پنج شنبه, 08 خرداد 1399 - Thursday, 28 May 2020
کد خبـر : 5421
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۰۵ فروردين ۱۳۹۹ ۱۱:۵۰

مرهمی بر داغ خانواده‌های عزادار/ مردان و زنان گمنام در تنهایی کرونایی ها را غسل می دهند

مردان و زنانی گمنام در مشهد چند روزی است که دغدغه تغسیل اموات کرونایی را رفع کرده‌اند و مرهمی بر داغ خانواده‌های عزاداری شده‌اند که حتی برای آخرین خداحافظی هم نمی‌توانند بر گونه عزیزشان بوسه زنند.

 

 

به گزارش آوای پارسیان به نقل از رکنا،  کرونا ویروس کوچک اما سنگینی است که پس از ورودش به ایران دردسرهایی از جنس وزنش تحمیل کرد، از سرایت به همه و گرفتن جان عزیزان تا مرگی سوت و کور بدون مراسم همیشگی!

 

 

ترسی که باعث شده بود متوفایان کرونایی سرنوشتی مبهم داشته باشند و خانواده‌های این عزیزان از دنیا رفته، علاوه بر داغ عزیزشان نگرانی کفن و دفن او مسئله بزرگترشان باشد.

 

 

مردان و زنانی گمنام در مشهد چند روزی است که دغدغه تغسیل اموات کرونایی را رفع کرده‌اند و مرهمی بر داغ خانواده‌های عزاداری شده‌اند که حتی برای آخرین خداحافظی هم نمی‌توانند بر گونه عزیزشان بوسه زنند.

 

 

غسل دادن یک واجب الهی است

 

به سراغ مسؤول کارگروه تغسیل بیماران کرونایی که به قرارگاه تجهیز اموات هم معروف است، رفتم تا ببینم چه شد که در مشهد هم هفت روزی است تغسیل این بیماران عملی شده، حجت‌الاسلام مرتضی همتی‌فر گفت: بعد از اینکه کرونا وارد کشور شد و امواتی را داشتیم به اسم اموات کرونایی؛ شنیدیم که این اموات بر اساس فتوای مراجع که اگر امکان غسل نیست تیمم بدهید، تیمم داده می‌شوند.

 

 

جانشین و مشاور ارشد مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: بعد از مدتی دوستان پیگیر شدند که واقعا نمی‌شود غسل داد؟ چون غسل دادن یک واجب الهی است که باید به آن عمل شود اگر نمی‌شود بعد تیمم دهند.

 

 

وی ادامه داد: هسته اولیه‌ای که این دغدغه را داشتیم با مرکزیت سازمان تبلیغات اسلامی بود، حوزه علمیه، بسیج جامعه پزشکی، معاونت بهداشت خراسان رضوی، مسؤول ائمه جماعت دانشگاه علوم پزشکی، نهاد نمایندگی ولی‌فقیه دانشگاه علوم پزشکی، چند کارشناس از معاونت بهداشت و مدیرعامل سازمان فردوس‌ها را دعوت کردیم تا ببینیم آیا می‌شود غسل داد؟ پروتکل‌های بهداشتی در این زمینه چه چیزی را می‌گویند؟

 

 

میت در دو مرحله ضدعفونی می‌شود

 

 

مسؤول قرارگاه تجهیز اموات با اشاره به برگزاری چندین جلسه خاطرنشان کرد: بالاخره توجیه شدند که غسل دادن با رعایت برخی نکات بهداشتی هیچ مشکلی ندارد و موارد را مسؤولان بهداشت تذکر دادند و رعایت کردیم.

 

 

همتی‌فر در توضیح برخی نکات بهداشتی گفت: میت ابتدا که می‌آید ضدعفونی شود، قبل از کفن کردن ضدعفونی و وکیوم شود و شرایطی هم برای غسال گفته شد که باید این شرایط را داشته باشد.

 

 

جانشین و مشاور ارشد مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با تاکید بر اینکه تمام نهادها در این امر پای کار بودند تصریح کرد: با تلاش‌های صورت گرفته تجهیزات مورد نیاز برای غسال هم فراهم شد، برخی تجهیزات ما را سپاه کمک می‌کند، بخشی از نیازها را شهرداری تقبل کرده است و معاونت بهداشت استان هم بحث ماسک N۹۵ را رسانده‌اند و پیگیر رساندن لباس هستند.

 

 

چند برابر تصور داوطلب تغسیل اموات داشتیم

 

 

مسؤول کارگروه تغسیل اموات با اشاره به فراخوان برای نیروهای جهادی در این زمینه توضیح داد: در سازمان تبلیغات و حوزه علمیه گروه‌های تبلیغی را فراخوان کردیم، یک جلسه آموزشی برایشان گذاشتیم که تمام موارد شرعی را توضیح دادیم، یک دکتر از معاونت بهداشت استان موارد حفاظت فردی و ضدعفونی و موارد بهداشتی را تذکر دادند و بعد از آن مکانی را برای غسل اموات کرونایی اختصاص دادند و روز هفتم است که در مشهد این اموات با رعایت تمام موازین شرعی غسل داده می‌شوند.

 

 

همتی‌فر با یادآوری اینکه قبلا هم در زمینه طرح تغسیل اموات فراخوان داشتیم متذکر شد: برای ما خیلی جالب بود قبلا در شرایط عادی که فراخوان آموزش داشتیم تعدادی ثبت‌نام می‌کردند ولی برای تغسیل اموات کرونایی که توضیح دادیم شرایط خاص است و واجبی بر زمین مانده (چون تا زمانی که می‌شود غسل داد تیمم دادن کار حرام و باطلی است)، تصور می‌کردیم ۱۰ تا ۱۵ نفر بیایند ولی فراخوان اول چند برابر تصورمان آمدند که ظرفیت بیشتر برای آموزش نداشتیم و نتوانستیم بقیه را به‌کارگیری کنیم ولی همچنان تماس‌هایی برای اعلام آمادگی با ما گرفته می‌شود.

 

 

روزانه ۱۲ غسال رایگان اموات کرونایی را تغسیل می‌دهند

 

 

جانشین و مشاور ارشد مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: ۴۰ طلبه آقا آموزش دادیم که در این مدت ۳۵ نفر به‌کارگیری شدند و حدودا ۴۰ طلبه خانم هم داریم که آموزش دیده‌اند و کار را انجام می‌دهند و هر روز ۱۰ الی ۱۲ نفر درگیر این قضیه هستند و کاملا رایگان از هفت صبح تا ۱۶ عصر در دو شیفت تغسیل را انجام می‌دهند

 

 

همتی‌فر با اشاره به ابراز لطف‌های خانواده‌های داغدار در مورد تغسیل پیکر عزیزشان گفت: نمونه‌های مشابه این مورد را در شهرستان‌های دیگر هم داشتیم، جایی که شخص آمده و واقعا منقلب شده و گفته هر چه امکانات لازم است من فراهم می‌کنم و از هزینه شخصی خودم کمکتان می‌کنم چون دارید کار خیری انجام می‌دهید و بازخوردهای اینطوری داشتیم.

 

 

مسؤول کارگروه تغسیل اموات با اشاره به راه‌اندازی قرارگاه فرهنگی اظهار کرد: جلوی سالن تغسیل طلبه‌ها مستقر می‌شوند، شبهات را پاسخ داده و خانواده‌های بازماندگان را تسلی می‌دهند.

 

 

آیت‌الله علم‌الهدی هر شب تلفنی پیگیر موارد مورد نیاز برای طرح تغسیل است

 

 

مسؤول قرارگاه تجهیز اموات تاکید کرد: در شهرستان‌های کل استان ادارات تبلیغات، امام جمعه، سپاه، حوزه علمیه و مرکز بهداشت جلسه گذاشته و این قضیه حل شده است.

 

 

همتی‌فر با تاکید بر اینکه همه نگاه مثبتی در این قضیه دارند خاطرنشان کرد: دفتر نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی هر روز پیگیر این کار هستند و بعضی جاها اگر مشکلی باشد خودشان برای رفعش پیگیری می‌کنند و هر شب آیت‌الله علم‌الهدی با مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در تماس هستند و موارد مورد نیاز برای این طرح و نحوه پیش رفتن کارها را پیگیری می‌کنند.

 

 

۲۰ جهادگری که سال قبل در سیل آق‌قلا کمک کردند امسال غسال اموات کرونایی‌اند

 

 

وی متذکر شد: چون حضور در تغسیل اموات افتخاری است از بچه‌های حاضر در تغسیل اموات کرونایی حدودا ۲۰ نفر کسانی هستند که در جریان سیل‌های آق‌قلا، لرستان و سیستان‌وبلوچستان کمک کار ما بودند، هرچند در پنج ماموریت قبلی هم سایر دوستان به نوعی درگیر و دخیل هستند.

 

 

فرمانده قرارگاه تبلیغی عملیاتی عمار خراسان رضوی گفت: ارتباطی با دوستان قم و تهران گرفتیم، لباس‌های مخصوص تهیه شد که از لحاظ حفاظتی و بهداشتی هیچ خطری متوجه خواهران و برادران غسال نباشد و چند روزی است که این پروژه در حال پیگیری است.

 

صحبتم با فرمانده قرارگاه جهادی که تمام می‌شود متوجه می‌شوم ناله خانمی فضا را پر کرده که در سوگ مادرش می‌گوید «۱۰ فرزند داری و باید غریبانه دفنت کنیم»، وقتی به داغدارانی که نمی‌توانند خداحافظی آخر را با عزیزشان داشته باشند فکر می‌کنم عظمت کار جهادگران برایم بیشتر نمایان می‌شود

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه