شنبه, 27 بهمن 1397 - Saturday, 16 February 2019
کد خبـر : 3783
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۲۶

سوسک سرخرطومی حنایی درنخیلات بوشهر ردیابی شد

سوسک سرخرطومی حنایی درنخیلات بوشهر ردیابی شد

آوای پارسیان: مدیرجهاد کشاورزی بوشهر گفت: برای نخستین بار عملیات ردیابی آفت سوسک سرخرطومی حنایی در نخلسان های این شهرستان انجام شد.

به گزارش«آوای پارسیان» به نقل از ایرنا؛ کبری توکلی روز دوشنبه درجمع خبرنگاران افزود: این طرح در پی اعلام مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مبنی بر حضور احتمالی آفت بسیار خطرناک سوسک سرخرطومی حنایی خرما در مناطقی از استان بوشهر(شهرستان دشتستان) و آلوده بودن نخیلات شهرستان های پارسیان استان هرمزگان و لارستان فارس به این آفت در دستور کار است.


وی اضافه کرد: با توجه به اینکه حشره کامل سوسک های چوبخوار خرما به طور تقریبی یک ساعت قبل ازغروب تا یک ساعت بعد از غروب آفتاب در سطح باغ پرواز می کنند، وجود یک تله نوری درهکتار برای شکار حشرات کامل در زمان های یاد شده در باغ الزامی است.

توکلی اظهار داشت: عملیات تله گذاری ( هر هکتار یک تله )، ایجاد پوشش روی تنه نخیلات و استفاده ازسموم فومیگانت به ازای هر یک متر طول نخیلات 6 عدد قرص فستوکسین برای مبارزه با حشرات کامل و لاروهای درون تنه، در نخیلات شهرستان بوشهر در دست اجراست.

وی یادآورشد: در شهرستان بوشهر 880 هکتار نخلستان وجود دارد که عمده ارقام مورد کاشت شامل کبکاب، استعمران، خضراوی و زاهدی است و با توجه به این رقم کبکاب بیشتر نسبت به سایر ارقام بیشتر است، درصد و میزان خسارت وارده به آن ردیابی، پایش و مونیتورینگ وجود و یا نبود آفت سوسک سرخرطومی حنایی در نخیلات بوشهر انجام شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهستان بوشهر گفت: آموزش های لازم برای شناسایی کامل بیولوژی و جدول زندگی آفت سوسک سرخرطومی حنایی و سایر چوبخواران خرما به باغداران در دست اجراست.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه