پنج شنبه, 08 خرداد 1399 - Thursday, 28 May 2020
کد خبـر : 4096
تاریخ انتشار: شنبه, ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۲۰:۱۰

قیمت‌ آش و زولبیا بالاتر از نرخ مصوب!/ وعده توزیع فراوان شکر و گوشت دولتی عملی نشد

قیمت‌ آش و زولبیا بالاتر از نرخ مصوب!/ وعده توزیع فراوان شکر و گوشت دولتی عملی نشد

آوای پارسیان:با وجود اینکه برخی متولیان امر مدعی هستند قیمت ها برای این ماه کاهش یافته، اما نوسان نرخ ها ادامه دارد.

 رییس سازمان صنعت و تجارت استان بوشهر در شرایطی از کاهش قیمت برخی اقلام پرمصرف ماه رمضان خبر داده که گشتی در بازار واقعیتی دیگر را پیش روی مردم نمایان کرده است.

به گزارش «آوای پارسیان»؛ در ماه مبارک رمضان، بازار اقلام اساسی در بوشهر از جمله گوشت، مرغ، برنج، شکر، حبوبات و حتی خرما با رفت و آمد بیشتر مشتریان مواجه شده و با وجود اینکه برخی متولیان امر مدعی هستند قیمت ها برای این ماه کاهش یافته، اما نوسان نرخ ها ادامه دارد.

 

در همین راستا روز گذشته، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت، قیمت رسمی برخی اقلام پرمصرف مردم در ماه رمضان را به این شرح اعلام کرد:

«قیمت هر کیلوگرم زولبیا و بامیه آردی 13.500 تومان و نشاسته ای 15 هزار تومان تعیین شده که نسبت به ماه‌های قبل و دیگر مناطق کشور کاهش دارد.

قیمت هر کیلوگرم آش 9 هزار تومان تعیین شده که نسبت به سال قبل کاهش دارد.

کماچ هم به عنوان کالای پرمصرف بوشهر در این ایام هر کیلوگرم 4.500 تومان و کیک فنجانی 12 هزار تومان تعیین شده است.

قیمت مرغ نیز به تعادل رسیده و اکنون در 90 درصد مناطق استان هر کیلوگرم 10 هزار و 900 تا 11 هزار و 200 تومان عرضه می‌شود و مشکلی برای تامین آن وجود ندارد»

اما بررسی های میدانی «خلیج فارس» در بازار بوشهر حکایت از آن دارد که میان قیمت اعلامی برخی اقلام توسط رییس سازمان صنعت و تجارت با آنچه به دست مردم می رسد تفاوت وجود دارد.

براین اساس، آش بوشهری به عنوان یکی از پرطرفدارترین غذاهای سفره افطار از هر کیلوگرم 10 هزارتومان آغاز و بعضا تا 14 هزارتومان هم به مشتریان فروخته می شود! به عبارتی خبرنگار «خلیج فارس» روز گذشته در مراجعه به چندین مغازه آش فروشی، متوجه شد که قیمت 9 هزارتومانی نظر بسیاری از مغازه های آش فروشی را جلب نکرده است!

همچنین اعلام قیمت 13.500 تا 15 هزارتومانی برای زولبیا و بامیه نیز در چندین شیرینی فروشی بوشهر رعایت نمی شود و حتی مغازه ای که این محصول را با قیمت 16 هزارتومان عرضه می کرد، وقتی متن خبر رییس سازمان صنعت و تجارت استان را به وی نشان دادیم، گفت: "بروید از هر جایی که ارزانتر می دهند خرید کنید!"

با این حال قیمت کماچ نسبت به ماههای گذشته ثبات داشته و مرغ گرم نیز در محدوده قیمتی اعلام شده توسط رییس سازمان صنعت و تجارت عرضه می شود.

در همین خصوص روابط عمومی سازمان صنعت و تجارت استان در پاسخ پیگیری خبرنگار «خلیج فارس» درباره متفاوت بودن قیمت های اعلامی از سوی رییس این سازمان با آنچه مردم در بازار می بینند، در پیامکی پاسخ داد: "با عدم رعایت قیمت مصوب برخورد قاطع می شود. مردم به تلفن 124 گزارش دهند، ضمن اینکه بازرسان سرکشی منظم در بازار دارند."

خبری از توزیع کالاهای اساسی با قیمت مصوب نیست

اتفاق دیگری که در بازار ماه رمضان استان بوشهر خود را نمایان کرده، عملی نشدن وعده مسئولان مبنی بر "عرضه هزاران تن اقلام اساسی برای کنترل قیمت ها" است.

اقلامی مثل شکر که کمیاب شدن نوع داخلی آن، قیمت شکر در بازار را تا 18 هزار تومان رسانده و گوشت با تنظیم بازار که خبری از عرضه هدفمند آن نیست.

نایب رییس اتاق اصناف بوشهر نیز از عملکرد سازمان صنعت و تجارت و همچنین جهادکشاورزی درخصوص تامین اقلام اساسی ماه رمضان گلایه مند است و می گوید: اتاق اصناف جهت تامین کالاهای خوارباری، سلولزی، خرما، برنج و موارد پرمصرف دیگر با قیمت مصوب، پای تولیدکنندگان و شرکت های پخش را به نمایشگاه ضیافت که از ابتدای هفته در بازارچه شیلات بوشهر ایجاد شده، باز کرد، اما وعده های دولتی ها برای توزیع اقلام دیگر مثل گوشت و شکر عملی نشده است.

عباس نامدارزاده ادامه داد: پیگیری اتاق اصناف با سازمان صنعت و تجارت یا جهادکشاورزی درباره عرضه شکر و گوشت با نرخ های مصوب به نتیجه رضایت بخشی نرسیده، طوری که گوشت گوسفند به طور قطره چکانی با نرخ 32500 تومان عرضه می شود، از شکر هم که قرار بود کیلویی 4200 تومان عرضه شود خبری نیست و مدام امروز و فردا می کنند.

به گفته وی، اتاق اصناف به تعهداتش برای عرضه کالاهایی که در اختیار داشته با تخفیف 15 تا 20 درصدی نسبت به بازار عمل کرده، اما تامین و توزیع گوشت و شکر با میزان بالا که نیاز مردم را تامین نموده و مانع ایجاد صف شود توسط دستگاههای دولتی عملی نشده است.

حضور خبرنگار «خلیج فارس» در نمایشگاه ضیافت بوشهر نشان می دهد قیمت ها در زمینه خرما، وسایل سلولزی (دستمال کاغذی، مایع دستشویی، پودر لباسشویی و...) و برنج ایرانی نسبت به بازار قیمت های پایین تری (از 200 تا 1500 تومان) دارند، اما در زمینه روغن های خوراکی قیمت های عرضه شده با فروشگاه هایی که کالاها را با تخفیف عرضه می کنند، تفاوتی دیده نمی شد.

افزون بر آن، گفتگو با برخی غرفه داران که عمدتا از اصناف دارای پروانه کسب یا تولیدکننده بودند، نشان می داد استقبال کافی از سوی مردم صورت نگرفته و به آنچه قبل از برپایی نمایشگاه تصور می کرده اند، دست نیافته اند. موضوعی که به نظر می رسد با عرضه شکر و گوشت، برنج و سایر اقلام پرمصرف با قیمت پایین تر از بازار در این نمایشگاه، می تواند به استقبال مردم و مقابله با نوسان قیمت ها در بازار کمک کند.

شکر و گوشت عرضه می شود؛ بزودی!

در ادامه، پیرامون توزیع قطره ای گوشت قرمز و عدم عرضه شکر با نرخ مصوب با "جهانگیرلو" مدیر تنظیم بازار سازمان جهادکشاورزی استان گفتگو کردیم.

وی با بیان اینکه محموله گوشت توسط شرکت پشتیبانی امور دام جذب شده و در حال انتقال به استان است، ادامه داد: برای شکر هم عامل استانی معرفی شده و مرحله بسته بندی در کارخانه را طی می کند تا بزودی با قیمت کیلویی 4200 تومان عرضه شود.

وی درباره این سوال خبرنگار ما که منظور از "بزودی" چه تاریخی است؟ اظهار داشت: طبق قول هایی که از کارخانه گرفته ایم، تا پنجشنبه امکان ورود بسته های شکر با نرخ مصوب در بازار بوشهر فراهم است.

معاون جهادکشاورزی استان درخصوص اینکه چرا قبل از ماه رمضان درباره جذب سهمیه اقلام ضروری استان پیگیری نشده تا زودتر به مردم عرضه شود، می گوید: بروز سیل در خوزستان که منبع تولید شکر کشور است و از سویی مشکلاتی که در کارخانه های فسا و فیروزآباد فارس که محل تولید و بسته بندی شکر استان بوشهر است پیش آمد، انتقال آن را دچار تاخیر کرد، ولی تا آخر این هفته محموله شکر با قیمت مصوب به بازار بوشهر تزریق می شود.

جهانگیرلو همچنین از جذب 100 تن گوشت قرمز برای استان و ورود آن تا آخر این هفته خبر داد که در شهر بوشهر با اولویت نمایشگاه ضیافت که در بازارچه شیلات می باشد عرضه خواهد شد.

وی درباره اینکه آیا مشابه نمایشگاه بوشهر در سایر شهرستان ها نیز برگزار می شود؟ اظهار داشت: فرمانداران هر شهرستان به عنوان رییس کمیته های تنظیم بازار با توجه به مقتضیات هر شهرستان نسبت به این موضوع برنامه ریزی و در این خصوص تصمیم گیری می کنند. البته طبق اطلاعی که دارم، در اغلب شهرستان ها، فروشگاه های زنجیره ای برای عرضه کالاهای اساسی و پرمصرف تعیین شده است.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه