چهارشنبه, 13 فروردين 1399 - Tuesday, 31 March 2020
کد خبـر : 4075
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ ۱۹:۳۳

١٥ استان برای افغان‌ها همچنان ممنوعه‌اند

١٥ استان برای افغان‌ها همچنان ممنوعه‌اند

آوای پارسیان: ماجرای اقامت افغانستانی‌ها بار دیگر و با مطلب فردی در فضای مجازی خبرساز شده است. دو روز قبل فردی که ادعا می‌کرد به دلیل افغانستانی‌بودن، هتلی در تبریز از دادن اتاق به او امتناع کرده است، توییتی منتشر کرد با این عنوان «اومدم تبریز. هتل به افغان نمیدن. چیطو کنم؟»

به گزارش«آوای پارسیان» به نقل از شهروند؛ این فرد که در فضای مجازی نام مستعاری دارد، در ادامه ادعایش به سوالات مخاطبانی مبنی بر چرایی این اتفاق پاسخ داده است. طبق ادعای او، متصدی هتل یا مسافرخانه پس از دیدن گذرنامه او، متوجه افغانستانی‌بودن او شده و ترجیح داده که او در این هتل نباشد. فرد مذکور هم که از این اتفاق شوکه بوده، به تهران بازگشته است. پس از آن احمد علیرضا بیگی، نماینده مردم تبریز و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در اظهارنظری در این‌باره گفت: «چنین قاعده‌ای وجود ندارد، تبریز شهری بین‌المللی است، به دلیل مرز مشترک با کشور‌های همسایه سال‌هاست که ارامنه یا ترک‌های جمهوری آذربایجان در حال تردد به شهر تبریز هستند.

 

غیر از بعد توریستی تبریز رفت‌وآمد‌هایی از سایر شهر‌ها برای بعد درمانی وجود دارد. همچنین بسیاری از کارگران از کشور‌های خارجی در تبریز اقامت دارند؛ در هتل‌ها، پانسیون‌ها و مسافرخانه‌ها». او همچنین گفته حاضر است ماجرا را پیگیری کرده و از چند و، چون آن گزارش دهد و باید منتظر ماند و دید در آینده پیگیری‌های این نماینده مجلس به کجا ختم می‌شود؛ آیا نتیجه‌ای خواهد داشت یا خیر؟

١٥ استان ممنوعه
اقامت شهروندان افغانستانی در ١٥ استان کشور به طور کامل ممنوع است و در ۱۲ استان دیگر نیز شهروندان افغانستانی از اقامت در بخش‌هایی از این استان‌ها منع شده‌اند. آن‌طور که مهر می‌نویسد اقامت شهروندان افغانستانی تنها در سه استان تهران، البرز و قم بلامانع اعلام شده است؛ البته در خجیر واقع در منطقه ١٣ تهران هم حضور اتباع افغان ممنوع اعلام شده است. منطقه خجیر یک پارک جنگلی حفاظت‌شده در شرق تهران است که به گزارش کارشناسان سازمان بازرسی کل کشور «زمین‌خواران» در زمین‌های آن تصرفاتی کرده‌اند و «با واگذاری امور کشاورزی و دامداری خود به مهاجران افغان این پارک را مبدل به منطقه امنی برای کار و اقامت آنان کرده‌اند».

استان‌هایی که به طور کامل برای اقامت شهروندان افغان ممنوع هستند، عبارتند از: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، چهارمحال‌وبختیاری، کهگیلویه‌وبویراحمد، گیلان، مازندران، سیستان‌وبلوچستان، هرمزگان و همدان. استان‌هایی که بخش‌هایی از آن‌ها برای اقامت شهروندان افغانستانی ممنوع هستند، عبارتند از: اصفهان، بوشهر، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خوزستان، سمنان، فارس، قزوین، کرمان، گلستان، مرکزی و یزد. اقامت شهروندان عراقی هم در استان‌های کرمان، سیستان‌و‌بلوچستان، خراسان شمالی و خراسان جنوبی به کل ممنوع است.

این در حالی است که در میانه‌های سال جاری اخبار بسیاری مبنی بر خروج تعدادی از اتباع افغانی و بازگشت به کشورشان مطرح شد و افزایش قیمت دلار و افت «ریال» در برابر ارز‌های خارجی باعث شد تا خیلی از افغانستانی‌ها به صرافت ترک ایران و بازگشت به کشورشان بیفتند. حالا اتفاقی که در تبریز رخ داده بار دیگر مسأله مشکلات این مهاجران را برجسته کرده است؛ مشکلاتی که سال‌هاست با آن دست به گریبان‌اند.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه