جمعه, 29 شهریور 1398 - Friday, 20 September 2019
کد خبـر : 4129
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۷:۲۷

آغازی بر یک پایان

آغازی بر یک پایان

آوای پارسیان: در ضرورت اهدا عضو اینکه 26 هزار نفر در کشور نیازمند پیوند هستند که روزانه 8 تا 10 نفرشان به دلیل نبود عضو پیوندی می میرند.

 سخت است برای پدر که به 14 ماه قبل برگردد، روزی که بر اثر سقوط از ارتفاع، دختر 14 ساله اش آن ها را تنها و حسرت دیدار را برای همیشه بر دلشان باقی گذاشت.

به گزارش «آوای پارسیان»؛ هنوز داغ نبود فرزند بر دلش سنگینی می کند و بغض راه گلویش را می فشارد وقتی می گوید: با وقوع این حادثه و انجام آزمایش های مختلف و با اعلام مرگ مغزی دخترم، دنیا جلوی چشمانم تیره و تار شد. دختری که هنوز یاد عطر مهربانی اش در گوشه گوشه خانه مشام جان را می نوازد و استعداد و حافظه اش مثال زدنی بود.

با تایید مرگ مغزی، عزمش را جزم می کند تا احساسش را هدیه کند و دخترش، فرشته نجاتی باشد برای بیمارانی که سال هاست با درد و بیماری روز را شب می کنند و شب را به صبح می رسانند.

این داستان مرگ مغزی است؛ مرگی که بیمار توسط دستگاه چند ساعت یا چند روز بیشتر به زندگی نباتی اش ادامه می دهد اما در نهایت یا راهی آرامستان می شود یا بنا به تصمیمی بزرگ، به عده ای جان می بخشد و سپس به ملکوت می پیوندد.  

استان بوشهر؛ میانگین 18 اهدای عضو در سال

در 31 اردیبهشت 1368 به دنبال پیگیری دکتر فاضل وزیر وقت بهداشت، فتوای امام خمینی درخصوص شرعی بودن اهدای عضو اعلام شد و پس از تصویب قوانین مربوطه در مجلس و دولت، این مناسبت به عنوان روز ملی اهدای عضو نام گذاری شده تا بیشتر به این مقوله توجه شود.

در ضرورت اهدا عضو اینکه 26 هزار نفر در کشور نیازمند پیوند هستند که به دلیل نبود عضو، روزانه 8 تا 10 نفرشان می میرند.

مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر می گوید: تا پنج سال پیش یا اهداء عضوی در استان بوشهر انجام نمی شد و یا اینکه آمارش بسیار کم بود اما از سال 1393 روند اهداء عضو تغییر محسوسی داشته است که ناشی از فرهنگ سازی و برنامه ریزی برای کسب رضایت از خانواده بیماران مرگ مغزی بود.

علیرضا باقری افزود: از یک اهداء در سال 93، آمار اهداء عضو در سال گذشته به 18 نفر رسیده و امسال نیز از 4 مرگ مغزی دو مورد آن منجر به اهداء عضو شد.

وی گفت: در سالهای گذشته شناسایی افرادی که دچار مرگ مغزی می شدند و رضایت گیری از خانواده ها  کمتر بود که با تشکیل تیم های شناسایی  در بیمارستانها روند اهداء بسیار مطلوب شده است.

باقری افزود: یک درصد از تمام مرگ هایی که اتفاق می افتد دلیلش مرگ مغزی است که این فرد می تواند 8 عضو بدنش شامل دو ریه، دو کلیه، کبد، پانکراس و روده هایش را اهدا کند و علاوه بر اینها 53 نسج در بدن هم شامل مردمک، دریچه های قلب، استخوان و پوست نیز می تواند به فرد نیازمند پیوند زده شود.

وی درخصوص اهمیت اهدای عضو برای زنده ماندن بیماران به آمار جالبی اشاره می کند: از 491 فردی که در استان ما عضو  پیوندی گرفته اند، 445 نفرشان معادل 90 درصد از بیماران دچار مرگ مغزی پیوند گرفته اند، درحالی که اگر خانواده بیماران مرگ مغزی ایثار نکرده و زمینه پیوند به آنها فراهم نمی شد، این بیماران نیازمند پیوند جان خود را زودتر از دست داده و خانواده های زیادی با چالش های نبود سرپرست، مادر و عضو خانواده مواجه می شد.

مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر یکی از چالش ها برای کسب رضایت خانواده بیماران مرگ مغزی برای اهدا عضو را عدم شناخت نسبت به مرگ مغزی و کما دانست و گفت: در مرگ مغزی، امکان برگشت به زندگی وجود ندارد و در علم پزشکی راهی برای برگشت نیست؛ ضمن اینکه این موضوع پس از بررسی پزشکی به خانواده بیماران اعلام می شود، اما کما یک بیهوشی و خواب عمیق است که مغز یا قسمتی از آن هنوز دارای فعالیت است و در اغلب موارد امکان برگشت وجود دارد. در اعلب موارد برای تفهیم این موضوع دچار چالش هستیم که انتظار می رود فرهنگ سازی شده و تصور کنیم ممکن است روزی ما هم نیازمند عضو پیوندی شده و اجازه ندهیم اعضایی که می تواند سرپرست و عضو خانواده ای را سرپا کند و از هزینه های درمان بیماری نجات دهد، زیر خاک دفن شود.

باقری افزود: کسانی که علاقمند به دریافت کارت اهدا عضو هستند می توانند در سایت https://ehda.center/ نام نویسی و با شماره تلفن 33323999 077تماس بگیرند.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه