شنبه, 31 فروردين 1398 - Saturday, 20 April 2019
کد خبـر : 3936
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ ۱۷:۳۸

احتکار لوازم خانگی برای افزایش قیمت

احتکار لوازم خانگی برای افزایش قیمت

آوای پارسیان:لوازم خانگی از ابتدای هفته آینده با قیمت جدید عرضه می شوند. بر اساس آنچه اعلام شده، قیمت محصولات تولید داخلی صوت و تصویری سامسونگ 18 درصد و سایر محصولات تولید داخلی 20 تا 25 درصد و محصولات وارداتی این برند 35 تا 40 درصد گران تر شود.

محصولات ال جی هم نرخ محصولاتش را 40 تا 60 درصد افزایش داده است. سایر برندهای دیگر لوازم خانگی هم بسته به ارزی بریشان بین بین 20 تا 80 درصد گران تر خواهند شد. اما این میزان رشد قیمت ها در شرایطی است که انتشار فهرست اولیه بانک مرکزی از1482 شرکت دریافتکننده ارز دولتی نشان میداد که 230 شرکتداخلی بیش از 43 میلیون و 400 هزار یورو برای واردات لوازم خانگیارز دریافت کرده اند.

اما واحدهای فروش مدعی هستند که "تولیدکنندگان از فروش عمده محصولات اجتناب کرده و علی رغم اینکه کالاهای درخواستی را با قیمت مصرف کننده به آن ها می فروشند، به صورت قطره چکانی کالاها را عرضه می کنند".

البته متولیان صنفی نظر دیگری داشته و معتقد است میزان تقاضا در ماه های اخیر چند برابر شده است. محمد طهان پور رییس اتحادیه لوازم خانگی در اینباره به پول نیوز می گوید: مشــکلات و کمبودهای این بازار همراه با اخبار مختلفی که ازممنوعیت واردات منتشر میشد، باعث شد تا رفتار خرید در سایربازارها هم تغییر کند. مردم در فروشگاههای مختلف اقدام به خریداجناســی بیش از نیاز کوتاه مدتشان کردند و نوعی احتکار خانگیشکل گرفته است.

او به تقاضای کاذب و فضای متشنج بازار اشاره می کند و می گوید: مسئله تنها به واردات و قیمت تمام شده اجناس برنمی گردد. در کف بازار درخواست کاذب باعث شده است که قیمت ها از حد معمول بالاتر برود. ما خودمان به فضای متشنج دامن زدیم.

منبع: عصر ایران

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه