جمعه, 29 شهریور 1398 - Friday, 20 September 2019
کد خبـر : 4209
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ ۱۶:۲۲

تغییر بنیادی در کانال انتقال سیاست پولی

 

تغییر بنیادی در کانال انتقال سیاست پولی

رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی از تغییر بنیادی در کانال انتقال سیاست‌های پولی با عملیات بازار باز خبر داد

 
تغییر بنیادی در کانال انتقال سیاست پولیآوای پارسیان:
عبدالناصر همتی در یادداشتی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی گفت: از آنجا که تا به امروز بانک مرکزی اجازه خرید اوراق دولتی را نداشت، نرخ این اوراق در معاملات بین کنشگران بازار تعیین می‌شد و بدیهی است که نرخ، شامل درجه‌ای از هزینه‌های ریسک و تنزیل بود، اما با ورود بانک مرکزی و عملیات بازار باز، این هزینه‌ها کاهش یافته و نرخ تنزیل بین بانک‌ها نیز در محدوده نرخ سیاست گذاری بانک مرکزی قرار می‌گیرد.

رئیس شورای پول و اعتبار افزود: بدیهی است برای انجام عملیات بازار باز به حجمی از اوراق دولتی نیاز است، زیرا پس از اجرایی شدن این ابزار، بدون خرید اوراق، هیچ نقدینگی به بانک‌ها اعطا نخواهد شد. لذا، وجود اوراق شرط لازم این عملیات است. اما به معنای موظف کردن دولت برای انتشار اوراق نیست.

همتی تاکید کرد: بنابرین دولت بر اساس نیاز‌های بودجه‌ای خود و با توجه به وضع چرخه اقتصاد و ضرورت پایداری مالی و بدهی خود باید به انتشار اوراق دست بزند.
رئیس کل بانک مرکزی افزود: هدف اصلی و کلیدی چرخش سیاستی به عملیات بازار باز و کنترل نرخ سود کوتاه مدت، کنترل تورم است؛ زیراکنترل کل‌های پولی (ترازنامه بانک مرکزی) در دهه‌های اخیر، نتوانسته به نحو پایدار تورم را کنترل کند.

همتی اضافه کرد: بدیهی است که هدف این عملیات، اعمال یک سیاست انبساطی پولی نبوده، بلکه تغییر بنیادی در کانال انتقال سیاست پولی است و البته همزمان بانک مرکزی به دنبال اصلاح و سالم سازی ترازنامه بانک‌ها است. در واقع هدف اصلی، حفظ ثبات اقتصادی است که خود پیش نیاز افزایش رشد اقتصادی است.
نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه