پنج شنبه, 08 خرداد 1399 - Thursday, 28 May 2020
کد خبـر : 4240
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۱۸

شروع فصل گرما وعلائم گرمازدگی

علائم ساده ای که به تشنج یا مرگ منتهی می شود!

آوای پارسیان:

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با شروع فصل گرما علائم گرمازدگی در استان افزایش می یابد و در صورت عدم درمان فرد دچار گرمازدگی و قرار گرفتندر معرض هوای گرم و یا فعالیت شدید بدنی، ممکن است فرد دچار کاهش سطح هوشیاری، تشنج و یا مرگ شود.

 جعفر زارعی زاده با اشاره به تأثیر فعالیت شدید بدنی در گرمازدگی، اظهار کرد: گرمازدگی هنگامی اتفاق می افتد که بدن به هر دلیل نتواند گرمای اضافی را دفع کند، این موضوع در آقایان بیشتر شایع است و بعد از آن کودکان، سالمندان، زنان باردار و افرادی که بیماری های زمینه ای مانند مشکلات قلبی و کلیوی دارند می توانند علائم حادتر و خطرناک تری داشته باشند.
وی بیان کرد: بهترین راه برای جلوگیری از گرمازدگی مصرف آب، تخم شربتی، میوه تازه و سبزی ها است و استفاده از مایعاتی مانند آب قند، آبمیوه های صنعتی، نوشیدنی های گازدار، چای و قهوه نه تنها در کاهش بروز علائم تأثیری ندارند بلکه موجب از دست رفتن آب بدن می شوند و هیچ گاه جایگزین مناسبی برای آب نیستند.


معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر درباره علائم این بیماری گفت: بیمار می تواند علائم ساده ای مانند تهوع و استفراغ، سرگیجه و سردرد شدید، هذیان گویی، افزایش ضربان قلب، خشکی و برافروختگی پوست داشته باشد و اگر فرد دچار گرمازدگی همچنان در معرض هوای گرم و یا فعالیت شدید بدنی قرار داشته باشد و درمان نشود ممکن است فرد دچار کاهش سطح هوشیاری، تشنج و یا مرگ شود.


زارعی زاده در مورد نحوه برخورد با افرادی که دچار گرمازدگی شده اند، گفت: اولین نکته در کنترل علائم افرادی که دچار گرمازدگی شده اند انتقال افراد به محیط سردتر است و سپس سطح هوشیاری فرد باید بررسی شود که در صورت کاهش آن باید با مرکز فوریت های پزشکی ۱۱۵ تماس گرفت تا بیمار خدمات درمانی اولیه را پیش از انتقال به بیمارستان دریافت کنند.
برای درمان اولیه گرمازدگی به بیمار تنها آب و یا تخم شربتی بنوشانید 
معاون درمان ...

خبرگزاری ایسنا

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه