سه شنبه, 31 فروردين 1400 - Tuesday, 20 April 2021
کد خبـر : 6854
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۰۵ فروردين ۱۴۰۰ ۱۲:۰۷

شگرد جدید مجرمان دریافت پول نقد بعد از کارت به کارت

رییس مرکز تشخیص ‌و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا به شهروندان و مسافران نوروزی توصیه کرد: اگر افراد ناشناس تقاضای استفاده از خدمات بانکی به وسیله کارت بانکی شما را داشتند، به هیچ‌ وجه آن را نپذیرید.

 

به گزارش آوای پارسیان ؛ علی‌محمد رجبی با بیان اینکه شهروندان در هنگام استفاده از دستگاه‌های خودپرداز مراقب

مجرمان سایبری باشند، اظهار داشت : این افراد در کنار دستگاه‌های خودپرداز بانکی خود را مسافر نوروزی معرفی می کنند و با بیان اینکه نیاز به پول نقد دارند از شهروندان می‌خواهند که مبلغی را برای آنها کارت به کارت کرده و بعد آنها آن مبلغ را دریافت کرده و به آنها بدهند.

 

وی افزود: کارت‌هایی که مجرمان سایبری برای دیگران پول واریز کرده و وجه نقد دریافت می‌کنند کارت‌های اسکیمر شده‌ای است که مجرمان تلاش دارند با این ترفند رد پای مجرمانه خود را پاک کرده و دیگران را مقصر جلوه دهند، از این رو شهروندان به درخواست واریز وجه به حساب و دریافت و تحویل آن به دیگران پاسخ مثبت ندهند.

 

 

سرهنگ رجبی یادآور شد: در صورتی که کارت کپی اسکیمر شده باشد و وجهی در این خصوص به حساب آن افراد واریز شده باشد ، شخص مذکور باید پاسخگو در مراجع قضائی باشد، بنابراین بهتر است برای افراد ناشناس عملیات بانکی انجام ندهید.

 

این مقام انتظامی در خصوص شگردهای دیگر مجرمان سایبری گفت: آنها با حضور در کنار دستگاه‌های خودپرداز بانکی با بیان اینکه نیازمند پول نقد برای عیدی دادن هستند و کارت بانکی به همراه ندارند از شهروندان می‌خواهند که از طریق گوشی پول به حساب آنها واریز کرده و آنها با کارت بانکی خود پول را برداشت و به آنها تحویل دهند.

 

 

وی افزود: این مجرمان سایبری با رسیدسازهای جعلی نصب شده بر روی گوشی‌های هوشمند و با این ترفند بدون واریز هیچ گونه پولی به حساب شهروندان از آنها پول دریافت می‌کنند.

 

 

وی تاکید کرد: برای افراد ناشناس خدمات بانکی ارائه ندهید و اگر کسی از شما چنین درخواستی داشت، حتما قبل از واریز وجه به حساب شما، مانده موجودی گرفته و بعد از واریز نیز دوبار مانده موجودی بگیرید که در صورت واریز وجه برای آنها پول دریافت کنید.

 

 

سرهنگ رجبی ادامه داد: سارقان کف زن نیز با پرسه زدن در اطراف دستگاه‌های خودپرداز از شما می‌خواهند برای آنها پول واریز کرده و وجه نقد آن را دریافت کنید که وجه پرداختی به شما کمتر از رقم واریزی خواهد بود .

 

 

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه آگاهی‌بخشی و پیشگیری از وقوع جرایم در فضای مجازی از اولویت‌های پلیس فتا است، به شهروندان توصیه کرد: در صورت مشاهده هرگونه مورد مشکوک یا تهدید توسط مجرمان اینترنتی، موضوع را در اولین فرصت به پلیس اطلاع دهند و به‌صورت مستمر برای مطالعه هشدارهای سایبری و مصونیت از شگردهای مجرمانه به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir مراجعه کنند.

 

 

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه