌جان این شهید نیز هراس داشته است.

 

قدرت ضرب شست نادر مهدوی و هم‌رزمانش در نیروی دریایی سپاه به آمریکا و ایادی آن در منطقه به حدی بود که پس از گذشت بیش از 30 سال از آن روز، آمریکایی‌ها جرأت عرض‌اندام را در خلیج‌فارس ندارند و امثال «نادر‌»ها هنوز در معرکه و میدان نبرد حضور فعالانه و پویا دارند و گوش‌به‌فرمان ولی خود، آماده خلق حماسه نادری دیگری در خلیج‌فارس هستند.

 

جنگ نفت‌کش‌ها به عقیده کارشناسان نظامی یک نبرد کاملاً نامتقارن بود که قایق‌های تندرو در برابر ناوهای جنگی پیشرفته غربی و شرقی، جنگنده‌های عراقی و بالگردهای آمریکایی قرار داشتند و اگر توان نظامی ایران بیشتر بود و از قایق‌های تندروی پیشرفته‌تر و بیشتری برخوردار بود، ممکن بود آمریکا و شوروی هیچ‌گاه وارد نبرد در خلیج‌فارس نشوند.

 

انتهای پیام/  

 

خبرگزاری فارس بوشهر

 

پایان داعش؛ پایان پرچم های برافراشته فتنه از عراق تا شام

آوای پارسیان پایان داعش؛ پایان پرچم های برافراشته فتنه از عراق تا شام
صبح بدون داعش،صبحی به یاد ماندنی و دلپذیر

امروز ملت های منطقه  تحقق وعده صادق فتح الفتوحی را به سور می نشینند که  با قطره قطره خون جوانانی مقاوم رقم خورد
از فاطمیون و حیدریون و زینبیون از ایران و افغانستان و عراق و سوریه تا لبنان و پاکستان

پایان داعش فتح الفتوحی عظیم در عراق و شامات و کاری بود کارستان، که به تدبیر سرداری شجاع محقق شد و همرزمانی گمنام
همانان که همگام با او در گمنامی حماسه ها آفریدند؛ اما خود گمنام ماندند تا اجر جهادشان مضاعف شود

وعده صادق محقق شد؛ همان گونه که حق وعده اش را داده بود:
"ولینصرنّ اللَّه من ینصره""  اگر دین خدا را و راه خدا را و هدف‌های الهی را یاری کنید، شما را یاری خواهد کرد"

وعده صادق محقق شد  به  حنجر بریده و پیکرهای قطعه قطعه شده و خون  های به ناحق ریخته جنگ آورانی نام آور از رضوی و ابوحامد و مغنیه و کنعانی وعطری تا جوانی و خراسانی و اسکندری و بختی و بخشی؛ از علیزاده وقربانی و نوری تا محسن حججی و سردار سرافراز حسین همدانی .

به بهای کشوری آباد با  خونگرم مردمانی مهربان  که اکنون ویرانه‌ای است بزرگ با میلیون‌ها جنگ‌زده و آواره

تدمر؛ همان "مروارید صحرا"  شهری شاعرانه با ستون هایی طلایی و معابد "بعل و شامین تا دروازه هادریان"، شاهراه تجاری دوران باستان ؛ که امروز ویرانه ای است به جامانده از زخم تیشه تکفیر و تحجر

در گرماگرم فتنه تکفیر و داعشی گری انتشار عکسی از 12 هزار پناهنده یونانی در حلب تکراری شد بر تاریخ تلخ سرگردانی پناهجویانی که یک قرن پیش در یونان و این بار در سوریه ورق می خورد

بیچاره مردمانی که در مقصد کسی چشم به راهشان نبود؛اما غرق شدن در امواج خروشان مدیترانه و آوارگی در اروپا را به جان خریدند تا از تیغ تیز تکفیر و تحجر در امان بمانند
هنوز مدیترانه چهره کودک بی جان سوری را بر ساحل خود از یاد نبرده

و امروز مظلومان و رنجدیدگان جهان امیدوار بر همان وعده های صادق ؛ چشم به راه تحقق وعده راستین محو اسرائیل از جغرافیای سیاسی جهان اند در 25 سال آینده.

«سارینا بابایی» استعداد برتر 12 ساله با آنکه در پایه هشتم تحصیل می‌کند، با تحقیق در علم بیونیک در پزشکی تلاش می‌کند کلیه و سایر اندام‌های بدن را کشت کرده و بسازد؛ ضمن اینکه نگارش سه جلد کتاب در حوزه پزشکی و طراحی تست هوش، از جمله افتخارات اوست.

آوای پارسیان :تنها 12 سال دارد اما بیان و نوع نگاهش بسیار بیشتر از سن و سالش نشان می‌دهد و افق‌های روشنی را در علم و دانش دنبال می‌کند. چنان صحبت می‌کند که اگر چهره کودکانه‌اش را نبینی، تصور می‌کنی با فردی بزرگسال و با تحصیلات دانشگاهی روبرو هستی اما به واقع او همان دختر نوجوانی است که به یکی از دانش‌های نوین ورود پیدا کرده و تلاش می‌کند با استفاده از این دانش، اندام‌های از دست رفته بدن را کشت کرده و بسازد.

 

بله! از دختر نوجوان فرا نخبه کشور می‌گوییم.«سارینا بابایی»؛ نوجوان مستعد و با اراده‌ای که در دوره کودکی شروع به نوشتن کتابچه‌های داستانی کرد و در 6 سالگی کتاب «حقوق شهروندی» را به نگارش درآورد. دوره ابتدایی را علی رغم داشتن ضریب هوشی بسیار بالا در مدرسه عادی تحصیل کرده و خود را مخالف مدارس خاص می‌داند و علاقه وافرش به علم و دانش به جایی رسیده است که وارد علم «بیونیک» که همان الهام گیری از طبیعت است شده و در پی ساخت کلیه و اندام‌های دیگر بدن از طریق این علم است. 

 

نگارش سه عنوان کتاب در زمینه پزشکی، ارتباط علمی با دانشمندان دانشگاه هاروارد امریکا و پیشنهادات از چند کشور اروپایی برای ادامه تحصیل و همکاری، از جمله افتخارات اوست.

 

دانشی با عنوان «بیونیک» که هنوز در کشور به صورت رسمی وجود ندارد و این نوجوان با استعداد با استفاده از منابع خارجی و نظرات دانشمندان خارج از کشور سعی در پژوهش و تحقیق در آن دارد.

 

 «سارینا بابایی» دوازده ساله و متولد سال 85 ملایر میباشد و .البته اکنون در فردیس کرج زندگی می‌کند پدرش دکترای روانشناسی و مادرش فوق لیسانس حقوق جزا و جرم‌شناسی دارد. 

 

*نگارش کتاب حقوق آپارتمان نشینی در شش سالگی!

 

بابایی: سه سال داشتم که در کنار پدر و مادرم زبان فارسی را یاد گرفتم. در شش سالگی اولین کتاب خود را با موضوع «حقوق آپارتمان‌نشینی» نوشتم. در دوره ابتدایی در مدرسه عادی تحصیل می‌کردم، چون مخالف مدارس خاص هستم؛ چرا که در این مدارس برچسب کم‌هوشی و باهوشی به بچه‌ها زده شده و باعث ایجاد استرس و اضطراب می‌شود و دانش‌آموزانی که توان مالی خوبی ندارند ممکن است موفق نباشند.معتقد هستم مدارس خاص، بچه‌ها را از هم جدا می‌کند. 

 

در چه شرایطی درس می‌خواندید؟

 

بابایی: دانش‌آموزان سطح هوشی مختلفی دارند و من سعی می‌کردم در کنار آنها درس بخوانم؛ چرا که معتقد هستم در کنار هم بودن فرقی بین دانش‌آموز باهوش و کم‌هوش وجود ندارد و کسی نیست که بگوییم کم‌هوش یا باهوش است،بلکه همه استعداد دارند، اما ممکن است شکوفا نشده باشد و من از با هم بودن با دانش‌آموزان دیگر بسیار راضی هستم.

 

ضریب هوشی شما چقدر است؟ 

 

پدر سارینا: من نبوغ دخترم سارینا را می‌دیدم و او نبوغ و استعداد فوق‌العاده‌ای دارد. همسرم می‌گوید از همان چند ماهگی ابتدای تولد فهمیدم که سارینا هوش زیادی دارد، اما خود من از یک سالگی متوجه هوش او شدم.

 

یکی از نشانه‌های باهوش بودن این بود که بسیار کم می‌خوابید و خیلی زود شروع به حرف زدن کرد؛ یعنی اگر بچه‌های دیگر در دو سالگی واکنش‌هایی از خود نشان می‌دهند، سارینا در چند ماهگی این واکنش را نشان می‌داد. دو و نیم ساله بود که روی مبل نشسته و کتاب در دستش بود و احساس کردم این کودک جور دیگری است و 72 ساعت نخوابیدن او نیز برای ما حجتی شد که این کودک با دیگران فرق دارد. 

 

*داشتن ضریب هوشی 148؛ به عنوان استعداد برتر

 

زمانی سارینا در مدت 72 ساعت بیدار بود و گاهی بازی و گاهی گریه می‌کرد تا زمانی که من به خانه آمدم و دیدم که مادرش سارینا را در بغل گرفته و فهمیدم که مادر سارینا به دلیل بیدار بودن او ساعت‌ها بیدار مانده است، اما احساس می‌کردم که سارینا باز هم توان بازی کردن را دارد.

 

اکثر افراد می‌گفتند سارینا بچه بیش‌فعالی است، اما من می‌گفتم اینطور نیست بلکه او یک بچه مستعد و باهوش است.

 

ترجیح دادم با توجه به اینکه خود یک روانشناس هستم، ضریب هوشی سارینا را دوستان و همکارانم بسنجند؛ البته معمولا سنجش ضریب هوشی قبل از نه سالگی قابل اعتماد است، اما ضریب هوشی سارینا را سنجیدیم و همکارانم اعلام کردند که ضریب هوشی او از 148 به بالاست، یعنی سارینا «سرآمد» است. 

 

آیا به صورت جهشی درس خواندید یا به صورت عادی؟

بابایی:‌ در دوره ابتدایی اصلا به صورت جهشی درس نخواندم، اما در دوره متوسطه اول قصد دارم پایه هشتم را جهشی بخوانم. 

 

زبان انگلیسی را از چه زمانی شروع کردید؟

بابایی: از همان شش و هفت سالگی شروع به خواندن زبان کردم و مقالات خارجی را ترجمه می‌کردم. به نظرم همه منابع موجود در اینترنت واقعی و قابل اعتماد نیست و باید از مقالات دسته‌اول دانشمندان استفاده کرد. من برای گردآوری کتابم از منابع دانشگاه هاروارد استفاده کردم و اخیراً سه کتاب به زبان لاتین با عناوین «بیونیک در پزشکی»، «ژنتیک» و «ژنتیک جدید» گردآوری کردم که از آخرین دستاوردهای دانشمندان دنیا گردآوری شده است.

 

قصد داشتم کلیه مصنوعی بسازم، اما وقتی تحقیق و پژوهش انجام دادم، مشاهده کردم که حتی می‌شود با الهام گرفتن از طبیعت، اندام بدن را کشت کنیم؛ یعنی بدن به صورت طبیعی خود را کشت و ترمیم کند؛ یعنی قصد دارم یک قدم بیشتر بردارم و به جای ساخت کلیه، با استفاده از علم بیونیک، کلیه را کشت دهم. 

 

آیا با مراکز تحقیقات دنیا ارتباط دارید؟

بابایی: من با چند دانشمند دانشگاه هاروارد آمریکا از طریق ایمیل در ارتباط هستم و مقالات دسته‌ اول آنها را در زمینه علم بیونیک مطالعه می‌کنم. 

 

در داخل با چه مراکزی در خصوص بیونیک ارتباط دارید؟

بابایی: متأسفانه در ایران مرکزی برای پژوهش‌های من درباره بیونیک وجود ندارد و سعی کردم به صورت انفرادی و به دور از حاشیه تحقیق و پژوهشم را ادامه دهم.

 

*حفظ قرآن به زبان انگلیسی

چه نوع فعالیت‌های فرهنگی انجام می‌دهید؟

بابایی: بنده قرآن را به زبان انگلیسی حفظ کردم. خواندن قرآن باعث انگیزه در من می‌شود و سرنخ‌هایی درباره علم بیونیک در قرآن وجود دارد که باعث می‌شود در این مسیر تحقیق بیشتری کنم. خداوند در قرآن می‌فرماید در طبیعت و زمین گردش کنید، یا خداوند گیاهان را می‌میراند و زنده می‌کند و همه اینها سرنخ‌هایی برای رسیدن به علم بیونیک است. 

 

ما در قرآن سوره‌ای به نام عنکبوت داریم که حتی در کشورهای پیشرفته نیز با استفاده از این سوره چیزهای جدیدی ساختند، برای نمونه، لباس غواصی با الهام از تار عنکبوت ساخته شده است و در اصل باید گفت قرآن معجزه‌ای است که از این طریق می‌توان به علم بیونیک دست پیدا کنیم و من نیز توانسته‌ام بیشترین سوره‌های قرآن را به زبان انگلیسی حفظ کنم.

 

درباره اوقات فراغت خودتان بگویید.

بابایی: به نظر بنده زمان و برنامه‌ریزی داشتن برای آن بسیار مهم است، همانطور که حافظ در ابیاتی می‌گوید:گلعزاری ز گلستان جهان ما را بس/ زین چمن سایه آن سرو روان ما را بس/ من و هم‌صحبتی اهل ریا دورم باد/ از گدایان جهان رسم گران ما را بس/ قصر فردوس به پاداش عمل می‌بخشند/ ما که رندیم و گدا دیر مغان ما را بس/ بنشین بر لب جوی و گذر عمر ببین/ کین اشارت به جهان گذرا ما را بس.

 

بهترین دوست انسان پدر و مادر هستند

 

در اوقات فراغت، ورزش والیبال را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنم و همیشه سعی می‌کنم در کنار خانواده اوقات فراغت خود را بگذرانم؛چرا که بنیان خانواده برای من بسیار مهم است و اولین کسی که به انسان انگیزه می‌دهد پدر و مادر است و باید ستون‌های خانواده را محکم کرد و همیشه در کنار خانواده بود و بهترین دوست برای انسان پدر و مادر هستند. 

 

اکنون بیشتر روی چه موضوعی کار می‌کنید؟

 

بابایی: بیشتر بر روی علم بیونیک کار می‌کنم و ترجمه مقالات در این خصوص را انجام می‌دهم. بیونیک به معنای کیمیا و از زبان یونانی گرفته شده است. نظم در طبیعت نظم خاصی است و می‌تواند از این طریق ما را به انقلاب پزشکی برساند که این کار با کشت اندام از دست رفته بدن صورت می‌گیرد و این علم یعنی الهام از طبیعت که نشانه‌های نیز در این خصوص وجود دارد.

 

مثلاً کارخانه مرسدس‌بنز با الهام از  نوعی ماهی خودرویی ساخته است که سوخت کمتری مصرف کرده و سرعت بیشتری دارد، یا رئومر دانشمند فرانسوی که بهترین مقیاس طول را مقایس لانه زنبور عسل اعلام کرده؛ چرا که در طول زمان تغییر نمی‌کند و بهترین مقیاس برای اندازه‌گیری است. 

 

آیا قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید؟

بابایی: اگر امکانات در داخل کشور باشد در ایران می‌مانم؛ چرا که ایران را قلباً دوست دارم و خون یک ایرانی نیز در رگ‌های من جاری است. 

 

قصد ادامه تحصیل در چه رشته دانشگاهی را دارید؟

بابایی:‌ قصد دارم در دو رشته مهندسی پزشکی و پزشکی ادامه تحصیل دهم. کشت اندام از دست‌رفته بدن تلفیقی از رشته‌های پزشکی و مهندسی پزشکی است و باید این دو رشته را با هم پیش ببرم. درباره علم بیونیک در کشورهای آلمان، کانادا،‌ استرالیا و آمریکا اقدامات خوبی شده است که امیدوارم بتوانم این علم را در ایران پایه‌گذاری کنم. 

 

آیا دانشگاه‌های اروپایی نیز به شما پیشنهادهایی داده‌اند؟

بابایی:‌پیشنهادهایی از کشورهای اروپایی داشته‌ام و آنها اعلام کردند تا برای ادامه تحصیل به آنجا بروم و همه امکانات تحصیلی و پژوهشی را برای من فراهم می‌کنند، اما بنده قبول نکردم. 

 

از مسئولان حوزه بهداشت چه درخواستی دارید؟

بابایی: بنده نیاز به یک پژوهشگاه دارم. فعلاً ترجمه منابع لازم را انجام می‌دهم و بعد از آن می‌خواهم وارد پژوهش‌های میدانی شوم که در این مسیر نیاز به امکانات خاصی دارم. 

 

به چه میزان به زبان انگلیسی تخصصی در حوزه بیونیک مسلط هستید؟

بابایی: در حدی که اطلاعات کلی در این باره را دریافت کنم به زبان انگلیسی مسلط هستم و برای اصطلاحات تخصصی نیز از نرم‌افزار ترجمه استفاده می‌کنم؛ البته زمانی در یک مؤسسه آموزش زبان سه ترم زبان را طی کردم و به من اعلام کردند که شما با اینکه سه ترم در این مؤسسه زبان خوانده‌اید، به اندازه چهارده ترم پیشرفت کرده‌اید و آنها مدرک کامل آن را به من دادند. 

 

در همایش پیشگیری از جرم چه طرحی را ارائه دادید؟

بابایی: در آنجا معاون قوه قضائیه بود و من طرحی درباره حقوق شهروندی ارائه دادم و گفتم حاضرم شش کتاب در حوزه حقوق شهروندی برای دانش‌آموزان پایه اول تا ششم دبستان بنویسم و حتی چهارچوب آن را نیز آماده کردم. 

 

درباره تدوین کتاب تست هوش خود توضیح دهید.

بابایی: کتاب تست هوش را خودم طراحی کردم،‌ تست هوش‌های قبلی تقریبا ضریب هوشی 120 تا 130 را می‌سنجد اما من 10 گویه به آن اضافه کردم و در کل 50 نمره هوش به تست هوش اضافه شده است و دارای سه بخش است؛ البته این تست نیاز به کار بیشتری دارد. 

 

کتاب‌های چه دانشمندانی را مطالعه می‌‌کنید؟

بابایی:‌ بیشتر مقالات دانشمندان اروپایی را در زمینه علم بیونیک مطالعه می‌کنم؛چرا که مقالات داخلی در این علم وجود ندارد.

 

آیا با اقوام خود نیز ارتباط دارید؟

بابایی: بله من با اقوام ارتباط خوبی دارم. دو دختر خاله دارم و سعی می‌کنم با آنها صمیمی باشم و چیزهایی که یاد گرفته‌ام را به آنها یاد دهم تا حساسیتی ایجاد نشود.

 

از سقراط پرسیدند که آیا تو دانا هستی؟ که وی پاسخ داد « بله من دانا هستم؛ چرا که من می‌دانم که نمی‌دانم، اما شما نمی‌دانید که نمی‌دانید؛ در نتیجه به خاطر اینکه من می‌دانم که نمی‌دانم پس دانا هستم.

 

من هم دانا هستم؛ چراکه می دانم که نمی‌دانم. بنده قصد دارم با استفاده از علم بیونیک موضوع ساخت کلیه و دیگر اندام‌های بدن را دنبال کنم.

 

آرزو دارم تا روزی بتوانم با رهبر معظم انقلاب دیدار کنم.ایشان انسان بسیار شجاعی است و می‌خواهم صحبت‌ها و توصیه‌های ایشان بدرقه راهم باشد.

 

تشکر می‌کنم که بنده را برای مصاحبه دعوت کردید و این موضوع نشان می‌دهد که شما توجه ویژه‌ای به نخبگان دارید و باید تأکید کنم که علم به تنهایی باعث پیشرفت بشریت نیست، بلکه علم به اضافه انسانیت مساوی با پیشرفت بشر است و به نظرم کسی که انسانیت نداشته باشد، اگر به بالاترین مقطع نیز برسد، باز آن انسانی که باید باشد، نیست. 

 

انتهای پیام/   

گروه سلامت خبرگزاری فارس

 

 

 

 

 

 

 

 

وقتی دستفروشای چهار راه ولیعصر صندوق گذاشتن و به زلزله زدگان کمک کردند ؛

به گزارش آوای پارسیان وقتی مادر یه شهید اهل چادگان اصفهان تمام دارایی اش که سی میلیون تومن بوده وایز کرده به حساب هلال احمر؛
وقتی کولبر ها که سخترین راه امرار معاش را دارند برای کمک به همشهری هاشون پول جمع کردند؛
وقتی یه زوج کامیارانی تنها دارایی شون که حلقه ازدواجشون بوده را فرستادن برای زلزله زده ها ؛
وقتی مهاجرین افغانی که هیچ وقت ما با هاشون خوب رفتار نکردیم محموله کمکهاشونو فرستادن کرمانشاه ؛
وقتی کامیونی میبینی که پشتش بنر زدند هموطن همدردیم ،از طرف کسبه آسیب دیده پلاسکو ؛
وقتی رییس کمیته امداد تو شبکه خبر با بغض میگه افراد تحت پوشش ما تماس میگیرن میگن مستمری این ماه ما را ندین بفرستین برای مناطق زلزله زده ؛
وقتی اینا رو میبینم و میشنوم احساس حقارت و زبونی میکنم در برابر عزت نفس و مناعت طبع این آدمها.
چقدر دل دارید ، چقدر بزرگوارید
مگه میشه آدم تو اوج نداری و فقر اینقدر بخشنده باشه؟!
خوشبحالتون که اینقدر خوبید

هرکسی که پیشرفت خود را در تحصیلات دانشگاهی بداند، برحسب انگیزه و رشته تحصیلی راه طولانی در پیش دارد تا بتواند خود را به‌عنوان یک صاحب‌نظر به جامعه علمی معرفی کند.

آوای پارسیان :مراکزی در مشهد برای فروش پایان‌نامه وجود دارد که پا را از ویراستاری متن فراتر گذاشته و افرادی در آن‌ها فعالیت می‌کنند که این بار نه از طریق فروش پایان‌نامه از پیش نوشته شده، که تمام مراحل نگارش و تدوین پایان‌نامه را برای دانشجویان متقاضی انجام داده و از این طریق کسب درآمد می‌کنند.

 

هرکسی که پیشرفت خود را در تحصیلات دانشگاهی بداند، برحسب انگیزه و رشته تحصیلی راه طولانی در پیش دارد تا بتواند خود را به‌عنوان یک صاحب‌نظر به جامعه علمی معرفی کند.

 

بدون شک نگارش پایان‌نامه، یکی از دغدغه‌های دانشجویان و شرط اعطای مدرک دانشگاهی است، اما هستند کسانی که بار موفقیت خود را به دوش دیگران انداخته و تلاشی نسبتا سخت و زمان‌بر را با پول می‌خرند.

 

امروزه که بازار ثبت آثار علمی افراد دیگر حتی در حد نقل‌قول ساده به نفع خود داغ است، مراکز فروشی برای پایان‌نامه‌های دانشجویی که می‌تواند اولین گام یک دانشجو در جهت اثبات تخصص و پیشرفت علمی در حوزه خودش باشد، وجود دارند که نمی‌شود انگیزه‌ای غیر از سوء استفاده از پژوهش‌های دانشجویی در جهت کسب سود اقتصادی برای آن‌ها در نظر گرفت.

گذشته از اینکه پایان‌نامه‌ها چگونه به‌دست این مراکز فروش یا صحافی‌ها می‌رسد و اصلا چرا افرادی حاضر می‌شوند دست‌رنج علمی خود را به حراج بگذارند، به سراغ برخی از این مراکز فروش در مشهد رفتم تا انگیزه و قیمتی که آن‌ها بر این محصولات علمی می‌گذارند را جویا شوم. 

 

ه کافی‌نتی در بولوار امامیه قرار دارد می‌روم، داخل مغازه افرادی مشغول دریافت اظهارنامه‌های مالیاتی خود هستند، از صاحب مغازه درباره انجام کارهای پایان‌نامه‌ای می‌پرسم و در جواب من می‌گوید: ما کار ویراستاری مقاله و پایان‌نامه داخل خود کافی‌نت انجام می‌دهیم اما اگر منظورتان انجام صفر تا صدی پایان‌نامه باشد، باید با همکار من صحبت کنید.

 

دانشگاه‌های سراسری سخت‌گیری بیشتری دارند

با گوشی همراهی که در دست دارد با همکارش تماس گرفته و با نویسنده پایان‌نامه وارد گفت‌وگو می‌شوم، او این نکته را که در دانشگاه‌های سراسری سخت‌گیری و دقت نسبت به محتوای تحقیقات دانشجویی بیشتر از سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی است را یادآوری و اظهار می‌کند: حتی اینکه چه رشته یا کدام استاد راهنمای پایان‌نامه باشد هم در تشخیص اینکه پایان‌نامه توسط خود دانشجو یا غیر او نوشته شده، تأثیرگذار است.

 

وی با بیان اینکه گرایش داشتن یا برجسته بودن موضوعات خاصی در یک رشته در کنار تخصص و تجربه اساتید راهنما، مشاور و حتی داوران می‌تواند در تشخیص تقلبی بودن پایان‌نامه تأثیر داشته باشد، ادامه می‌دهد: من سابقه زیادی در انجام این کار یعنی نگارش پایان‌نامه و فروش آن به دانشجویان دارم و چون تمام مدارک علمی خودم از جمله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را از دانشگاه سراسری گرفته‌ام، ظرفیت این را که طوری بنویسم که اساتید از تشخیص اینکه پایان‌نامه به قلم خود دانشجو نیست، باز بمانند، دارم اما همان‌طور که گفتم این اطمینان در مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه‌های غیرسراسری ضریب اعتماد بالاتری دارد.

 

زمان و مقطع تحصیلی در هزینه پایان‌نامه تأثیر دارد

فروشنده پایان‌نامه با بیان اینکه تمام راه‌هایی که ممکن است اساتید مرتبط با پایان‌نامه با آن دانشجو را تحت فشار قرار بدهند می‌شناسد و راه دور زدن آن‌ها را طبق تجربه کار خودش می‌داند، ادامه می‌دهد: دقیق بودن موضوع پایان‌نامه مدنظر برای نگارش و فروش آن خیلی اهمیت دارد، چرا که ممکن است عین آن موضوع توسط دانشجوی دیگری در حال کار کردن باشد و من برای این قضیه، اگر متقاضی پایان‌نامه موضوع آماده نداشته باشد، چندین موضوع برای او مشخص می‌کنم و در تمام مراحلی که با استاد راهنمای خودش ارتباط می‌گیرد او را برای به نتیجه رسیدن موضوع قطعی راهنمایی می‌کنم و البته این را هم اضافه کنم که هر چقدر زمان برای متقاضی بیشتر اهمیت داشته باشد، من کار پایان‌نامه او را در اولویت قرار می‌دهم که این در هزینه پایان‌نامه برای خریدار تأثیر می‌گذارد.

 

فروش پایان‌نامه دکترا فقط ۵ میلیون تومان

در پایان گفت‌وگو، فروشنده پایان‌نامه درباره قیمت آن هم اینگونه توضیح می‌دهد که مقاطع مختلف در قیمت پایه برای خرید پایان‌نامه تأثیر می‌گذارد، به‌طور مثال پایان‌نامه در دوران کارشناسی تا 2 میلیون تومان، کارشناسی ارشد 3 میلیون تومان و مقطع دکتری تا 5 میلیون تومان برای خریدار هزینه‌بردار است، ضمن اینکه اهمیت زمان اتمام نگارش ممکن است در افزایش هزینه دخالت داشته باشد، امکان پرداخت اقساطی هم در نظر گرفته شده و مواردی که من به‌عنوان پایان‌نامه به عهده می‌گیرم، پرداخت‌های پایان‌نامه‌ای و به‌صورت ارائه و دفاع پروپوزال و اتمام هر فصل پایان‌نامه انجام می‌شود.

 

مغازه دیگری که به سراغ مسؤول آن می‌روم، در بین مغازه‌های صحافی خیابان راهنمایی قرار دارد، وارد مغازه که می‌شوم، خانمی که حدس می‌زنم منشی و مسؤول پاسخگویی به مشتری است، پشت میزش در گوشه سمت چپ مغازه نشسته است و کارکنان دیگر در انتهای مغازه مشغول کار با دستگاه‌ها هستند که صدای گوش‌خراشی تولید می‌کند. 

 

صبر می‌کنم تا کمی از سروصدای داخل مغازه کم شود و سپس از خانم منشی درباره آگهی پایان‌نامه‌ای که پشت شیشه مغازه نصب کرده، سؤال می‌کنم.

 

پروپوزال و متن پایان‌نامه هزینه جداگانه دارند

وی با اشاره به این نکته مشابه که افراد نویسنده پایان‌نامه در محل خود مغازه حضور ندارند و در اینجا تنها کار صحافی و ویراستاری انجام می‌شود، یادآور می‌شود: باید خریدار مشخص کند که انجام چه مرحله‌ای از پایان‌نامه را از نویسنده ما می‌خواهد، چون پروپوزال و متن پایان‌نامه هزینه متفاوت و جداگانه‌ای دارد.

خانم منشی در خصوص قیمت نگارش پایان‌نامه هم برایم توضیح می‌دهد: برای ارائه پروپوزال که فاصله زمانی تا موعد آن رقم هزینه را جابه‌جا می‌کند، خریدار باید مبلغ 500 هزار تومان بپردازد و در بقیه مراحل نگارش هزینه متن خود پایان‌نامه هم به تدریج در بقیه مراحل نگارش از متقاضی دریافت می‌شود که مبلغ آن را تا یک‌ونیم میلیون تومان می‌توان تخمین زد و اگر زمان بیشتری را این فرآیند برای نویسنده پایان‌نامه بگیرد، ممکن است تا 2 میلیون تومان هم برسد.

 

فروش پایان‌نامه با تبلیغ در اینترنت

قشر تحصیل‌کرده‌ای که بعد از فارغ‌التحصیلی جایی در بازار کار برای خود پیدا نمی‌کنند، بنابر تجربه پژوهشی که در دوران تحصیل خود پیدا کرده‌اند، این‌بار با تبلیغ در فضای اینترنت با فروش تجربه علمی خود اقدام به کسب درآمد می‌کنند. 

 

با شماره آگهی فروش پایان‌نامه و درباره نرخ پایان‌نامه مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد در رشته زیست‌شناسی توضیح می‌دهد: ۶۰۰ هزار تا یک میلیون تومان برای مقطع کارشناسی و ۲ تا چهار میلیون تومان هم برای مقطع ارشد هزینه نگارش و تحویل پایان‌نامه برآورد می‌شود، ضمن اینکه دفاع پروپوزال و تمام مراحل دیگر انجام پایان‌نامه به دانشجو آموزش داده می‌شود.

 

وی در خصوص پایان‌نامه‌های رشته معماری هم با بیان اینکه زمان و فرآیند بیشتر در افزایش هزینه پایان‌نامه این رشته تأثیر می‌گذارد، ادامه می‌دهد: اگر موضوع مشخص نباشد، نیاز به زمان بیشتری برای تحویل پایان‌نامه دارد و برای پایان‌نامه این رشته هم از 3 میلیون تومان به بالا برای فرد متقاضی هزینه‌بردار است.

 

۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، هزینه پایان‌نامه‌های معماری

آخرین تماس من با یک آگهی است که در رشته معماری به فروش پایان‌نامه مشغول است، صاحب آگهی بعد از توضیح اینکه ۵۰ درصد هر فصل پایان‌نامه در ابتدای کار و ۵۰ درصد دیگر به همراه نیمی از هزینه فصل بعدی با اتمام فصل دریافت می‌شود، هزینه‌های هر بخش پایان‌نامه را این‌گونه تفکیک می‌کند: فصل‌های کلیت، مبانی، نمونه موردی، بستر، فصل تحلیل و برنامه عملکردی و استنتاج طراحی به ترتیب ۱۵۰.۰۰، ۳۵۰.۰۰۰، ۱۵۰.۰۰۰، ۱۵۰.۰۰۰، ۲۰۰.۰۰۰ و ۱۵۰.۰۰۰ تومان است که این رقم نسبت به اینکه دانشگاه سراسری یا غیرسراسری باشد، تفاوت می‌کند.

 

 

وی هم‌چنین با یادآوری اینکه از یک طراح معمار در این زمینه کمک می‌گیرد، تشریح می‌کند: کارهای مربوط به طراحی معماری برای پایان‌نامه تا تایید نهایی یک میلیون تومان، مدل‌سازی ۵۰۰ هزار تومان، ۱۵۰ هزار تومان برای تهیه پاورپوینت دفاع، ۳۰۰ هزار تومان برای انیمیشن و ۵۰۰ هزار تومان طراحی ماکت هم از جمله دیگر هزینه‌های جزئی شده پایان‌نامه معماری هستند که قیمت کلی آن ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌شود.

 

بعد از حضور در ۲ مرکز فروش پایان‌نامه در مشهد که تعدادشان به همین مقدار محدود نمی‌شود و حتی این امکان وجود دارد که افرادی به شکل غیررسمی از طریق ارتباط در فضای دانشجویی به کار نگارش و فروش پایان‌نامه اقدام کنند، گفت‌وگویی با یکی از معاونان آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد داشتم که شاید بتواند بسیاری از مسائل مربوط به کسب درجه علمی از طریق پول را روشن کند.

 

افزایش مؤسسات آموزش عالی در کاهش نظارت بر منابع علمی دانشجویی تأثیر دارد

معاون آموزشی دانشکده علوم تربیتی دانشگاه فردوسی مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: سرقت علمی انواع مختلفی دارد و پایان‌نامه به‌عنوان یک منبع علمی را هم می‌تواند شامل شود و مواردی مثل کپی‌برداری یا نقل‌قول از آثار دیگران بدون استناد به آن‌ها، ترجمه اثری از زبان دیگر و ثبت آن به نام خود یا خودسرقتی که در آن فرد یک متن خود را به اسم‌های مختلف منتشر کند به‌عنوان سرقت علمی شناخته می‌شوند که نبود یک بانک اطلاعاتی جامع چنین عواقبی را به‌دنبال دارد.

 

حسن بهزادی درباره کاهش نظارت روی تدوین و به ثبت رساندن پایان‌نامه به‌عنوان یک اثر پژوهشی توضیح می‌دهد: مشکلات پایان‌نامه دارای سابقه‌ای است که باید به آن اشاره شود، از جمله اینکه از زمان افزایش دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی و به طبع آن افزایش تعداد دانشجویان، ظرفیت اساتید برای رسیدگی به پایان‌نامه‌ها کمتر شد، به‌طوری که یک استاد راهنما همزمان بر چند پایان‌نامه نظارت می‌کند و به‌دلیل نبود تمرکز درست یا دقت کم نمی‌تواند نظارت درستی بر روی نگارش پایان‌نامه داشته باشد.

 

وزارت علوم برای هر مؤسسه آموزش عالی، مجوز پذیرش دانشجوی ارشد و دکتری صادر نکند

وی ادامه می‌دهد: بحث دیگر نبود بانک اطلاعاتی جامع است که در آن پایان‌نامه‌های قدیمی و جدید در آن ثبت شود و عامل دیگری که بر کاهش نظارت تأثیر گذاشته، نبود قوانین بازدارنده که بتواند شرایط ثبت اثر علمی را کنترل کند، است. 

 

معاون آموزشی دانشکده علوم تربیتی دانشگاه فردوسی مشهد در مورد مسأله افزایش تعداد دانشجو، اضافه می‌کند: سیاست‌های وزارت علوم در آموزش عالی باید به گونه‌ای باشد که برای هر مؤسسه‌ای به‌راحتی مجوز فعالیت و پذیرش دانشجو به‌ویژه در مقطع تحصیلات تکمیلی را صادر نکنند. 

 

بهزادی در خصوص بانک اطلاعاتی ثبت پایان‌نامه نیز گفت: خوشبختانه سامانه‌ای تحت عنوان «پژوهشگاه علوم فناوری و اطلاعات ایران» و سامانه همانندجو در پایگاه ایرانداک از جمله اقدامات مؤثری بوده که توانسته تا حد زیادی از ثبت پروپوزال‌های تکراری جلوگیری کند و بستری را فراهم کرده تا افراد بتوانند مقالات پژوهشی خود را در این سامانه‌ها ثبت کنند. 

 

وی در خصوص قوانین به تصویب رسیده در حوزه فعالیت‌های پژوهشی به‌ویژه پایان‌نامه هم بیان کرد: ما در گذشته قوانین مناسبی برای مقابله با سرقت علمی نداشتیم اما به‌تازگی تلاش‌های مؤثری در این زمینه انجام شده که از جمله آن می‌توان به تصویب قانونی در سال 96 توسط مجلس شورای اسلامی اشاره کرد که در آن مجازات‌های سنگین از جمله خلع درجه‌های علمی و تمام امتیازهای مرتبط با آن یا محرومیت از تحصیل برای تمام افراد دخیل در سرقت علمی به‌ویژه پایان‌نامه‌ها، اشاره کرد.

 

مرجع ثابتی برای رسیدگی به تخلف‌های علمی وجود ندارد

معاون آموزشی دانشکده علوم تربیتی دانشگاه فردوسی مشهد به کافی نبودن قوانین موجود برای مقابله با سرقت علمی اشاره و تصریح می‌کند: نکته مهم این است که باید یک مرجع ثابت برای رسیدگی به تخلف‌ها در خصوص منابع پژوهشی به‌خصوص پایان‌نامه وجود داشته باشد واین چیزی است که تا کنون وجود نداشته و ما هنوز به‌درستی یک مرجع رسمی و قانونی برای رسیدگی به تخلف‌های علمی نشناخته‌ایم. 

 

بهزادی در ادامه صحبت‌هایش، بحث مهم‌تری که اکنون مشهد یا حتی کل جامعه را با خود درگیر کرده یعنی نوشتن پایان‌نامه توسط فردی دیگر و فروش آن به یک دانشجو را مهم‌تر از انواع سرقت‌های معنایی می‌داند و متذکر می‌شود: افرادی که اقدام به نگارش و فروش پایان‌نامه می‌کنند، متخصص و دارای مدرک علمی بالا هستند اما چون شیوه پژوهش کردن را در دوران تحصیل خود آموزش دیده و از طرفی مشکلات اقتصادی و بیکاری او را تحت فشار می‌گذارد، از توانایی پژوهش خود برای امرار معاش استفاده می‌کند حتی اگر به قیمت ثبت اثر علمی خود او به نام دیگری تمام شود. 

 

 

ما اخلاق پژوهشی را به دانشجویان خود آموزش نداده‌ایم

وی در انتقاد از سیستم آموزش عالی کشور و اساتید فعال در آن می‌گوید: همه تقصیر به گردن دانشجویی که از تخصص خود برای نوشتن و فروش پایان‌نامه استفاده می‌کند هم نیست و اشکال جدی که به سیستم آموزش عالی در کشور وارد می‌شود این است که ما در کنار آموزش علم، لزوم و شیوه رعایت اخلاق پژوهشی را به دانشجویان خود آموزش نداده‌ایم و متأسفانه مواردی هست که در آن خود استاد دانشجو را برای تدوین پایان‌نامه به یک فرد متخصص ارجاع می‌دهد که مایه ننگ جامعه علمی است. 

 

معاون آموزشی دانشکده علوم تربیتی دانشگاه فردوسی مشهد همچنین تأکید می‌کند: مسأله مهم‌تر که دانشجو را به سمت خرید پایان‌نامه می‌کشاند، نبود توانایی و مهارت‌های نگارشی است که این مشکل هم در اصل به سیستم آموزش عالی برمی‌گردد و از طرفی چون زمان ارائه و دفاع پایان‌نامه محدود و در صورت به تأخیر افتادن دانشجو مجبور به پرداخت سنوات و شهریه می‌شود، به گمان خودش با پرداخت هزینه کمتر 2 میلیون تومانی برای خرید پایان‌نامه، از پرداخت شهریه سه میلیون تومانی رها می‌شود.

 

بهزادی درباره فرآیند نظارت اساتید بر تدوین پایان‌نامه، اضافه می‌کند: استاد راهنما چون وقت زیادی ندارد بر روی کیفیت متن دقت نکرده و سریع آن را پذیرش می‌کند، استاد مشاور هم که اهمیت چندانی برای کیفیت و تولیدی بودن پایان‌نامه قائل نمی‌شود و داوران پایان‌نامه هم که تنها زحمت مطالعه متن در همان زمان 20 تا 30 دقیقه‌ای دفاع را به جان می‌خرند و دانشجو به راحتی از فیلتر داوری هم گذر می‌کند. 

 

انگیزه مادی از تحصیل، دانشجو را به سمت خرید پایان‌نامه می‌کشاند

وی در ادامه راهکاری را برای آموزش عالی پیشنهاد می‌دهد: اگر ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها در مقطع تحصیلات تکمیلی کم و تعداد اعضای هیأت علمی افزایش پیدا کند و نیز در بحث جنبه‌های پژوهشی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی تمرکز بیشتری صورت بگیرد، آموزش عالی می‌تواند در جهت تدوین پایان‌نامه از راه درست با نظارت کافی گام بردارد. 

 

معاون آموزشی دانشکده علوم تربیتی دانشگاه فردوسی در پاسخ به اینکه چرا این اقدام از جانب دانشجویان رخ می‌دهد، تصریح می‌کند: باید اول انگیزه دانشجویان را از ورود به تحصیلات تکمیلی مشخص کنیم، برخی فقط برای جنبه مادی افزایش حقوق یا به‌دست آوردن شغلی به‌واسطه مدرک اقدام به طی کردن دوره‌های ارشد و دکتری می‌کنند و فقط معدود افرادی هستند که انگیزه آن‌ها انجام پژوهش و کسب مدارج علمی از راه درست است؛ در آموزش عالی هم اساتید باید دسته سوم را شناسایی و حمایت کنند.

 

بهزادی در خصوص وجهه بین‌المللی سرقت علمی تاکید می‌کند: اگر میزان سرقت علمی در انواع مختلف خود درکشور افزایش پیدا کند، امکان همکاری و شبکه‌سازی علمی را در دنیا از ما می‌گیرد و نهادهای علمی بین‌المللی دیگر آثار علمی کشور را برای نمایه شدن در پایگاه‌های خود نمی‌پذیرند یا سخت‌گیری نسبت به آن را افزایش می‌دهند، البته بحث تحریم‌های علمی را هم نباید فراموش کنیم، چرا که خود این می‌تواند عاملی در کاهش ارتباط علمی ما با دنیا باشد.

دانشجوی متقلب امروز، مدیر متخلف فردا است

 

وی یادآور می‌شود: فردی که با تقلب توانسته مدرک بگیرد بعد در سازمان‌های دولتی یا هر نهاد دیگری مشغول به‌کار می‌شود و همین شیوه تقلب را در عملکرد مدیریتی خود دنبال می‌کند چون یاد گرفته که هرجا دچار مشکل شد، از راه نادرست هم می‌تواند کار خودش را انجام دهد.

 

معاون آموزشی دانشکده علوم تربیتی دانشگاه فردوسی با بیان اینکه سرقت علمی هیچ‌وقت به صفر نمی‌رسد، ادامه می‌دهد: تصور اینکه روزی تمام افراد از راه درست کسب درجه علمی کنند شبیه یک مدینه فاضله بوده و امکان آن وجود ندارد اما همان‌طور که گفتم با تقویت پایگاه‌های علمی، توجه به ظرفیت تحصیلات تکمیلی و تدوین سازوکارهای دقیق نظارتی می‌توان امکان تقلب را کاهش داد و تنها کاری هم که آموزش عالی در مورد کاهش فعالیت افرادی که برای دیگران پایان‌نامه می‌نویسند می‌تواند انجام دهد، تقویت اخلاق پژوهشی بین دانشجویان است. 

 

هزادی اضافه می‌کند: پایان‌نامه اولین تجربه پژوهشی نظام‌مند فرد است و دانشجو مهارت‌ها و منافع معنوی زیادی در این راه می‌آموزد و اساتید دانشگاهی باید تمرکز خود را روی دانشجویان دغدغه‌مند بگذارند و از آن‌ها حمایت کنند؛ نه کسانی که دغدغه علمی ندارند و فقط برای کسب مدرک اقدام به تخلف می‌کنند. 

 

متأسفانه خواسته یا ناخواسته ارزش علم در بین برخی افراد جامعه تا حدی تنزل پیدا کرده که آن را با معیار پول می‌سنجند؛ شاید اگر افراد جامعه در تحصیل پیش از دانشگاه خود پرورش را هم در کنار آموزش فرا می‌گرفتند، اندکی از حجم مسائل این‌چنینی در جامعه کم می‌شد. 

منبع: مشرق
امام جمعه بوشهر:

مذاکره با آمریکا یعنی تسلیم در برابر زورگویی او

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: میز مذاکره با آمریکا یعنی تسلیم در برابر او، پس مذاکره با آمریکا تعطیل است.

 
خطیب جمعه بوشهر:مذاکره با آمریکا؛ یعنی تسلیم در برابر اوآوای پارسیان: آیت الله صفایی بوشهری در جمع نمازگزاران روز جهانی قدس در مصلی جمعه بوشهر با اشاره به فرازهایی از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با اساتید دانشگاه های کشور افزود: کشورهای خارجی می گویند ایران باید دوباره برسر میز مذاکره برگردد. رهبرمعظم انقلاب در پاسخ به آنها بیان کردند ما پای میز مذاکره هستیم اما آن ها هدفشان مذاکره با آمریکاست  این در حالیست که آمریکا در هرپیمان منعقد شده آنجا که دیده است ضرر می کند پیمان را شکسته  و به عهد خود وفا نکرده است.
منبع:خبرگزاری صدا و سیما مرکز بوشهر
 آوای پارسیان:آرامش در بازار ارز و سکه

کاهش ۱۲۰ هزارتومانی قیمت سکه در بازار

رئیس اتحادیه طلاو جواهر از کاهش ۱۲۰ هزارتومانی قیمت سکه و عرضه آن با نرخ ۴ میلیون و ۵۵۵ هزارتومان خبرداد

 

آیت محمد، ولی در گفتگو با خبرنگارخبرگزاری صداوسیما با اشاره به آرامش موجود در بازار ارز و سکه افزود: امروز هر قطعه سکه تمام بهار ازادی ۴ میلیون و ۵۵۵ هزارتومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۵۷۰ هزارتومان، ربع سکه ۱ میلیون و ۶۵۰ هزارتومان و سکه یک گرمی ۱ میلیون و ۳۰ هزارتومان عرضه شده است.

منبع:خبرگزاری صدا و سیما

 


آوای پارسیان : یک روانشناس گفت: هیچ‌کس مانند پدر و مادر نمی‌تواند نوجوان را از برهه عواطف زودگذر، ناپایدار و حتی گاه خطرناک به سلامت بگذراند.
 
نسرین ریاحی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: از نوجوانی به عنوان دوره بحران نام برده شده است و والدین باید حتما مطالعه‌های زیادی در مورد ویژگی‌های عاطفی، شناختی و جسمی نوجوانان داشته باشند تا با آشنایی از این دوران، نوجوان خود را به درستی هدایت کند. در این صورت خواهند دید که بسیاری از رفتارهایی که می‌تواند موجب رنجش پدر و مادر شود، برای این دوره کاملا طبیعی است و به جد نیازمند صبر و مهربانی است.
 
این روانشناس ادامه داد: به دلیل سرعت بالای رشد در این دوره به ویژه در حوزه جنسی، نوجوان به شناخت جنس مخالف گرایش می‌یابد و در این مورد احساس پیدا می‌کند ولی این احساسات بیشتر از آن‌که جنبه عقلانی داشته باشند جنبه احساسی دارند. علاوه بر این، علاقه‌مندی به رمان‌ها و فیلم‌های عاشقانه و کنجکاوی‌های جنسی نیز از همین دوران شروع می‌شود. از این‌رو، بهتر است که والدین به جای ایجاد محدودیت، با کسب آگاهی از نوجوان خود مراقبت کنند.
 
وی با تاکید بر این‌که والدین باید نحوه برخورد با دوران بلوغ را به نوجوان خود بیاموزند، تصریح کرد: نوجوان باید بداند که والدین دوستش دارند و این احساسات متلاطم طبیعی است. البته او در این سن از ناپختگی رنج می‌برد و والدین راهی ندارند جز این‌که با چنین وضعیتی با فرزندشان با احتیاط برخورد کنند؛ چراکه در غیر این صورت ممکن است نوجوان دست به رفتارهایی بزند که بسیار غیر عقلانی بوده و نتیجه‌ای جز پشیمانی خودش و والدین نخواهد داشت.
 
ریاحی خاطرنشان کرد: صمیمی شدن با نوجوان در حدی که بتواند به راحتی مسائلی که برایش پیش می‌آید را با والدین هم جنس خود مطرح کند خوب است و بدون شک الگوی سالم اخلاقی و جنسی والدین هم در این مورد تاثیر به‌سزایی دارد؛ در واقع باید نگرش مثبت خود را نسبت به احساس عشق نشان دهیم و توامان در خصوص بی‌بند و باری‌های جنسی و خطرات آن گوشزد کرده و نوجوان‌مان را آگاه کنیم. نوجوانانی که این اطلاعات را از والدین هم جنس خود می‌گیرند در مقایسه با کسانی که از دوستان خود اطلاعات کسب می‌کنند، آگاهی‌ها و رفتار سالم‌تری را دریافت کرده‌اند؛ به عبارتی نوجوان به شدت نیازمند توجه و دیده شدن است و باید تمهیدات را طوری بچینیم تا برای رفع تشنگی خود دست به انتخاب دوستی‌های ناسالم نزند.
 
این روانشناس تاکید کرد: نوجوان باید نسبت به خود تصورات مثبتی داشته باشد و یقین حاصل کند که از نظر چهره، فیزیک و توانایی‌های خاص خود مورد قبول والدین است. مشغول بودن نوجوان در کلاس‌های ورزشی، گوش کردن به حرف‌ها و درد دل‌های مختلف او، درک شرایط، بیان داستان‌های نوجوانی از زبان والدین، اطلاع از پیامدهای ناگوار دوستی‌ها و روابط ناسالم، همچنین ایجاد بسترهایی برای رشد شناختی و مهارتی نوجوان طوری که بخش مهمی از اوقاتش را صرف آموزش و یادگیری کرده و بتواند از طریق رشد در مهارت‌های هنری ابراز وجود کند نیز تاثیر مثبتی دارد. نوجوان باید بداند که پدر و مادر در این مسیر پرتلاطم کنارش هستند.
منبع: ایسنا

شهدای شهر کلمه/تصاویر

به گزارش آوای پارسیان و به منظور دسترسی به تصاویر شهدای کلمه تصاویر مبارک شهدای شهر کلمه توسط پایگاه مقاومت بسیج معراج این شهر با همکاری سایت آوای پارسیان جهت بهره برداری لازم در سایت انعکاس می گردد.
این کار بخاطر سهولت دسترسی به تصاویر این شهیدان عزیز توسط ادارات و افراد در صورت لزوم درج گردید و با توجه به مراجعه ادارات و نهادها به این پایگاه و گاها به علت ضرورت تصاویر و نبود در محل کار جهت سهولت و دسترسی سریع به تصاویر شهیدان عزیز شهرکلمه ، این کار انجام می گردد.

 گزارش آوای پارسیان اکثر ما عادت داریم که شب ها با تلفن به رختخواب برویم و تازه در آن موقع به چک کردن ایمیل و صفحات اجتماعی خود بپردازیم؛ ولی غافل از اینکه اگر شب ها نزدیک موبایل و یا تلفن بی سیم و یا وای فای بخوابیم، مکررا در معرض امواج الکترومغناطیسی هستیم که می تواند تولید شبانه هورمون خواب را کاهش دهد.

قبل از آن باید بدانیم در هنگام فرا رسیدن خواب چه اتفاقی خواهد افتاد ، مرکز تنظیم خواب در ساقه مغز قرار دارد، تاریکی شب باعث افزایش تولید هورمون خاصی در بدن به نام ملاتونین ( melatonin ) می‌شود، این هورمون توسط غده "پینه آل" در غده اپیفیز (اپیتالاموس یا صنوبری) مغز، شبکیه و گلبول های خون تولید می شود. در حالیکه تابش و پرتوی نور روز به چشم، از تولید ملاتونین جلوگیری می کند، تاریکی شب تولید این هورمون در خون را افزایش داده و ایجاد خواب آلودگی می کند.

تولید ملاتونین در بدن، در شب 10 برابر میزان آن در روز است و این هورمون در کنار وظایف دیگر، فعالیت های بدن در هنگام خواب را تنظیم می کند و به جهت ارتباط ترشح آن با نور، به تنظیم خواب و بیداری کمک می کند.

این هورمون، به کاهش تعداد دفعات بیداری در شب و بهبود کیفیت خواب کمک می کند. از طرفی با کاهش ٢ تا ۴ دهمی درجه حرارت بدن در شب، فعل و انفعالات بیوشیمیایی را کاهش می دهد واین کاهش درجه حرارت بدن، پیر شدن ارگان ها را به تاخیر می اندازد.

ملاتونین از طریق کند کردن متابولیسم در شب، از گردش خون و قلب نیز محافظت می کند. شاید قوی ترین اثر ضد پیری ملاتونین به این علت است که این هورمون قوی ترین گیرنده و جذب کننده رادیکال های آزاد بدن است.

اما و اگرهای جالب در خصوص مضرات امواج وای فای/ چه باید کرد؟

بایدها و نبایدهای سبک زندگی مدرن

علی زینلی محقق و مخترع در زمینه عوارض امواج الکترومغناطیس و شیوه های ایمن سازی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص تاثیرات امواج موبایل و وای فای بر مغز گفت: هورمون ها مواد قدرتمندی هستند که با همان مقادیر کمی که توسط غدد درون ریز تولید می شوند، تاثیر بسیار بزرگی روی سیستم بدن دارند. حتی کوچک ترین تغییر در میزان این هورمون ها می تواند اثرات بیولوژیکی زیادی در برداشته باشد. لذا حفظ تعادل هورمونی برای سلامتی بدن ضروری است. وقتی این تعادل حساس و ریتم هورمونی دچار تغییر می شود، توانایی بدن برای تنظیم سیستم های اصلی دچار اختلال و آشفتگی می گردد.

وی تاکید کرد: سبک زندگی مدرن، تهدیدها و خطرات زیادی برای عملکرد غدد درون ریز دارد. استرس، مسمومیت، تغذیه غلط کمبود خواب، مصرف داروها و … تعادل هورمون ها را مختل می کنند. اما یک عامل مختل کننده خاص هم وجود دارد که انرژی الکترومغناطیسی تولیدشده توسط تلفن های همراه، آنتن های تقویت کننده ی امواج مخابراتی، کامپیوترها، وای فای و …است.

 زینلی ادامه داد: فیزیک مدرن می گوید بدن انسان اساسا یک سیستم الکتریکی بی تناقض و بسیار حساس است که میدان الکترومغناطیسی خاص خودش را که به آن بیوفیلد می گویند، دارد. تداخلات مکرر منابع بیرونی فرکانس های الکترومغناطیسی، با انرژی طبیعی بدن ما می تواند به خودمان آسیب زده و منجر به اختلالات فیزیولوژیک زیادی شود.

این محقق با بیان اینکه یکی از مهم ترین عواقب قرار گرفتن در معرض میدان های الکترومغناطیسی مصنوعی، اختلال هورمونی است، اظهار داشت: غده صنوبری (پینه آل) که به اندازه ی یک نخود است و در اعماق مرکز مغز واقع شده  هورمون ملاتونین (هورمون خواب) را تولید می کند. ملاتونین ریتم شبانه روزی (ساعت) بدن را تنظیم می کند که بر چرخه ی خواب و بیداری بدن حکومت کرده و مخرب رادیکال های آزاد است، ضمنا به دی ان ای اجازه می دهد تقسیم سلولی کند. ملاتونین نه تنها مانع ترشح استروژن می شود، بلکه به طور طبیعی از سرطان سینه جلوگیری می کند.

اما و اگرهای جالب در خصوص مضرات امواج وای فای/ چه باید کرد؟

امواج مغناطیسی احتمال بروز بیماری را افزایش می دهند

وی افزود: موسسه ملی مطالعات محیطی ژاپن نشان داده که امواج الکترومغناطیسی، سیستم پیغام دهی سلول ها و شبکه ی ارتباطات درونی آنها را که تعیین کننده واکنش سلول ها به محیطشان است، مختل می کنند. کشف این مکانیسم به توجیه این مسئله کمک کرده است که چرا کاهش ملاتونین در اثر امواج الکترومغناطیسی منجر به بروز انواعی از سرطان ها از جمله سرطان سینه، پوست و ... می گردد.

زینلی تاکید کرد: اگر شب ها نزدیک موبایل و یا تلفن بی سیم بخوابیم، مکررا در معرض امواج الکترومغناطیسی هستیم که می تواند تولید شبانه ملاتونین را کاهش دهد.

این محقق با بیان اینکه خانم های جوانی که موبایل خود را نزدیک سینه شان نگه می دارند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند، تصریح کرد: دانشمندان در تحقیقات خود دریافتند امواج الکترومغناطیسی میزان هورمون استروژن را بالا برده و هورمون تستوسترون را کاهش می دهند. میدان های الکترومغناطیسی میزان آدرنالین را هم که هورمون جنگ و گریز است و از غدد فوق کلیوی ترشح می گردد، افزایش می دهند. موقع خواب، مودم را خاموش کنید و ابزار الکتریکی مثل موبایل را از خودتان دور کنید.

وی ادامه داد: استرس مزمن روی سیستم ایمنی اثر می گذارد و فشار خون را بالا می برد که می تواند باعث بیماری های قلبی و سکته مغزی گردد و عملکرد سیستم ایمنی را مختل نماید، همچنین استفاده از هدست هم می تواند مغز را حدود 300 برابر بیشتر در معرض بازتاب امواج قرار دهد و استفاده از بلوتوث هم خطرناک است.

اما و اگرهای جالب در خصوص مضرات امواج وای فای/ چه باید کرد؟

چه باید کرد؟

 زینلی در پاسخ به اینکه در دنیای امروز نمی توان از امواج دور ماند و راه حفاظت از سلامتی چیست؟، تصریح کرد: تا جایی که امکان دارد کمتر در معرض میدان های الکترومغناطیسی قرار بگیرید. موقع خواب، مودم را خاموش کنید و ابزار الکتریکی مثل موبایل را از خودتان دور کنید. از آنجایی که ما امروزه در دنیایی زندگی می کنیم که ناگزیر در معرض آلودگی های الکترونیک هستیم، لازم است از تکنولوژی هایی بهره ببریم که مانع آسیب دی ان ای (DNA) در سلول ها شود.

این محقق ادامه داد: امروزه در کشورهای پیشرفته علاوه بر تحقیق بر روی عوارض سلامت آلودگی امواج الکترومغناطیس، در مورد کاهش این آلودگی نیز کار شده و راه حل های بسیاری برای ایمن سازی محیط و محافظت فرد در برابر آلودگی امواج الکترومغناطیس ارائه شده است.

زینلی در پایان تاکید کرد: در نهایت باید گفت چه بخواهیم و چه نخواهیم موبایل ها فراگیر هستند و وای فای مزاحم هم آمده است تا بماند. پس مسئولیت محافظت از سلامتی به عهده ی خود ماست تا اقداماتی محافظت کننده در پیش بگیریم و از خانواده و نسل آینده مان مراقبت کنیم.

اثرتغییرات نرخ ارزبرقیمت خرمای صادراتی استان بوشهر–محمدملاکی

نرخ ارز متغیری است که عملکرد و متغیرهای اقتصادی را تحت تاثیر قرار می دهد. نتایج نشان می دهد که در بلند مدت نوسانان ارزی، مهمترین عامل اثرگذار بر قیمت صادراتی خرما و به تبع آن قیمت داخلی ارقام اصلی این محصول می باشد. در تحقیقات و نظریات اقتصادی، رابطه نرخ ارز و قیمت صادرات را رابطه انتقالی نرخ ارز گویند.

بخش کشاورزی یکی از مهمترین بخشهای اقتصادی کشور است که از یک طرف تامین کننده امنیت غذایی و سلامت جامعه است و از طرف دیگر صادرات محصولات کشاورزی می تواند تامین کننده ارز در جریان توسعه کشور باشد چرا که یکی از اقلام مهم صادراتی کشور در سالهای اخیر بوده است.

خواص خرما , فواید خرما , خاصیت خرما

اگر با تغییر نرخ ارز، تغییر قیمت صادرات کالا بر حسب نرخ داخلی متناسب با تغییر نرخ ارز باشد، رابطه انتقالی ارز کامل است و قیمت محصولات کشاورزی صادراتی دقیقاً متناسب با نرخ ارز، افزایش می یابد، اما این رابطه کامل در یک اقتصاد آزاد، باز و کوچک است. 

در اقتصاد کشور ما تغییرات نرخ ارز با یک دوره وقفه بصورت مثبت بر قیمت صادراتی خرما موثر بوده است، بدین معنی که در کوتاه مدت با افزایش یک واحد در نرخ ارز، نیم واحد هم به قیمت خرمای صادراتی افزوده می شود و در یک الی دو سال بعد رابطه نرخ ارز و قیمت صادراتی خرما کامل می شود. بررسی های بیشتر نشان داد که در صورت ثبات نرخ ارز، قیمت خرمای صادراتی تقریباً معادل یک دلار می باشد.

در زیر به بررسی قیمت خرمای زاهدی درجه یک استان بوشهر و ارتباط آن با تغییرات نرخ ارز در ده سال اخیر پرداخته شده است.

مطابق توضیحات داده شده و نمودار زیر با توجه به اینکه تغییرات قیمت ارز نسبت به سال گذشته یازده هزارتومان بوده است، پیش بینی می شود که نصف این مبلغ یعنی پنج هزارو پانصدتومان به قیمت سال گذشته خرمای زاهدی درجه یک افزوده شود و قیمت آن امسال به 9 هزار الی 9500 تومان برسد. با این حال آشکار است که این ارتباط دارای تاثیرپذیری از شرایط و شاخص های دیگری هم می تواند باشد که در ذیل به چند مورد اشاره خواهیم کرد:

- در صورتی که افزایش نرخ ارز در دوره زمانی کمتر از یکسال، بیشتر از دو برابر باشد؛ممکن است جهش قیمتی محصول خرما در آن سال کمتر از 50 درصد افزایش نرخ ارز، افزایش داشته باشد.

- صادراتی بودن این محصول است که دارای ارتباط قیمتی با نرخ ارز می باشد، در صورتی که بدلیل چالش های سیاسی و اقتصادی صادرات در شرایط خوبی از لحاظ کمی قرار نداشته باشد، افزایش نرخ ارز نمی تواند تغییر موثری را در نرخ محصول خرما ایجاد کند.

- بخش زیادی از انواع محصولات خرما در بازارهای داخلی مصرف می شود و در صورتی که افزایش چندبرابری نرخ ارز باعث کاهش درآمد سرانه در کشور شود، مصرف محصولات خرما بعنوان یک کالای غیرضروری کاهش خواهد یافت و کاهش تقاضای داخلی باعث افزایش عرضه این محصولات برای صادرات و به تبع آن کاهش نرخ صادراتی این محصولات می شود.

- به طور کلی بیشترین مقدار تولید خرما بصورت سیستم تولید سنتی است و شرایط آب و هوایی می تواند تأثیرات زیادی بر حجم تولید و به تبع آن قیمت این محصولات داشته باشد.

- سنتی بودن سیستم تولید و بسته بندی این محصول بشدت مانع از ورود این محصول در لیست کالاهای لوکسی همچون گردو و پسته شده است که این عامل بشدت از افزایش قیمت این کالا جلوگیری می کند.  

نتیجه گیری نهایی:
 با توجه به موارد بررسی شده در بالا می توان نتیجه گیری کرد که قیمت خرمای زاهدی درجه یک صادراتی به نه هزارتومان برسد و دیگر محصولات خرما نسبت به سال قبل 50 الی 60 درصد افزایش خواهد داشت.

 

آوای پارسیان :روز سیزدهم خیر باشد یا نحس، خارج از موضوع مد نظر هست ودر این مجال بحثی ندارم ولی روزی است که خیلی ها از جمله بسیاری از اعضای شورای اسلامی شهر در سطح کشور باید کارنامه شان را زیر بغل زده و به خانه روند چرا که عملا در تاریخ مورد اشاره ماموریت چهارساله شورای چهارم به پایان می رسد و روز چهاردهم مرداد ماه جاری آغاز بکار شورای پنجم می باشد، به همین منظور آنچه را که باید به ضرورت متعهدبه انجامش نباشند و هم باشند را محض یادآوری منتخبین فرهیخته شورای پنجم اسلامی شهر مرور خواهیم نمود، اعتقاد و عمل به این نکات روابط حسنه تر و اعتماد بیشتر از سوی موکلین در شورای اسلامی شهر را به مردم در پی خواهد داشت.

مردم به عنوان اصلی ترین عامل سازنده شهر و شهرنشینی و مطالبه گران واقعی خدمات اجتماعی مهمترین نقش بازیگری شان را در امور اجتماعی خود با انتخاب شما منتخبین جهت خلق نقش آفرینی در راستای اعتلای حقیقی و توسعه واقعی شهری به سرانجام رسانند و اکنون آسیاب به نوبت، اعضای محترم شورای اسلامی شهر نیز با تدابیر لازم و لحاظ نمودن نکات ذیل در انتخاب مدیریت شهری که در حقیقت مجری سیاست ها و برنامه ریزی هایشان می باشد را برابر موازین و قوانین شورا نسبت به تعیین "شهردار" اقدام نمائید.

با برنامه ریزی دقیق و مدون و یک چشم انداز مناسب و کارشناسی شده خط مشی و خط سیر امور محوله را از ابتدای شروع به کار شهردار تا انتهای چهار ساله ماموریت وی را ترسیم واز روزمرگی و اتلاف بیهوده ی زمان توسط شهردار خودداری نموده و بدانید که ناظران واقعی فقط شورای شهر میباشد.

پس از انجام وظفیه ذاتی خود وانتخاب شهردار،تلاش کنید در انتخاب کار کنان شهرداری دخالتی نداشته باشید.

دلسوزانه و به بهای اعتماد مردم به خودتان تلاش کنید شهرداری را که نه بر اساس روابط پشت پرده (اقوام، آشنا، رانت، سفارش و یا ...) و نه براساس جوسازی اجتماعی و رفتارهای عجولانه انتخاب کنید چرا که امروزه دانش، آگاهی و بصیرت مردم با سال های قبل کاملا متفاوت است بنابراین سعی کنید خودتان را به مردم نزدیک بدانید و سواستفاده از اعتماد موکلین خود ننمایید.

از واگذاری هرگونه فعالیت های خدمات شهری، طرح های عمرانی و توسعه ای یا به عبارتی بهره جستن از رانت های معمول امروزی به شدت پرهیز نمایید که چیزی جز بد بینی و رشد آرام و زیر خاکستری فساد در مجموعه ی شورا و شهرداری در پی نخواهد داشت و نهایتا کارایی شما نمایندگان و منتخبین در شورا زیر سوال خواهد برد، که همین مسئله اصلی ترین عامل بی اعتمادی مردم نسبت به شما محسوب میشود.

پس با درایت و انصاف بیشتر بیایید برای انجام خدمات صادقانه و پاسخگویی به اعتماد مردم:

شهرداری را انتخاب نمایید که متعهد به پاسخگویی به شورا باشد و تحمل انتقاد و پیشنهادات مردم را داشته باشد و دارای تجرب و تخصص در کار و آشنا به امور شهری باشد، شهردار برنامه محور و بودجه محور را در اولویت کاریتان قرار بدهید.

در تمام ادبیات شورا و شهرداری هیچ مقوله و ادبیاتی مهم تر و پر محتوا تراز "نظارت و مشارکت"نیست و بر این باورم که تمام ماموریت شورا و شهرداری در همین دو کلام خلاصه میشود، بنابراین نظارت بار سنگین مسئولیت را در مقام پاسخگویی و به کلام دیگر شاخص سنجش عملکرد شماها از مدخل همان نظارت میتوان ارزیابی نمود و بررسی عملکردتان توسط مردم از دایره رفتار های نظارتی شما خارج نیست و این مهم دقت نظر و توانمندی شما عزیزان در شورا که در هر زمینه ای از نظارت ها چه نظارت استصوابی یا استطلایی و یا عمومی را میطلبد، بنابراین هرچه نظارت دقیق تر ومنسجم تر داشته باشید چشمان تیزبین ناظران شما که مردم میباشند کمتر بر شما خرده خواهند گرفت و از این محل میتوان نمرات قابل قبولی را در یافت نمود.

به یاد داشته باید از دریچه نظارت اصولی و منطقی میتوان به مشارکت عمومی و همراهی مردم و حضور داوطلبانه درتعیین اهداف مدیریت شهری آنها بهره مند شوید که مهم ترین تکیه گاه خود را در امر تصمیم سازی و سیاست گذاری تا برنامه ریزی،نظارت و اجرا مورد توجه واهتمام جدی قرار دهید.

لذا عدم توجه جدی به مردم و نظرات آنان توسط شوراهای قبل باعث بی توجهی و عدم مشارکت آنان در تصمیم گیری های شوراگردیده است وباید گفت شورای بدون حضور و مشارکت مردم ،شورایی فقط در حد یک تابلوی مغازه تعطیل محسوب میشود و شورایی بی محتوا خواهد بود که در این حالت مردم نیز در تصمیمات خودشان تجدید نظر خواهند کرد.

منبع : جنوب نیوز

♦️خاطرات باران خورده♦️     ♦️حسین دبیرفلک♦️

آوای پارسیان :حدودشش سال پیش برای تهیه فیلم مستندی از مشترکات بافتهای تاریخی و فرهنگی ایران و گرجستان با اکیپ گروه چکاوک حسن غلامی به این کشور سفرکردیم...روزی در یک آثارتاریخی بنام ناری قلعه(متعلق به زمان شاه عباس) دراطراف تفلیس پایتخت گرجستان مشغول تهیه فیلم بودیم که یک گروه دانش آموزی از یک مدرسه تفلیس هم جهت بازدیدتاریخی آمدند، بچه ها که به دورما جمع شده بودندفهمیدندمن دربین دوستان، معلم هستم وشروع کردندبه عکس یادگاری... معلم بچه ها مرا دعوت کردبه مدرسه شون...آدرس مدرسه را روی کاغذی نوشتندومن فردای آنروز اکیپ را ترک کردم برای سر زدن به مدرسه...وقتی واردمدرسه شدم قبلا هماهنگی شده بوددرغیراینصورت  نمی توانستم به این راحتی واردمدرسه شوم...خلاصه بااستقبال مدیر روبرو شدم
مدیرمدرسه فرد مسنی بودکه غیراز یک لب تاپ روی میز هیچ چیزی بنام کاغذنداشت...ازکاغذبازی خبری نبود.مرا به یک نوشیدنی خوشمزه (ترخون-نوشیدنی مرسوم آنجاباخاصیت دارویی) دعوت کردو بعدبه کلاس اول ابتدایی برد.همانجا فهمیدم از کلاس اول ابتدایی تا کلاس دوازده دخترا وپسرا دریک محیط ویک کلاس درس می خوانندکم کم که مرا به جاهای مختلف مدرسه می بردشناخت بهتری نسبت به تفاوت مدارس خودمان با یک کشورنیمه اروپایی پیدامی کردم...خلاصه مدیر محترم مرا به دانش آموزان کلاس سوم معرفی کردکه این آقا معلمی ست از ایران...بچه ها همه انگلیسی می دانستند و به من بصورت دسته جمعی خوش آمدگفتندومن هم که مکالمه کامل نمی دانستم بصورتی که مفهوم را برسانم باآنها مکالمه کردم...زنگ خورد...
درمحیط مدرسه همه بچه ها درکنار هم مشغول صحبت بودندو شوخی و خنده...با مدارس خودی درذهنم مقایسه کردم که ما،درمدرسه نمی توانیم دانش آموزان ابتدایی و راهنمایی فقط پسر را کنارهم دریک محیط نگه داریم ...حتما کنتاکی ایجادمی شود.
درست بود آنها غیرمسلمان بودندولی بچه ها درحین کودکی که آموزش رافرا می گیرندتربیت و انسانیت هم فرا می گیرندوماهمچنان بودجه های هنگفت درزمینه تربیت وپرورش هزینه می کنیم ودرآخر ازجامعه اختلاسگر، فحاش،هتاک،دروغگو وووو زاییده می شود...(یک جای کار می لنگدیاما هدفمندنیستیم)زنگ داخل خورد...وهمه با ادب ونظم خاصی به کلاس رفتند...


مدیرمرا به جهت بازدیدبه کتابخانه مدرسه بردکتابخانه ای که هم متولی مخصوص داشت و هم باکتابخانه ملی ایران بی شباهت نبودوقتی  ایشان مرا به مسئول کتابخانه مدرسه معرفی کرد،کتابدار به انگلیسی مشغول توضیح شدومن هم بالبخندواینکه فهمیدم سرتکان می دادم البته بعضی از توضیحات را نمی فهمیدم  ولی باز سرتکان می دادم امکانات مدرسه مثل زمین بازی و استخرسرپوشیده هم موردبازدیدبود...مدیرمحترم ومهمان نوازمدرسه مرا به کلاس دوازده بردومن هم خودرا جست وگریخته به انگلیسی معرفی کردم آنها نیز  ازقبلها یادگرفته بودندبه انگلیسی ازمهمان خارجی استقبال کنند...نکته اصلی وتفاوت فاحش اینجاست که این دانش آموزان به دلیل آشنایی بازبان خارجه درآینده خیلی کمتردچارمشکل خواهندشدوحالا وزیرآموزش وپرورش ما درایران بهترین طرحش این بوده که زبان انگلیسی را درکودکان قدغن کندبخاطرهمین هم هست که جوانی ورزشکاروشایسته بنام زهرا نعمتی وحتی مربیانش در می مانند...
 اگرزبان بلدباشیم
درمیادین بین المللی حقمان ضایع نمی شودچون برنامه بازیها را بهترمی دانیم...
خاطره مان یهویی رفت جاکارتا

برمی گردیم تفلیس...دراین شهرهمینقدرکه شاه عباس صفوی بدلیل کشتار گرجی ها منفوراست کورش کبیرمحبوب است به همین دلیل نام رودخانه وسط شهر که قلب شهر هم هست، بنام (کوریا) نام گذاری کرده اند
ویک نکته قابل توجه اینکه گرجیها از آثارباستانی وتاریخی شان خوب محافظت می کردندحالا چه دوستشان باشندچه دشمنانشان♦️
اعضای اکیپ : فرزان اسدی_دکترمحمدعلی ریاضی_حسین دبیرفلک_محمدرحیمی_ شاهین دشتی
بامدیریت حسن غلامی

آوای پارسیان : کارشناسان با مطالعه بر روی خواص بادنجان دریافته اند مصرف این گیاه می‌تواند سبب تقویت استخوان‌ها و جلوگیری از بروز پوکی استخوان، کاهش علائم آنمی و کم خونی، افزایش عملکرد شناختی، بهبود سلامت قلب و عروق، محافظت از دستگاه گوارش، کمک به کاهش وزن، کنترل دیابت، کاهش استرس، محافظت از نوزادان از ابتلا به نقایص مادرزادی و حتی جلوگیری از بروز سرطان شود.

خواص بادنجان سیاه برای سلامتی

بادنجان بومی شبه قاره هند است، اما امروزه در سراسر جهان و در فرهنگ‌های مختلف از این گیاه در خوراک‌های متعددی به همراه سالاد، در سس، سوپ و غذا استفاده می‌شود، بادنجان به رنگ های بنفش و مشکی وجود دارد و در خواص درمانی تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

خواص بادنجان سیاه برای سلامتی

ارزش تغذیه‌ای بادنجان

این میوه سرشار از انواع ویتامین، مواد معدنی و ریز مغذی‌ها است؛ از جمله مهم ترین ویتامین‌های موجود در این گیاه خوش خوراک ویتامین C، K، ۶B، تیامین و انواع مواد معدنی، چون نیاسین، منیزیم، فسفر، مس، فیبر، اسید فولیک، پتاسیم و منگنز را می‌توان نام برد؛ نکته قابل توجه در خصوص بادنجان نداشتن تقریبا هیچ درصدی از کلسترول و یا چربی اشباع نشده است.

لاغری با رژیم غذایی حاوی بادنجان

بادنجان یک ماده غذایی بسیار مطلوب برای افرادی است که رژیم غذایی لاغری دارند، به دلیل وجود منابع بالایی از فیبر هضم این ماده خوراکی بسیار آسان است و می‌تواند به تسهیل حرکات روده کمک کند.

از بین برنده تومور‌های سرطانی در بدن

این ماده غذایی همچنین با ازبین بردن رادیکال‌های آزاد و دارا بودن انواع آنتی اکسیدان‌های ضروری و مفید برای بدن می‌تواند از ابتلای افراد به سرطان جلوگیری کند.

خواص بادنجان سیاه برای سلامتی

پیشگیری از آلزایمر در دوران سالمندی با مصرف بادنجان

ناسونین، از دسته آنتوسیانین‌ها است که به طور خاص مرتبط با جلوگیری از آسیب‌های مغزی است. رادیکال‌های آزاد ایجاد شده در بدن از جمله عوامل اصلی ابتلا به بیماری آلزایمر و زوال عقل هستند. مصرف بادنجان براساس تحقیقات می‌تواند مانع از مرگ و آسیب دیدن سلول‌های مغزی شده، خونرسانی به بافت‌های مختلف مغز را بهبود بخشد.

یادنجان؛ داروی مکمل طبیعی در دوران بارداری

مصرف بادنجان در دوران بارداری می‌تواند یک منبع ویتامین و سرشار از ماده ضروری اسید فولیک باشد و به رشد جنین و جلوگیری از بروز انواع نواقص مادرزادی کمک کند.

مراقب آلرژی به بادنجان  باشید

در کنار تمامی مزایا و خواص درمانی بادنجان، این گیاه حاوی آلرژن‌های بسیار فعال است و مانند گوجه فرنگی، تخم مرغ، بادام زمینی و یا توت فرنگی می‌تواند در فرد منجر به آلرژی غذایی شود؛ در نتیجه اگر مستعد آلرژی غذایی هستید قبل از مصرف آن حتماً تست آلرژی انجام دهید.

خواص بادنجان سیاه برای سلامتی

اشتباهات رایج در خصوص مصرف بادنجان

یکی از مهم ترین اشتباهاتی که افراد برای مصرف بادنجان انجام می‌دهند سرخ کردن آن است، با وجود طعم بسیار مطبوعی که به دست می‌آورد خواص درمانی خود را تاحد زیادی از دست می‌دهد. همچنین هنگام سرخ کردن حتی با روغن کم بادنجان مقدار زیادی روغن جذب می‌کند که برای سلامتی بدن به ویژه قلب بسیار مضر است.

بهترین راه مصرف بادنجان خوردن آن به صورت خام، پخته، پوره یا کبابی است.

منبع:Organicfacts

 

عفاف وحجاب از متظر قرآن

بنام خداوند لوح وقلم  حقیقت نگار وجود عدم

   ابتدا مقاله را باآیه ای از قران شروع میکنم  خداوند درقران میفرمایند :ای پیامبر به زنان ودخترانت وبه زنان مومن بگو پوشش های خود رابرخود فروتر گیرند که برای آنها شناخته شوند ومورد آزار قرار نگیرند .
    طبق این آیه وآیات دیگری در خصوص عفاف وحجاب سفارش هایی دربرابر نامحرمان شده است .   
حجاب صلاحی است که باعث مصونیت بانوان وزیبایی بخشیدن به آنها میشود .   حجاب یعنی پرده ودربیانی عالی تر وکامل تر یعنی پوشش وحفاظت ونگهداری ازدامن گناه ورعایت حریم دربرابر نامحرمان .     خداوند قادر وسبحان نیازهای بشر رابرای رشد ورسیدن به کمال بادستوراتی که بیان کرده وفایده وبازخوردش به انسان برمیگردد امری الهی می داند .     ریشه تاریخی حجاب ومساله حجاب به آغاز خلقت ابوالبشر حضرت آدم وهمسرش که خواهان پوشش شدند که باآن بدن خود رابپوشانند برمیگرددودرقران نیز ازکلید واژه هایی چون حیا عفت .رعایت حریم ذکرشده ودر سوره هایی همچون اعراف .احزاب وسوره های دیگر درزمینه عفاف وحجاب اشاره به این موضوع دارد .     نکته جالب اینجاست که خداوند درقران ابتدازن وبعد مردان رادعوت به حجاب میکند وازآنها میخواهد عفت وپاکدامنی پیشه کنند وخود رادرمقابل نامحرم بپوشانند مردان نیز نباید باهر لباس وپوشش درون جامعه ظاهر شوند بلکه برای آنان نیز محدودیت هایی درنظر گرفته شده امانه در حد پوشش زنان .   قران کریم درجای دیگر اشاره به حفاظت  .  دامن ,  ازگناه رااز دوجنس زن ومرد خواهان است ومی فرماید نگاه خود راازنامحرمان حفظ وزینت وجمال خود رانمایان نکنید وباچشم پوشی ازنگاه حرام میخواهد که نیروی ایمان رادرآنها تقویت وراه علاج آن که همان پوشش حجاب کامل میباشد پی ببرند چراکه رعایت کردن پوشش وحجاب زن به منزله ابهت .وقار .شخصیت .وعظمت وبزرگی زنان ودختران درجامعه مامحسوب ودربرابر آسیب ها وافراد بیمار دل که همواره به دنبال هوسرانی هستند مصون بماند .    ماانسانها همواره باید سعی کنیم ایمان ورابطه خود راباخداوند قادر قوی وهمراه بایقین قلبی این رابطه رامحکم تر کنیم چراکه اگر غریزه از نظر روحی کنترل نشود بسیار مضر وخطرناک می باشد وما باایمان واعتقاد راسخ به پر وردگارخود می توانیم ازلحاظ جنبه های روحی وجسمی آن راکنترل ومهار کنیم وهمواره در هر کار باید به دنبال یک الگوی مناسب وکارگشا باشیم وهمانند سخنان گهر بار حضرت علی علیه السلام عمل کنیم که فرمودند:ما انسانهاباید حق وحقوق هاراشناخته وهمه اصول ویژگی های یک الگو رابه خوبی بیاموزیم ویاد بگیریم ودنبال الگوهایی باشیم که مایه افتخار .عزت .سربلندی ودر دوستی ها بادیگران وهم نوعان خود تعادل رارعایت کرده واز دوستی های افراطی بپرهیزیم وهمیشه به یاد داشته باشیم که خداوند آفریننده ماانسان هاست وتمام اسرارورازهای درونی وبیرونی مارامی داند .     همچنان که دردین مبین اسلام باتوجه به طرح وتاکید حجاب به تمام جوانب شخصیت  زن ومرد دراجتماع توجه کامل داشته وباتوجه به آن؛ حجاب رابه صورتی متعادل ومتناسب مطرح کرده تاجامعه ای سالم وبه دور از فساد داشته باشیم ودر کمال مصونیت وامنیت به کارکرها ونقش های خود درجامعه بپردازیم وسیر کمال وسعادت را باپیروی از دستورات ومبانی دینی درجامعه بشری باالطاف معنوی وکمال حقیقی تجربه کنیم .    

    کامل ترین آیین نامه ها ودستورات درخصوص عفاف وحجاب که جلوه های آن رامیتوان درپوشش.نگاه .گفتار .رفتار و……………میتوان یافت درقران ذکر شده است .  ماهرچه داریم ازقران واسلام داریم چراکه قران واسلام یکی از کامل ترین .جامع ترین دین الهی وشفاف ترین حق وحقوق وخوشبختی ورستگاری انسان ها وبهترین راه اعلام عفت که نتیجه وثمر آن امنیت جنسی است .مقاله ام راباحدیثی ازامام صادق به پایان میرسانم .امام صادق میفرمایند :درروز قیامت زن زیبارابخاطر زیبایی اش که به گناه وفتنه افتاده وفریب زیبایی خود راخورده وبه بی عفتی وبی حجابی وگناه آلوده شده است برای حساب رسی اعمال می آورند پس به خدا میگوید خدایا توخود مرازیبا خلق کردی وبه سبب آن درفتنه افتادم .پس حضرت مریم سلام الله علیها راحاضر میکنند وندا داده میشود آیا توزیباتری یامریم؟مااورادرنهایت زیبایی آفریدیم امااو گناه نکرد .         والسلام 

زینب خادمی خبرنگار