پنج شنبه, 08 خرداد 1399 - Thursday, 28 May 2020
کد خبـر : 4284
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱۰ تیر ۱۳۹۸ ۲۳:۲۸

اولین آئین نکوداشت زنده یاد مریم محسنی فرد برگزار شد

اولین آئین نکوداشت زنده یاد مریم محسنی فرد با حضور جمعی از بزرگان برگزار شد.

 آوای پارسیان :غلامحسین حسینی با ابراز اینکه برای ساختن جامعه ای پویا، درحال رشد و متبلور باید نظام تعلیم و تربیت را نشانه گرفت و بنیادهای علمی را تقویت کرد که بنیاد علمی مریم در همین راستا تشکیل شده است اظهار داشت: نامگذاری بنیاد و انتخاب مسیر علمی به عنوان یک نهاد خیریه برای تبیین اهداف مدنظر در راستای بنیادی مستقل از کمک های دولتی بود.

وی با بیان اینکه ساماندهی این بنیاد با جمع آوری اندوخته ها و سرمایه گذاری در عرصه های نفت، گاز و پتروشیمی انجام داده بود تصریح کرد: در هیات امنای بنیاد از بزرگان حوزه قرآنی، تعلیم و تربیت و نخبگان دانشگاه علم و صنعت استفاده خواهد شد تا در راستای امور خیریه علمی اقدامات مناسب انجام شود.


سرپرست اداره کل آموزش و پرورش استان، شروع رسمی بنیاد را دیماه 97  اعلام کرد و گفت: در گام اول، طرح شناسایی دانش آموزان مستعد بی بضاعت با دو پیش شرط دانش آموزان مستعد بی سرپرست یا بد سرپرست در دستور کار این بنیاد قرار گرفت تا در مهر 98 به دانش آموزان مورد نظر خدمات ارائه کند.


عضو هیات امنای این بنیاد ادامه داد: دانش آموزان مورد نظر از پایه اول ابتدایی تا پایان دوره متوسطه از خدمات بورس تحصیلی این بنیاد استفاده خواهند کرد و همچنین توانمندسازی خانواده های این دانش آموزان نیز مدنظر است که در زمستان 97، مبالغی برای تامین کالاهای اساسی، موادغذایی و هزینه های درمانی به خانواده ها تزریق شد.

حسینی افزود: این بنیاد جوانه ای است که با حمایت و همراهی مردم در شناسایی دانش آموزان مستعد بی بضاعت تبدیل به درخت و نهال تنومندی خواهد شد تا بتواند چتر حمایتی را بر دوستداران حوزه تعلیم و تربیت استان بگستراند.


سرپرست اداره کل آموزش و پرورش استان با اشاره به اینکه این بنیاد تا پایان شهریور دو مرکز دختران و پسران را به صورت پایلوت در شهر بوشهر آماده ارائه خدمت خواهد کرد یادآور شد: دانش آموزان مستقر در شهرستان بوشهر توسط تیم شناسایی بنیاد هدایت خواهند شد تا از چتر حمایتی و خدمات این بنیاد برخوردار شوند.


نماینده مردم دشتستان نیز در این آئین با بیان اینکه مریم محسنی فرد از نظر اخلاقی، علمی و رفتاری جز انسان های کم نظیر بودند و از خانواده ای با اصالت پرورش یافته بود اظهار داشت: بنیاد علمی مریم با برگزاری یاد و خاطره مریم محسنی فرد که از افراد خیر در زمینه علمی بود اقدام خوبی انجام داده است و این بنیاد باید با برگزاری برنامه هایی یاد بزرگان و نخبگان را گرامی بدارد.

نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم نیز در این آئین با اشاره به حدیث امام صادق (ع)  اظهار داشت: شخصی که از دنیا می رود هیچ اجری به او نمی رسد مگر سه اجر که یکی از آن، سنت حسنه است سنتی که با پایه گذاری آن خیرات جاریه به مردم برسد.

حجت الاسلام عبدالحمید خدری ادامه داد: مریم محسنی فرد در میان ما و شما خواهد ماند و بنیاد علمی مریم نام این فرزند نخبه استان را زنده تر خواهد کرد.
وی افزود: این بنیاد، خدمت بسیار خوبی در راستای حمایت از دانش آموزان نیازمند، استعدایابی و دانش آموزانی که زمینه پیشرفت را دارند اما به دلایلی موانع تحصیل برایشان پیش آمده شناسایی کرده است و سعی در پرورش آن ها دارد.

عضو هیات علمی دانشکده شیمی، نفت و گاز دانشگاه علم و صنعت ایران نیز در این آئین اظهار داشت: مقالات و پژوهش های در حوزه توسعه بازار از مریم محسنی فرد به چاپ رسیده است که میراث بزرگ وی در بحث پژوهش بومی سازی برنامه آی کپس بود.


اکبری با اشاره به ویژگی بومی سازی برنامه آی کپس ادامه داد: این برنامه برای راه اندازی سکوهای نفتی و مدیریت پروژه و کنترل پروژه استفاده می شود که کشور ما سالیانه هزینه زیادی را برای خرید این برنامه از شرکت های خارجی متحمل می شد و به همت مریم محسنی، دانشگاه علم و صنعت ایران و با همکاری وزارت نفت این برنامه بومی سازی شد و در چند حوزه نیز به صورت پایلوت اجرا می شود.


وی بیا بیان اینکه مریم از دانشجویان الگو در دانشکده خود بوده است و کارهای پژوهشی مریم در حد یک دانشجوی دکتر بوده است یادآور شد: مریم محسنی عضوی از خانواده علم و صنعت خواهد بود.


نماینده ریاست دانشگاه علم و صنعت در این آئین به کلنگ زنی ساختمان دانشکده شیمی، نفت و گاز در آینده نزدیک اشاره کرد و افزود: با هماهنگی انجام شده با ریاست دانشگاه این ساختمان به نام مریم محسنی فرد مزین می شود و تندیسی از وی به همراهی لوحی از فعالیت پژوهشی وی در این دانشکده نصب می شود و همچنین مسابقه علمی سالانه ای با نام مریم محسنی فرد برای پروژه های برتر پژوهشی  برگزار می شود که جوایز آن از طرف بنیاد علمی مریم اهدا خواهد شد.

در پایان این آئین از کتاب سرزمین خورشید که مجموعه اشعار مهران خدری را در بر می گیرد و به سبک خراسانی نوشته شده است رونمایی شد.


شایان ذکر است تمام مخارج چاپ این کتاب پس از بررسی در بخش فرهنگی و علمی بنیاد توسط بنیاد علمی مریم پرداخت شده است.


گفتنی است مریم محسنی فرد دانشجوی نخبه کشوری و دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت بوده است.

 

 منبع: اتحاد خبر

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه