سه شنبه, 31 فروردين 1400 - Tuesday, 20 April 2021
کد خبـر : 6509
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۰۳ آذر ۱۳۹۹ ۱۲:۵۷
دسته: یاداشت
پرینت
ایمیل

زیبایی ها را باید دید فقط کافیست هوشیار باشیم

آوای پارسیان :

گاهی خداوند با دستان ما دست انسان گرفتاری را میگیرد.فارغ از اینکه همه ما اعم از زن و مرد، ثروتمند و بی پول زائیده یک پدر و مادریم، هم نوع و انسانیم.به حکم انسان بودن و ادعای روح انسانیت داشتن چه زیباست که هوای همنوعان خویش را داشته وهمدیگر را تحت هر شرایطی کمک کنیم.

 

مگر واژه ای در تفهیم انسانیت، قشنگ تر از کمک کردن، دست گیری، کرامت و تکریم، جانشین خدا بر روی زمین، داشتن شرافت و عزت نفس و تلاش و مجاهدت برای خود و کمک به دیگران چیزی دیگر است؟ برتری انسانها نسبت به تمام موجودات آفریده شده مگر نه بخاطر بهره مندی از عقل و عقلانیت است؟ مگرهمه آنچه که خداوند آفریده استبخاطر وجود و خلقت انسانها نیست؟

 

اگر از ارزش و اهمیت خدمت به خلق که در قرآن و سیره ائمه برای هدایت ما انسانها آمده است و جز اصول اصلی و راهنمای حقیقی انسان هاست نیز بگذریم و حتی علیرغم اینکه در سخنان بزرگان دینی، اخلاقی، اجتماعی، سیاسی و همه کسانی که دل در گرو انسانیت انسانی دارند و بدور ازتعیین پاداش خدمتگزاران به مردم و جزای کسانی که از خدمتگزاری استنکاف می کنند، در این مجال پرهیز کنیممتوجه خواهیم شد حسّ تعاون و تعاضد و خدمت به مردم بخصوص خدمت به نیازمندان، گرفتاران وتمام کسانی که در برخی مواقع از پس تامین مخارج روزمره خودشان بازمانده اند همیشه و در هر جوامعی بدون نگاه به آئین، دین و مذهب، شغل و نوع لباس فقط به نیت ارضاء حس نوعدوستی، حس
اجتماعی بودن، تقرب به درگاه الهی و لذت توانمندی خویش در دست گیری و یاری رساندن رونق خاصی داشته است و این سلوک و سیره انسانی هیچگاه محدود به زمان، مکان، گروه و طیف مشخصی نبوده و تا انسانیت انسانها پابرجاست این خصلت نیکو در رفع حوائج مردم نیز وجود داشته و دارد.

 


متاسفانه اخیرا" عده ای بیمار و معاند اخلاق حسنه یا واقعا بیسواد و بی اطلاع، با نیت وارونه جلوه دادن حس های خیرخواهانه و یا ایجاد شبهات با انتشار تصاویر و کلیپی در فضای مجازی مبنی برتوزیع بسته های حمایتی کشاورز خیر دشتستانی در استان بوشهر توسط شورای شهر، خیرین و امام جمعه ای که متخلق به اخلاق الهی، حسن سلوک با مردم و زبان زد عام و خاص در خیرخواهی نسبت به مردم، مدیری کم نظیر در اخلاق مداری و آراسته به فضائل اخلاقی بی شمار، باعث رنجش خاطر وتکدر اخلاق مردمان این دیار گردیده اند. زیر خط فقر بودن بهتر از زیر خط فهم بودن است. چه ایراد و اشکالی دارد که از اموال و محصولات و یا تولیدات حلال خود بذل وبخشش نمائیم هرکس در وسع
خود و شرایط اقلیمی و محل زندگی خود )برنج، حبوبات،سبزیجات، صیفی جات و جالیز، مرغ وگوسفند،گندم و جو، ماهی و میگو، چای وپسته و خرما، کیف و کفش، مصالح ساختمانی،پوشاک و...(مهم انجام کار و شهامت بذل و بخشیدن از اموال است. اگر تنها یک بار در زندگی خود به زندگی افراد تنگدست و نیازمند فکر کنید و خودتان را جای آن ها بگذارید؛ خواهید فهمید که آن ها چه زندگی سخت و طاقت فرسایی دارند.
شایسته است مردم و هم میهنان شریف و بزرگوار دقت داشته باشند که این بار با هجمه و حمله به کارهای اخلاقی پسندیده ما ملتی که در طی هشت سال دفاع مقدس از جان و مال و نان و زن و بچه و همه دارائی های خود گذشتیم و حتی شبانه با وجود روشنائی و برق در منازل تا صبح به منزله همدردی با مدافعان مرز وبوم خویش در تاریکی بسر می بردیم و پس از آن در جریان های غیر مترقبه سیل، زلزله و بیماری ها تا پای جان و سلب آسایش خویش و خانواده هایمان از خودگذشتگی کردیم ما را از اهداف انسانی مان دور خواهند نمود. چرا اخیرا باید بازیچه یک چنین تفکرات پلیدی قرار بگیریم.

 

 

بیائیم نیمه پر لیوان را ببینیم که همت بلند انسانهای خیرخواه را به مضحکه نگیریم، عبرت بگیرم و تمرین کنیم انجام کارهای نیک و یاری کردن همنوعان خود را بیاموزیم نه اینکه با انتشارعکس ها و کلیپ اینچنینی، عامل دلسردی برای دیگران باشیم شاید که فردا ما نیازمند شدیم.
اگر هوشیارانه عمل نکنیم عده ای موج سوار و فرصت طلب با بهره جستن از شیطنت های از پیش طراحی شده مانع از انجام کارهای عام المنفعه در هر جنبه از رفتار انسانی خواهند شد. گاهی همین که به نیازمندان با نگاه تمسخرآمیز نگاه نکنیم؛ خود بهترین هدیه است. عصر امروزی عصر همدلی و کمک به هم نوع خود می باشد. در این عصر شکوفایی سعی کنیم به گونه ای بدرخشیم و چهره خود را در برابر باری تعالی با کمک به نیازمندان، نورانی و درخشان کنیم که در برابر ایزد منان شرمنده نشویم.

 

حیدر مجدنیا

 

 

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه