شنبه, 14 تیر 1399 - Saturday, 04 July 2020
کد خبـر : 3982
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۲۹
دسته: یاداشت
پرینت
ایمیل

اثرتغییرات نرخ ارزبرقیمت خرمای صادراتی استان بوشهر–محمدملاکی

اثرتغییرات نرخ ارزبرقیمت خرمای صادراتی استان بوشهر–محمدملاکی

نرخ ارز متغیری است که عملکرد و متغیرهای اقتصادی را تحت تاثیر قرار می دهد. نتایج نشان می دهد که در بلند مدت نوسانان ارزی، مهمترین عامل اثرگذار بر قیمت صادراتی خرما و به تبع آن قیمت داخلی ارقام اصلی این محصول می باشد. در تحقیقات و نظریات اقتصادی، رابطه نرخ ارز و قیمت صادرات را رابطه انتقالی نرخ ارز گویند.

بخش کشاورزی یکی از مهمترین بخشهای اقتصادی کشور است که از یک طرف تامین کننده امنیت غذایی و سلامت جامعه است و از طرف دیگر صادرات محصولات کشاورزی می تواند تامین کننده ارز در جریان توسعه کشور باشد چرا که یکی از اقلام مهم صادراتی کشور در سالهای اخیر بوده است.

خواص خرما , فواید خرما , خاصیت خرما

اگر با تغییر نرخ ارز، تغییر قیمت صادرات کالا بر حسب نرخ داخلی متناسب با تغییر نرخ ارز باشد، رابطه انتقالی ارز کامل است و قیمت محصولات کشاورزی صادراتی دقیقاً متناسب با نرخ ارز، افزایش می یابد، اما این رابطه کامل در یک اقتصاد آزاد، باز و کوچک است. 

در اقتصاد کشور ما تغییرات نرخ ارز با یک دوره وقفه بصورت مثبت بر قیمت صادراتی خرما موثر بوده است، بدین معنی که در کوتاه مدت با افزایش یک واحد در نرخ ارز، نیم واحد هم به قیمت خرمای صادراتی افزوده می شود و در یک الی دو سال بعد رابطه نرخ ارز و قیمت صادراتی خرما کامل می شود. بررسی های بیشتر نشان داد که در صورت ثبات نرخ ارز، قیمت خرمای صادراتی تقریباً معادل یک دلار می باشد.

در زیر به بررسی قیمت خرمای زاهدی درجه یک استان بوشهر و ارتباط آن با تغییرات نرخ ارز در ده سال اخیر پرداخته شده است.

مطابق توضیحات داده شده و نمودار زیر با توجه به اینکه تغییرات قیمت ارز نسبت به سال گذشته یازده هزارتومان بوده است، پیش بینی می شود که نصف این مبلغ یعنی پنج هزارو پانصدتومان به قیمت سال گذشته خرمای زاهدی درجه یک افزوده شود و قیمت آن امسال به 9 هزار الی 9500 تومان برسد. با این حال آشکار است که این ارتباط دارای تاثیرپذیری از شرایط و شاخص های دیگری هم می تواند باشد که در ذیل به چند مورد اشاره خواهیم کرد:

- در صورتی که افزایش نرخ ارز در دوره زمانی کمتر از یکسال، بیشتر از دو برابر باشد؛ممکن است جهش قیمتی محصول خرما در آن سال کمتر از 50 درصد افزایش نرخ ارز، افزایش داشته باشد.

- صادراتی بودن این محصول است که دارای ارتباط قیمتی با نرخ ارز می باشد، در صورتی که بدلیل چالش های سیاسی و اقتصادی صادرات در شرایط خوبی از لحاظ کمی قرار نداشته باشد، افزایش نرخ ارز نمی تواند تغییر موثری را در نرخ محصول خرما ایجاد کند.

- بخش زیادی از انواع محصولات خرما در بازارهای داخلی مصرف می شود و در صورتی که افزایش چندبرابری نرخ ارز باعث کاهش درآمد سرانه در کشور شود، مصرف محصولات خرما بعنوان یک کالای غیرضروری کاهش خواهد یافت و کاهش تقاضای داخلی باعث افزایش عرضه این محصولات برای صادرات و به تبع آن کاهش نرخ صادراتی این محصولات می شود.

- به طور کلی بیشترین مقدار تولید خرما بصورت سیستم تولید سنتی است و شرایط آب و هوایی می تواند تأثیرات زیادی بر حجم تولید و به تبع آن قیمت این محصولات داشته باشد.

- سنتی بودن سیستم تولید و بسته بندی این محصول بشدت مانع از ورود این محصول در لیست کالاهای لوکسی همچون گردو و پسته شده است که این عامل بشدت از افزایش قیمت این کالا جلوگیری می کند.  

نتیجه گیری نهایی:
 با توجه به موارد بررسی شده در بالا می توان نتیجه گیری کرد که قیمت خرمای زاهدی درجه یک صادراتی به نه هزارتومان برسد و دیگر محصولات خرما نسبت به سال قبل 50 الی 60 درصد افزایش خواهد داشت.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه