شنبه, 04 بهمن 1399 - Saturday, 23 January 2021
کد خبـر : 6487
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۷ آبان ۱۳۹۹ ۲۲:۱۰

نشست نقد و رونمایی کتاب زنجیره تامین به نویسندگی سید حسام مزارعی/تصویر

به گزارش آوای پارسیان : روز یکشنبه ،۲۵ آبان ماه ۱۳۹۹,نشست نقد و رونمایی کتاب زنجیره تامین با حضور نویسنده اثر سید حسام مزارعی ، جناب آقای دکتر رییسی، منتقد کتاب و مدیرکل محترم کتابخانه های عمومی استان بوشهر،جناب آقای هاشمی و سرکار خانم رستمی رییس محترم امور کتابخانه های استان بوشهر در کتابخانه عمومی خلیج فارس بوشهر برگزار گردید.

 

 


در این نشست که به دلیل شیوع ویروس کرونا،به صورت آنلاین نیز برگزار می گردید،در ابتدا نویسنده اثر ضمن تبریک هفته کتاب و کتابخوانی و گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس و تشکر از مدیریت محترم کتابخانه خلیج فارس جهت میزبانی این نشست ، انگیزه و هدف خود جهت نوشتن این کتاب را یادآوری رشادت ها و دلاورمردی های همکاران خود در سازمان بنادر به ویژه کارکنان اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در دفاع مقدس ذکر نمود که متاسفانه تاکنون در ادبیات پایداری و مقاومت این مرز و بوم مغفول مانده است.

 

 

سید حسام مزارعی در ادامه نحوه گردآوری مطالب در بازه زمانی چهارماهه و سختی کار در روزهایی که زندگی مسالمت آمیزی با کرونا را مثل الان تجربه نمی کردیم و با توجه به کمبود منابع اشاره نمود و نحوه رسیدن به فصل بندی کنونی را به تفکیک هر فصل شرح دادند.

 

ایشان در باب محتوای کتاب دو مورد دیگر را نیز اشاره نمود که یکی رویکرد دووجهی کتاب است که در کنار نقش اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در دفاع مقدس ،این کتاب نگاهی نیز به پیشینه و تاریخچه اداره بندر بوشهر در دهه شصت و قبل از آن،بدو تاسیس، نیز دارد.

 

همچنین این کتاب به نمادهایی می پردازد که یکی از نمادهایی که در ذهن و خاطر مردم بوشهر باقی مانده و جزو نوستالژی مردم شده کشتی رافایل است که با توجه به همان رویکرد تاریخی، نحوه ورود کشتی به بندر در اواسط دهه پنجاه،نحوه خروج و دلیل جدا کردن آن از اسکله و انتقال به لنگرگاه و زمان موشک خوردن آن با هواپیماهای برگشتی دشمن از بمباران خارک، پرداخته و ضمنا از یک تحریف تاریخی نیز در مورد کشتی رافایل پرده برمی دارد. در خیلی از مستندات و مقالاتی که در مورد رافایل هست و اگر سرچی در گوگل کنیم به این نقل قول می رسیم که :« کار ناتمام موشک هواپیماهای عراقی را کشتی ایران سیام با برخورد به رافایل تمام کرد». در صورتی که ایران سیام که کشتی پدافند پیرامونی خارک بود در اواخر جنگ و سال ۶۷ به لنگرگاه بوشهر منتقل نمودند حال آنکه کشتی رافایل سال ۶۲ موشک خورده است. خود کشتی ایران سیام نیز که هم اکنون به عنوان یکی از باقی مانده های جنگ در ابتدای کانال دسترسی بندر غرق شده است،یکی دیگر از نمادهایی است که در این کتاب به آن پرداخته شده است.

 


وی افزود : پایان بخش و به نوعی زینت بخش این کتاب نیز معرفی و زندگینامه شهدای والامقام اداره بندر است که قطعا نگاه ویژه این عزیزان بود که در این فرصت کم توانستیم از این کتاب رونمایی کنیم.

 

 

دکتر عبدالله رییسی،منتقد ادبی کتاب نیز در مورد روش شناسی و نحوه رسیدن به مطالب مواردی مطرح و فرمودند با توجه به اینکه این کار به عنوان اولین کتاب نویسنده است که به چاپ رسانده اما دقت و حساسیت ایشان چه در بحث ویراستاری،چه طرح جلد و صفحه آرایی واقعا بسیار برای خودم که ناشر هستم جالب بود و ایشان تا لحظه چاپ کتاب، کاملا بالای سر کار بود.در ادامه ایشان از قلم قوی مدیر محترم اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر،جناب آقای ارجمندزاده به زیبایی یاد کردند و خاطر نشان ساختند جای تقدیر دارد که مدیر محترم بندر با تمام مشاغل مدیریتی خود اینگونه دست به قلم هستند و تمام قد از این اثر در کنار معاون محترم اداره جناب راویان و فرمانده محترم پایگاه جناب درخشانیان حمایت نمودند.

 

در ادامه مدیر کل محترم کتابخانه عمومی استان بوشهر جناب آقای هاشمی نیز ضمن گرامیداشت هفته کتاب به چالش اهدای کتاب پرداخته و از نویسنده کتاب که ۶۴ جلد از کتاب زنجیره تامین را به تعداد کتابخانه های عمومی استان بوشهر به کتابخانه ها اهدا نمودند تشکر نموده و در باب کتاب زنجیره تامین به نکته ای بسنده نمود که این عنوان کتاب و مواردی که منتقد محترم در باب فصل دوم کتاب و هماهنگی بین ارگان ها اشاره نمود چقدر به زیبایی و بجا انتخاب شده است چرا که این زنجیره و وحدت رویه بین ارگان ها بود که ما شاهد موفقیت های بی شماری در جبهه های جنگ بودیم.

 

 

در پایان مراسم از کتاب زنجیره تامین رونمایی گردید

 

 

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه