شنبه, 04 بهمن 1399 - Saturday, 23 January 2021
کد خبـر : 6511
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۰۴ آذر ۱۳۹۹ ۱۰:۳۶

لبان خشکیده روستا بیدو چشم به راه آب حضور نمایشی مسئولین مشکلات را حل نمی کند

روستای بیدو بخش ارم شهرستان دشتستان

 

آوای پارسیان : این روستا با ۴۰۰ نفر جمعیت دارد اما همین تعداد هم روز به روز در حال کمتر شدن است و خدا می‌داند تا کی زندگی در این روستا ادامه دارد؟ چراکه هر ساله تعدادی از خانوارها ناچار به مهاجرت می‌شوند و راهی غربت.

 

سالهاست که روستای بیدو با مشکل کم آبی مواجه است، آب آشامیدنی اکثر روستاهای این روستا از چشمه و بارندگی های فصلی تامین می شود که اگر در فصلی از سال بارندگی رخ ندهد، بحران کم آبی و خشکسالی گریبان گیر روستا بیدو می شود و این مشکل با گذر زمان نه تنها رفع نمی شود بلکه روز به روز فراگیرتر از قبل می شود.

 

در فصول گرم سال که این روستا با بحران بی آبی روبه رو می شود، مردم آن با آبی که توسط بشکه های ۱۰و ۲۰ لیتری از سر چشمه ها تامین میشود زندگی را می گذرانند.

 

اهالی روستای بیدو که اکثرا کشاورز و دامدار هستند در روزهای تابستان با شدت گرما با مشکل کم آبی مواجه هستند و بیشتر اوقات نه آب آشامیدن دارند و نه می توانند از کولر آبی در گرمای شدید تابستان بهره مند شوند.

 

مردم این روستا از وضعیت نبود آب آشامیدنی در روستا های خود گلایه دارند و از مسئولین می خواهند که برای وضعیت اسفناک آنها چاره اندیشی کنند.

 

بارها مسئولان برای پیگیری مشکلات این روستا در میان مردم روستا حضور پیدا کرده و مردم هم مشکلات بی آبی را به گوش مسئولان رسانده اند و هم وعده هایی برای حل این مشکلات شنیده اند چاه ای حفر شده و معلوم نیست که کی مشکل این روستا حل شود اما وقتی مردم هنوز مشکلات شان حل نشده با زدن چند چاه دیگه هم دلخوشی بر نمی گردد اب در کوزه مردم روستای بیدو تشنه لبان می گردن
به دلیل کمبود آب آشامیدنی مردم این روستا، مشکلات زیادی را تحمل می کنند و هزینه های فراوانی بر دوش خانواده ها تحمیل می شود.

 

اینکه مسئولی بیاید و حضوری بزند و برود، دردی از مردم روستای بیدو دوا نمی‌کند، این آمدن به روستا باید نتیجه داشته باشد و مردم بیدو نتیجه آن را ببینند، این حضور بی نتیجه مسئولان سبب دلسردی مردم از پیگیری های آنان شده است. بارها این موضوع به صورت علنی به مسئولین منعکس شده اما متاسفانه تاکنون جواب قانع کننده و راه حل دقیقی ارائه نشده است.که در طول این مدت پیگیری حفر چاه انجام شده که مردم روستا هروز چشم انتظار حل مشکل اب شان هستند

 

بارها به نماینده مجلس، فرماندار و دیگر مسئولین ذیربط مشکل اعلام شده است و آنها می دانند که مردم ناراحتند و آب شرب منطقه مشکل دارد.

 

مشکلات بی آبی روستا سبب شده که مهاجرت جوانان از روستا شدت گرفته و مردم روستا برای رفاه و بهره مندی از آب آشامیدنی زندگی در روستا را رها کنند.

 

توسعه روستایی و مقام معظم رهبری

 

اگر بخواهيم‌ كشورمان‌ به‌ طور نسبي‌ به‌ استغنا و خودكفايي‌ و بي‌نيازي‌ از ديگران‌ نايل‌ شود، بايد در روستاها سرمايه‌ گذاري‌ كنيم‌ و زحمت‌ بكشيم‌. پايه‌ي‌ اول‌ خودكفايي‌، خودكفايي‌ در امور تغذيه‌ي‌ مردم‌ است‌. اين‌كه‌ مي‌گوييم‌ خودكفايي‌ نسبي‌، به‌ خاطر آن‌ است‌ كه‌ يك‌ كشور نمي‌تواند به‌ طور كامل‌ از ديگر كشورهاي‌ جهان‌ بي‌نياز باشد. تبادل‌ ميان‌ ملتها و كشورها، امري‌ عادي‌ و معمولي‌ تلقي‌ مي‌شود. عمده‌ اين‌ است‌ كه‌ يك‌ كشور بتواند روي‌ پاي‌ خود بايستد و اساس‌ زندگي‌ خود را تأمين‌ كند. اين‌ كار مستلزم‌ آبادي‌ روستاها و كار كشاورزان‌ و توجه‌ مسؤولان‌ و صرف‌ پول‌ و سرمايه‌ي‌ دولتي‌ و مردمي‌ در روستاهاست‌.

 

 

نظر شما؟  
+ 1
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه