سه شنبه, 23 مهر 1398 - Tuesday, 15 October 2019
کد خبـر : 4281
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۰۳ تیر ۱۳۹۸ ۱۷:۲۱

کتاب های درسی بر اساس واحدهای اندازه گیری جدید تغییر می کند

رئیس مرکز اندازه شناسی ایران گفت: هفت واحد (یکا) اندازه گیری SI تغییر کرده که باید بر این اساس تغییراتی در کتاب های درسی مدارس و دانشگاه ها ایجاد شود که برای این منظور مذاکراتی با دو وزارتخانه علوم تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش انجام شده است.

به گزارش آوای پارسیان خسرو معدنی پور در یازدهمین همایش اندازه شناسی در دانشگاه صنعتی شریف افزود: تعاریف یکاهای SI بعد از چندین سال کار آزمایشگاهی کشورهای مختلف تغییر کرده است.
دستگاه بین المللی یکاها که با SI شناخته می شود، دستگاه بین المللی استاندارد شده ای برای سنجش کمیت ها بر حسب یکاها (واحدها) است. این سامانه در سال ۱۹۶۰ پایه گذاری شد.
وی اظهار داشت: در حال حاضر هفت یکای اصلی تعاریف گذشته خود را ندارند و در سال ۲۰۱۸ کیلوگرم، مول، کلوین و آمپر بر مبنای ثابت پلانک و بار الکترون تعریف شده اند.
معدنی پور ادامه داد: بر اساس آزمایش های کشورهای زیادی پروژه اندازه گیری انجام شد و از ویژگی های تعاریف یکاهای جدید تکرار پذیری، پایداری، مقیاس پذیری و بهبودپذیری است.
رئیس مرکز ملی اندازه شناسی عنوان کرد: سال گذشته اولین سخنرانی اس آی (SI) و تعریف یکاهای جدید از شریف شروع در استان زنجان و خراسان رضوی ادامه یافت و دوره های آموزش هایی برای اساتید و معلمان این استان ها صورت گرفت، همچنین در این زمینه ۳ کارگاه بین المللی مشترک با دانشگاه های آلمان برگزار شد.
وی با اشاره به اقدامات و وظایف مرکز اندازه شناسی گفت: استقرار سیستم اندازه گیری ملی، ترویج یکای SI ، آزمایشگاه های مرجع اندازه شناسی، استقرار اندازه شناسی قانونی، صیانت از حق الناس در داد و ستد عمومی و کنترل اندازه شناختی در حوزه های تجارت، ایمنی و سلامت از وظایف و اقدامات مرکز اندازه شناسی است.
معدنی پور افزود: در تصدیق اولیه و ادواری وسایل توزین و سنجش مرکز ملی اندازه شناسی ۳۰۰ هزار و ۷۸۱ اوزان سبک، ۱۶ هزار و ۴۵۹ اوزان سنگین، ۱۲۳ هزار و ۲۰۱ نازل سوخت منابع، سه هزار و ۸۵ ...

منبع: فرارو

 

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه