کد خبـر : 4072
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ ۱۹:۲۶

صدور 220 هزار سند تک‌برگ ملک در استان

صدور 220 هزار سند تک‌برگ ملک در استان

آوای پارسیان: مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان بوشهر گفت: تاکنون 220 هزار سند تک برگ ملک در این استان  صادر شده است.

به گزارش «آوای پارسیان» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ اصغر پیرهادی بیان کرد: از سال 1317 تعریف پلاک برای زمین‌ها در استان بوشهر آغاز شد و تا سال 1389 سندها به صورت دفترچه‌ای در اختیار مردم قرار گرفت.

وی با اشاره به الزامی شدن صدور سندهای تک برگ برای تمام اراضی از سال 1394 افزود: طبق قانون باید تا پایان سال 1398 تمام سناد دفترچه‌ای به تک برگ تبدلی شود و نقشه همه اراضی دولتی و غیردولتی باید در سامانه کاداستر به ثبت برسد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کاهش پرونده‌های قضایی و جلوگیری از زمین‌خواری را از مزایای تک برگ شدن سندها عنوان و اضافه کرد: یکی از شاخص‌های بسیار مهم در سند تک برگ یا کاداستر مشخص بودن موقعیت مکانی ملک و افزایش ضریب امنیتی در معاملات بین خریدار و فروشنده است.

وی ادامه داد: جانمایی در اسناد دفترچه‌ای با توجه به تغییراتی که حوادثی مانند سیل، زلزله و جنگ در طبیعت ایجاد می‌کنند دشوار است اما در اسناد تک برگ این مشکل حل شده است.

پیرهادی افزود: از مهمترین شاخصه‌های سند تک برگ این است که هیچ گونه سند معارض یا اشتباهی به نام اشخاص صادر نمی‌شود.

وی با بیان اینکه طبق قانون باید تمام سند‌های دفترچه‌ای املاک به تک برگ تبدیل شود تصریح کرد: دارندگان اسناد مالکیت دفترچه‌ای می‌توانند با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی در سطح استان نسبت به تعویض اسناد مالکیت خود و تبدیل آن به سند کاداستری اقدام کنند.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان گفت: صاحبان املاکی که دارای مبایعه‌نامه و یا قولنامه هستند نیز می‌توانند با ورود به سامانه سازمان ثبت اقدام به ثبت‌نام کنند.

وی بابیان اینکه از سال 89 تاکنون 220هزار سند تک برگ در استان بوشهر صادر شده خاطرنشان کرد:  هنوز حدود 200هزار سند دفترچه‌ای در دست دولت و مردم است که همه آنها باید تا پایان سال 98 تبدیل به سند تک برگ شود.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share